Як зробити свій вибір незалежно?

Звідусіль лунають гасла, заяви, обіцянки, звинувачення…  Як громадянину не потонути в океані популізму? Необхідно уважно досліджувати наявну інформацію та уважно читати передвиборчі програми кандидатів у Президенти, щоб обрати найкращого самостійно і обґрунтовано.

Це важливо, аби зрозуміти, які цілі ставить перед собою кандидат, наскільки вони відповідають інтересам громадян України та чи демонструє кандидат чіткі механізми їх потенційного досягнення. З програм ми можемо дізнатись про рівень цілеспрямованості кандидата – наскільки чіткою є його візія України в майбутньому, наскільки він свідомий щодо обов’язків і меж Конституційних повноважень Президента України.

Детальний аналіз програм важливий одразу з кількох причин –  він підніме рівень політичної культури громадян, а з іншого боку – змусить кандидатів більш відповідально ставитись до своїх програм і обіцянок в майбутньому.

 «Активна Громада» Запоріжжя пропонує скористатися наступним алгоритмом для того, щоб зробити вибір без впливу популістів і реклами.

Алгоритм розгляду програм:

 1. Ознайомтесь з посадовими обов’язками і повноваженнями Президента України, зазначеними в Конституції (розділ V) https://www.president.gov.ua/ua/documents/constitution/konstituciya-ukrayini-rozdil-v
 2. Визначте для себе, що для Вас важливо почути від кандидата? Які позиції для Вас є принциповими і визначальними? На які питання Ви хотіли б отримати відповіді?
 3. Завантажуйте лише офіційні передвиборчі програми кандидатів з сайту Центральної виборчої комісії http://www.cvk.gov.ua/pls/vp2019/WP001
 4. Уважно прочитайте програму. Наскільки вона є легкою для прочитання, чіткою та зрозумілою? Підкресліть незрозумілі слова. Що вимагає уточнення чи конкретизації?
 5. Проаналізуйте блоки програми: які сфери життя держави та теми піднімаються, а які ігноруються? Чи співпадають вони з тими пунктами і питаннями, які Ви раніше визначили для себе як найбільш пріоритетні?
 6. Визначте сильні та проблемні місця. Наприклад:

– Оцініть рівень чіткості та прозорості кроків та механізмів виконання цілей потенційного кандидата.  Рівень конкретики (наприклад “підвищу пенсії до економічно обґрунтованого рівня” в одній з програм, чи конкретизується – Кому саме? Невже усім й одразу? Що значить “економічно обґрунтований рівень”? На скільки відсотків? Коли саме?)

– Оцініть рівень популістичності обіцянок. Чи дає кандидат пояснення, хоча б орієнтовне,  яким чином його мета буде втілена в життя?

– Зверніть увагу на формулювання та аргументацію в текстах. За законами риторики є три типи аргументації:

 • апеляція по логосу (в тексті переважають цифри, факти, докази)
 • апеляція до етосу (аргументи, що базуються на апеляції не до фактів, а до людей – критика суперників, попередників тощо в намаганні виділитись на тлі інших)
 • апеляція до пафосу (аргументи не до суті справи, а гра на почуттях та емоціях, на різкому протиставленні зради/перемоги, позитиву/негативу, було дуже погано/стане дуже добре).

– Виходячи з попереднього аналізу аргументації визначте, яка апеляція переважає в блоках програм і яка є найефективнішою в політиці, на Вашу думку? І чому?

 1. Окремо проаналізуйте обіцянки кандидата, адже часто вони є нереалістичними:

– Тому, що вони суперечать Конституції України або здоровому глузду, чи навпаки – дублюють Конституцію, не додаючи нічого нового до наявного стану справ – “Освіта буде безкоштовною і доступною для кожного” – пряма цитата з програми одного з кандидатів);

– Тому, що вони виходять за межі сфери повноважень Президента в парламентсько-президентській республіці. (“Для початку зроблю так, щоб у кожного українця був повний холодильник”, “Забезпечу порядок на вулицях” – прямі цитати з програм кандидатів);

– Тому, що вони є настільки абстрактними і розмитими, що залишається незрозумілим, яким чином і коли саме вони будуть втілені в життя. (“Ми знищимо корупцію, відродимо промисловість, забезпечимо безумовне дотримання прав і свобод громадян. Кожен заслуговує на гідне життя і забезпечену старість” – пряма цитата з програми одного з кандидатів).

 1. Які питання до програми ви б задали кандидату, якби могла бути зустріч з ним?
 2. Проаналізуйте попередню діяльність кандидата та фракції, яка підтримує кандидата. Чи співпадають задекларовані ним цінності з реальними справами? Перелік ресурсів, що можуть допомогти в цьому, наведений нижче.
 3. Визначте для себе, яким чином Ви можете стежити за виконанням програм у майбутньому та як будете реагувати, якщо програма буде/не буде виконуватись.