Випадковість, що стала закономірністю

Щоб на врученні Пуліцера було за чим дякувати, вчені витрачають роки на клопітку і цілеспрямовану роботу. У процесі досліджень, випадок тільки може заважати. Однак з правил бувають винятки – і тоді саме випадковість стає причиною геніального винаходу.

Київський торт. Працівники бісквітного цеху просто забули прибрати в холодильник збитий яєчний білок. Вранці начальник цеху на прізвище Петренко на свій страх, ризик і азарт вирішив зробити торт з того, що є. Так з’явився новий інгредієнт – знамениті хрусткі коржі.

 • Сірники. На початку XIX століття придумали хімічні сірники, вкрай ненадійні. Перші сірники були створені англійським хіміком Джоном Уокером в 1826 році. За легендою – ненароком, тому що горюча суміш, в яку потрапила дерев’яна паличка, не розроблялася як покриття для сірників.

Силденафіл. Весь світ знає цей препарат для поліпшення потенції під маркою «Віагра». Але його відкриття теж було випадковим – у 1990-х група британських хіміків намагалася синтезувати ліки для лікування стенокардії та ішемічної хвороби серця. Але в підсумки вийшла речовина – UK-92480 – надто корисна для кровотоку в в області органів таза. Однак серед побічних ефектів віагри є … «серцевий напад».

 • Кукурудзяні пластівці. Один з найпопулярніших сніданків в усьому світі відкрили випадково двоє братів, власників санаторію. Вони приготували тісто із зіпсованого борошна і посмаживши отримали пластівці. Справа була в серпні 1894, а заснована Віллом і Джоном Келлога компанія по виробництву пластівців досі є світовим лідером у своїй галузі.

Шоколадна паста. П’єтро Ферреро робив цукерки і продавав їх на місцевому ярмарку. Одного разу він так довго збирався на роботу, що через спеку солодощі перетворилися на безформну гірку шоколадку. Що б продати хоч щось, П’єтро намазав масу на хліб і … став винахідником шоколадної пасти «Nutella». Сьогодні компанія, названа на прізвище її засновника – одна з найприбутковіших у світі.

 • Салат Цезар. Один з найвідоміших салатів – «Цезар», вперше був приготований випадково. Справа було 4 липня 1924 року. З нагоди святкування Дня Незалежності США, в ресторанчик Цезаря Кардіні нагрянули стільки народу, що закуски на всіх не вистачало. А магазини з нагоди свята були закриті. Допомогла чи винахідливість, то чи відчай: Цезар вирішив змішати все, що залишалося на кухні – сир, яйця, листя салату, часник і навіть хліб. Свято вдалось.

Супер клей. У 1942 році компанія «Kodak» шукала прозорий пластик для гарматних прицілів. Один із співробітників фірми, Гаррі Кувер, отримав якусь субстанцію, яка клеїлася до всього підряд і псувала будь-які матеріали. 15 років тому Кувер згадав той невдалий досвід і запатентував суперклей. Той самий, що зараз продається в будь-якому кіоску.

 • Кросворд. На звання винахідника претендують відразу кілька людей. Наприклад, якийсь Віктор Орвілл від неробства і безвиході, в тюрмі, складав букви в слова на квадратних плитках статі своєї камери. Виходило красиво і незвично. Орвілл придумав нехитрі правила і відправив кросворд в місцеву газету. На свободу вийшов з солідною сумою на банківському рахунку.

Lego. Через фінансову кризу 30-х років минулого століття датський тесляр Оле Крістіансен змайстрував констуктор, бо його сходи не цікавили люд. Незабаром тесля заснував компанію з виробництва Lego. Так-так, спочатку ця відома іграшка була з дерева. Пластиковим Lego став тільки в 1947 році.

 • Чіпси. Примхливий клієнт одного готельного ресторану поскаржився: «Офіціант, а чого це картопля у вас такими скибками нарізана?» Шеф-кухар Джордж Крам відповів гідно: нарізав картоплю так тонко, наскільки це було можливо. Як би зараз сказали, гість троллінгу не зрозумів, навіть навпаки – прийшов в невимовний захват від смажених тонесеньких скибочок. А справи ресторану швидко пішли в гору. За рахунок фірмової страви під назвою чіпси. Було це в 1853 році.

