Андрій Черненко – з дев’ятнадцяти років в інвалідному візку. Та нещасний випадок не завадив йому знайти дружину і виховувати чарівну доньку.
На життя він заробляє контент-менеджментом та виробництвом реклами в інтернеті. Також він і його дружина Анна є волонтерами організації «Твори Добро, Україна» Однак, не зважаючи на активну громадську позицію, Андрій не має можливість бувати на певних заходах нашого міста через банальну неможливість дістатися туди.
– Андрію, скільки разів в місяць ти відвідуєш центр міста?
– В середньому, чотири рази. З настанням холодів, на жаль, ця цифра зменшиться. Головна причина цьому – транспорт. Я з сім’єю мешкаю в Заводському районі. І в зв’язку з ремонтними роботами на мосту поблизу ДК Кірова, нам відмінили тролейбусний маршрут №13. Так, пустили низькополий трамвай, але він один і його не вистачає. А кататись на таксі часто – задорого.
– Які місця відвідуєш найчастіше?
– Любимо з дружиною спектаклі в театрі ім. Магара. Дуже рідко потрапляємо в кінотеатри: через відсутність понижень і пандусів сам я туди не заїду. Особливо це стосується Байди і, як не дивно, Аврори – сам ТЦ доволі непоганий з огляду на наші можливості, а ось кінотеатр нам недоступний. Приємно те, що всі великі супермаркети, такі як Ашан, Сільпо, АТБ, і мережі популярних аптек мають пандуси і пониження, з яких безпечно спускатись і підійматись.
– Наскільки часто потребуєш сторонньої допомоги під час пересування по місту?
– З руками в мене все добре, тож, намагаюсь справлятись сам. Звичайно, моя дружина іноді мені допомагає, але чи то по справах, чи то відпочити, чи то поїхати в інше місто сил вистачає.
– Проспект Соборний в Запоріжжі – доступний чи ні?
– Наполовину. Начебто є і пандуси, і пониження. Та взяти той же район поблизу мерії. На одній стороні пониження є, з іншої сторони пониження немає. Така ж картина поблизу ТЦ Україна. Навіщо ж робити аби як? В Запоріжжі є клуби для людей з інвалідністю. Чому б не прийти до нас і не обсудити з нами це питання? Ми завжди готові до співпраці.
– Які міста ти відвідав і як там з доступністю пересування для людей з інвалідністю порівняно з Запоріжжям?
– Багато які. Найбільше запам’ятався атмосферою Львів. Транспорту, пристосованому для інвалідних візків, там також значно більше. Щодо пандусів, то там теж є проблеми. Старе місто – ахілесова п’ята в цьому питанні. В архітектурі тих часів пандуси не дуже гармонічно виглядають.
Запитував
Сергій Журба
Матеріал підготовлений за підтримки Фонду розвитку ЗМІ Посольства США в Україні в рамках проекту Школа аналітично-розслідувальної журналістики. Думка авторів може не співпадати з позицією Посольства.