Наче авторські, наче новини: про що і як пишуть запорізькі онлайн-медіа

Найбільше криміналу, найменше – соціальних новин та десь посередині новини про діяльність міської влади: такі головні теми запорізьких онлайн-медіа. При цьому, майже 60% новин на сайтах – відверті передруківки релізів, новини з інших ЗМІ та дописи із соціальних стрічок.

Такими стали результати п’ятої хвилі моніторингу, який провели експерти Інститут масової інформації  з 8 жовтня 2018 року. Виявляли найбільш популярні теми, які публікуються в новинних стрічках онлайн-медіа та визначали кількість авторських новин.

Аналізувалися п’ять запорізьких онлайн-медіа: 061.ua, Забор, Репортер Запорожья, Forpost та IpNews, а саме тексти перших 100 новин стрічки кожного медіа без урахування публіцистичних, аналітичних матеріалів або розслідувань, блогів та авторських колонок, а також матеріалів з ознаками замовності, які за форматом також були написані не у формі новин.

Лідер за кількістю авторських новин – 061.ua: тут, як мінімум, 64% новин мають ознаки журналістської роботи – додаткова інформація, живі коментарі, наявність бекграунду.

Найменше авторських новин зафіксовано на сайті Forpost – не більше 30%. Тут новинам часто вважається контент, взятий з соціальних мереж та не доповнений жодними офіційними джерелами, без додаткової, очевидної з точки зору хоча б відповідей на запитання перевернутої піраміди, інформації. Також сайт має чи не найбільшу кількість передруків релізів та повідомлень інших медіа.  

До речі, саме Forpost має найбільший показник  публікацій з кримінальної тематики – більше половини новин в стрічці (55%). У 061.ua, до речі, таких новин – найменше, 26%.

У сайта Zабор другий за рейтингом показник авторських новин (55%), але, при цьому, також друга позиція у публікації кримінальних новин (48%).  До речі, відмінність новин сайту Zабор в обов’язковій наявності формулювання “повідомляє Zабор”. Зазвичай, це може означати, що новина має автора, але, як правило, це не так.

Сайти “Репортер Запоріжжя” та IpNews мають у стрічках менше половини новин, в яких можна розпізнати хоч якусь унікальність, – 48 та 41 % відповідно. Схожі показники у кількості публікацій кримінальних новин: 39 та 41% відповідно.

Загалом, в стрічках онлайн-видань топ-5 розповсюджених тем виглядають так:

  • кримінал (42% від загальної кількості проаналізованих новин),

  • новини про місцеву владу (13%),

  • соціальна тематика (8%),

  • політика та культура (по 5%).

  • Варто відзначити, що теми війни та ООС, антикорупції, економіки та реформ, а також релігії і екології  в загальному рахунку склали трохи менше 14%.

Зокрема, новинам війни та ООС було присвячено не більше 5% публікацій, економіці та питанням антикорупції – 3% публікацій, а екології не більше одного відсотка новин. При цьому найбільше про економічні та антикорупційні питання писав сайт 061.ua, найменше таких новин з’явилося на онлайн-ресурсі IpNews. Новини про війну найчастіше також публікувалися на сайті 061.ua (7%), найменше – на сайті Zaбор (2%).

Отже, найбільше паркетних та релізних новин на сайтах Запоріжжя стосувалися криміналу та надзвичайних подій: прес-служби регіонального управління МНС та прокуратури/поліції завжди працювали активно та щедро. При цьому, більшість таких новин взагалі не переробляється і бюрократичні формулювання типу “на місце виїжджали 5 одиниць техніки та було задіяно 8 працівників особистого складу” або “відкрито кримінальне впровадження, проводяться слідчі дії” є типовими для новин  цієї тематики.

Варто вадмітити, що в аналізований період майже не було якихось суто регіональних, специфічних тем, як приміром, нещодавній конфлікт навколо парку імені Яланського тощо. Незважаючи, приміром, на процес прийняття Томосу,  в стрічках запорізьких новин з’явилися лише кілька новин – їх публікували на сайтах 061.ua, Zaбор та IpNews.

В цілому, можна зазначити, що новинну стратегію більшості аналізованих сайтів формують прес-служби офіційних структур, зокрема все тих же МНС та правоохоронних органів.

Наталія Виговська, регіональна представниця Інституту масової інформації
в Запорізькій області
Даний матеріал підготовлено в рамках проекту «Розвиток відповідальних інтернет-ЗМІ», що реалізується ГО «Інститут масової інформації» за підтримки Міністерства закордонних справ Чеської Республіки. Інформація та погляди, висловлені в даному матеріалі, належать автору та не обов’язково відображають офіційну думку Міністерства закордонних справ Чеської Республіки.