Тефлон. Полімер тетрафторетилену, відомий нам під маркою «Тефлон» – одне з найбільш широко застосовуваних покриттів в сучасному світі. Його творець, Рой Планкетт, в 1938 році намагався створити новий тип охолоджувача для холодильників. Але виявив, що газоподібний тетрафторетилен під тиском полимеризуеться в парафіноподобний порошок. У 1941 році Планкетт отримав патент на тефлон.

 • Захисне скло. Сьогодні кожен автомобіль обладнаний лобовим склом, які при аварії можуть тріснути, але не розлетиться на уламки. Цьому винаходу ми зобов’язані Едуарду Бенедиктус, французькому композитору, письменнику і вченому. У 1903 році він ненавмисно впустив на підлогу колбу з нитроцеллюлозой і зауважив, що при сильному ударі скло лише тріснуло. У 1909 році він отримав патент на перше в світі захисне скло.

Вулканізована гума. У 1839 році американець Чарльз Гудьир, який багато років вивчав методи обробки каучуку, впустив гумову суміш із сіркою і свинцем на гарячу плиту, створивши перший зразок вулканізованої гуми. Стійка до температур, вона використовується і до цього дня – наприклад, у виробництві і лагодження шин. Невірно вважати, що Гудьир не отримали нічого від свого відкриття: він успішно запатентував технологію і почав виробництво такої гуми разом з братами.

 • Рентгенівське випромінювання. В кінці XIX століття німецький фізик Вільгельм Конрад Рентген вивчав катодні промені, як раптом звернув увагу на незвичайне світіння в кімнаті. Джерелом виявився картон, покритий платіносінеродістим бари. Рентген назвав своє відкриття «ікс-променями». Згодом винахід отримав його прізвище в якості назви.

Мікрохвильові печі. СВЧ-хвилі були відкриті в 1939 році, але тоді ніхто не додумався використовувати їх для приготування їжі. Цю можливість виявив в 1945 році американський інженер Персі Спенсер, співробітник компанії Raytheon, після дослідів з магнетроном. За однією версією у нього в кишені розтанув шоколад, за іншою – вибухнуло яйце. Так чи інакше, незабаром Спенсер запатентував першу СВЧ-піч.

 • Пластмаса. Перші пластмаси винайшли в середині XIX століття, і більшість з них створювались за допомогою шлаку – доволі дорогої природньої смоли, що виділяється червецами. У 1907 році хімік Лео Бакеланда, намагаючись знайти бюджетний варіант, відкрив бакелит – пластик універсального застосування, дешевий і негорючий.

Пеніцилін. Шотландський бактеріолог Олександр Флемінг, в 1922 році випадково відкрив лізоцим. В одній з чашок з бактеріями стафілокока виросла колонія плісняви, що знищила бактерії навколо себе. Уже через рік Флемінг зміг виділити з цвілі активну речовину – пеніцилін.

 • Застібка-липучка або велкро (velcro). У 1941 році швейцарський винахідник George de Mestral вигулював свою собаку. Коли вони повернулися додому, виявилося, що пальто у Джорджа, як і шерсть собаки були покриті репейніком. Розглянувши реп’ях під мікроскопом, Джордж розглянув, гачечки, якими рослина прикріплялося до вовни собаки ледь не «намертво». Він сам змайстрував дві стрічки з такими ж дрібними гачками, які чіплялися один за одного – альтернативна застібка вийшла!

Фруктове морозиво на паличці (popsicle). Frank Epperson був молодим хлопцем, всього одинадцяти років, коли придумав те, що деякі пізніше назвуть одним з найважливіших винаходів 20-го століття. Звичайно ж, швидше за все леді Удача посміхнулася цьому хлопчиську, коли він розчинив содовий порошок у воді – популярний напій дітвори 1905 року. Випити напій відразу не вийшло і Франк, що не прибравши зі склянки з напоєм паличку для розмішування, відставив його на деякий час. Погода була морозною і суміш застигла. Франк зі сміхом показав своїм однокласникам смішну заморожену штуковину на паличці, яку можна було лизати. Через 18 років Франк згадав цей кумедний випадок і почав виробляти фруктове морозиво «Epsicles» в семи варіантах смаків.

 • Клейкі листки – мемостікерси. У 1970 році Spencer Silver, який працював на корпорацію 3M (Minnesota, Mining and Manufacturing), намагався розробити суперсильний клей. Те, що йому вдавалося отримати, було повною протилежністю: клей розмазувався по поверхні паперу, а, якщо її приклеювали до чого-небудь, вона відвалювалася через якийсь час, не залишаючи ніяких слідів на поверхні. Через чотири роки співробітник цієї ж компанії, Артур Фрай, який співав у церковному хорі, щоб швидко знайти потрібний текст, придумав клеїти закладки до книги з псалмами, намазані цим складом.

Булочки з родзинками. Тут же варто згадати і про легенду, описаної письменником Володимиром Гіляровським, про те, що булочку з родзинками винайшов знаменитий булочник Іван Філіппов. Генерал-губернатор  Закревський, що купив якось свіжу сайку, раптом виявив в ній таргана. Викликаний на килим Філіппов, схопив комаха і з’їв, заявивши, що генерал помилився – це була родзинка. Повернувшись в пекарню, Філіппов розпорядився терміново почати пекти булочки з родзинками, щоб виправдатися перед губернатором.

 • Крісло качалка. Американський президент Бенджамин Франклін якось раз побачив, як дитину качають в колисці, і переробив в гойдалку звичайний стілець. У англійців є така приказка: «Він нервовий, як довгохвостий кіт в кімнаті з п’ятьма кріслами-гойдалками».

Сендвічі. Якби не пристрасть графа Сендвічского до азартних ігор, ми б не вміли готувати закриті бутерброди. Граф категорично не бажав відриватися від карткового столу навіть на обід. Слуги носили йому бутерброди, а закривали їх (другим шматочком хліба), щоб було зручно нести і щоб не бруднилися карти.

 • Знаменитий барвник індиго, яким фарбують джинси, також був отримано випадково. Одна зі стадій отримання цього барвника – це окислення нафталіном. І ще потрібна ртуть – як раз коли розбився термометр, хімік Карл Хейнманн і отримав відсутню ланку реакції, над яким бився майже 15 років.

До відкриття йоду доклала лапу звичайна домашня кішка: на заводі по виробництву селітри вона випадково перекинула банку сірчаної кислоти в котел з відходами виробництва, і всі побачили прекрасний фіолетовий пар, який потім кристалізувався. Це і був йод.

 • Вафельний ріжок. До винаходу вафельного ріжка морозиво сервірували на тарілках. «Батьком» вафельного ріжка для морозива став сирієць Ернест Хамви, який торгував вафлями на Всесвітньому ярмарку 1904 року в Сент-Луїсі. Власник сусіднього кіоску продавав морозиво, і товар користувався такою популярністю серед відвідувачів, що у нього скінчилися тарілки. Хамви запропонував об’єднати зусилля і використовувати замість тарілок згорнуті трубочкою вафлі, в які можна класти кульки морозива. Новинка сподобалася, а кмітливий сирієць створив першу компанію з виробництва вафельних ріжків – Cornucopia Waffle Company.

Мішок для сміття. Гаррі Василюк в 1950 році винайшов перший мішок для сміття. Василюк був винахідником і інженером. Одного разу до нього звернувся муніципалітет міста ыз завданням: зробити так, щоб побутові відходи не висипалися в процесі завантаження сміттєзбиральних машин. Василюк довгий час роздумував над створенням пилососа, але рішення прийшло раптово. Хтось із його знайомих кинув фразу: «Мені потрібна сумка для сміття!». Василюк зміркував, що для операцій зі сміттям варто використати одноразові мішки й запропонував робити їх з поліетилену.

 • Візок для супермаркету. Торговець Сільван Голдман винайшов перший візок для покупок в 1936 році. Голдман був власником великого продовольчого магазину в місті Оклахома-Сіті і помітив, що покупці відмовляються купувати деякі товари, тому що їх важко нести. Відкриття було випадковим: Голдман звернув увагу, як одна відвідувачка поставила важку сумку на іграшкову машину, яку її син котив на мотузочці. Торговець спершу прилаштував до звичайного кошика невеликі коліщата, а потім залучив на допомогу механіків і створив прототип сучасного візка. Масовий випуск цього пристрою був початий в 1947 році.

Кока Кола. У 1886 році доктор і фармацевт Джон Пембертон намагався приготувати мікстуру на основі витяжки з листів південноамериканської рослини кока й африканських горіхів кола, що володіють тонізуючими властивостями. Пембертон спробував готову мікстуру і зрозумів, що вона має приємний смак. Пембертон порахував, що цей сироп міг допомогти людям, що страждають від втоми, стресу і зубного болю. Фармацевт відніс сироп у найбільшу аптеку міста Атланти. У той же день були продані перші порції сиропу, по п’ять центів за склянку. Однак напій Coca-Cola з’явився в результаті недбалості. Випадково продавець, що розбавляв сироп, переплутав крани і налив газовану воду замість звичайної. Отримана суміш і стала «кока-колою». Спочатку цей напій не мав великого успіху. За перший рік виробництва газованої води Пембертон витратив $ 79.96 на рекламу нового напою, але зміг продати Кока-коли тільки на $ 50.

 • Печиво з шматочками шоколаду. Один з найпопулярніших видів печива в США – печиво з шматочками шоколаду. Воно було винайдено в 1930-і роки, коли господиня невеликого готелю Рут Вейкфілд (Ruth Wakefield) вирішила спекти масляне печиво. Жінка розламала шоколадну плитку і перемішала шматочки шоколаду з тістом, розраховуючи, що шоколад розтане і додасть коричневого коліру. Однак Вейкфілд підвело незнання законів фізики, і з духовки вона дістала печиво зі шматочками шоколаду.

Динаміт. Альфред Нобель (Alfred Nobel), шведський хімік і інженер намагався стабілізувати нітрогліцерин, щоб його можна було зберігати, коли ряд нещасних випадків в результаті привів до смерті його брата в результаті вибуху. Дехто каже, що це підштовхнуло його ще більше. Одного разу, коли він перевозив деякі сполуки, банка почала протікати. Однак пакувальна суміш почала вбирати рідину.

 • Слінки. У 1943 році військово-морський інженер Річард Джеймс намагався розробити пружину, яка підтримувала б і стабілізувала чутливе обладнання на судах. Коли одна з пружин випадково впала з полиці, вона продовжила рух і у Джеймса народилася ідея для дитячої іграшки.

Феєрверк. Феєрверк був винайдений 2000 років тому в Китаї, легенда свідчить, що кухар випадково змішав вугілля, сірку і селітру (все елементи, які зазвичай зустрічалися на кухні в той час). Суміш запалилася і коли її туго набили в бамбукову трубку і підпалили – вона вибухнула.

 • Пластилін. Пластилін був випадково винайдений в 1955 році Йосипом і Ноа Маквікер, коли вони намагалися зробити засіб для чищення шпалер. Через рік продукт вже рекламували, як іграшку від виробника Мосту Крафтс.

Набійка на кий. Практично революційне відкриття для більярду – наліпочка на кінці кия – була зробленоа абсолютно випадково. Завзятий гравець і теоретик більярду Франсуа Менго зламав ногу. Грати стало незручно, але вдома він сидіти не міг, тому приходив і просто дивився, як грають інші. Одного разу жартома вдарив по кулі мильницею.  Крутитися на місці, відкочуватися назад, змінювати кути і швидкість куля може виключно завдяки цій самій набійці.