З часом Інтернет став частиною нашого життя настільки, що ми користуємось ним з будь-якого приводу та покладаємось у більшості питань. Ну звісно, дуже зручно здійснити замовлення або шукати роботу не виходячи з будинку. Необхідно розуміти, що у «віртуальній реальності» повно шахраїв, які полюють на довірливих та необачних користувачів. За даними Української міжбанкової асоціації членів платіжних систем ЕМА сумарний дохід інтернет-шахраїв за 2018 рік становить близько 5 млн грн. Сьогодні ми розповімо про найпопулярніші схеми на сайтах оголошень та підведемо підсумок: як не стати ошуканим.
Афери в Інтернеті: схеми купівля-продаж
Наразі в Україні функціонує велика кількість сайтів оголошень де легко придбати як товар, так і послугу. Випадки шахрайства можуть трапитись на будь-якому з них, а аферисти існують по обидва боки барикад. Необхідно знати про схеми, які вже використовувались шахраями на сайтах оголошень.
Схеми «Шахрай-покупець»
- Підтвердження переказу
Продаж товарів за межі регіону за передплатою-звичайна справа і зазвичай не викликає питань. Шахрай дзвонить продавцю і починає цікавитись товаром, створюючи ілюзію прискіпливого клієнта, але все ж погоджується і нібито відправляє гроші. Після маніпуляцій з фінансами, виявляється, що продавець повинен підтвердити переказ, адже в нього інша платіжна система (наприклад переказ здійснено на карту ПриватБанку з Вебмані та ін.). Продавець під’їжджає до банкомату і виконує інструкції «клієнта», після чого замість підтвердження переказу з картки знімаються всі кошти.
-
Телефонний дзвінок від працівника банку
Продавцю телефонує псевдо-працівник банку та інформує: на його рахунок поступили кошти від юридичної особи, а для дозволу зарахування потрібно відправити SMS-пароль. Правда після цього дозволу сума, яку вказано у повідомленні списується з рахунку.
-
СVV-код
Шахраї під будь-яким приводом просять надати дані про дату завершення строку дії карти і СVV-код. Після цього вони з легкістю зможуть розраховуватись вашою карткою в Мережі.
- Підміна товару на пошті
Така схема діє лише у випадку коли продавець погоджується відправити товар накладеним платежем. Тут шахраї можуть здійснити підміну товару під час перевірки його на якість (звісно під наглядом працівника пошти, але його можна і відволікти). Після заміни «покупець» відмовляється придбати товар і відправляє його назад.
Схеми «Шахрай-продавець»
- Переплата-і па-па
Схема проста, як білий день. Продавець перед відправленням замовлення просить або аванс або 100% передплату. Вмовивши довірливого покупця зникає: вимикає телефон, видаляє обліковий запис у соціальних мережах, припиняє виходити на зв’язок.
-
Дефект відсилання
Покупцю відправляється неякісний або зіпсований товар. До речі, шахраї можуть погодитись відправити товар накладеним платежем. Звісно, тільки в тому випадку, якщо знають, що виявити недоліки на пошті – неможливо. Наприклад, якщо відправляться розібраний товар або деталі, які можна перевірити лише під час безпосереднього використання.
Звісно, це далеко не всі можливі афери, але вони є найпоширенішими серед інтернет-злочинів. Технології розвиваються і разом з тим з’являються більш складні схеми заведення в користувачів в оману. Для того щоб застерегти себе від шахраїв потрібно виконувати прості правила:
-
-завжди перевіряйте інформацію в інтернеті на основі даних, які маєте. До того ж звертайте увагу чи співпадає номер телефону з якого вам телефонують з тим, який вказано в оголошенні. Якщо ні-тоді є сенс перевірити обидва.
-
-ніколи і нікому не повідомляйте паролі та коди, які надходять вам у SMS-повідомленнях. Теж саме стосується і додаткових реквізитів картки: строку її дії та коду на звороті.
-
-ніколи не погоджуйтесь підтвердити зарахування коштів у банкоматі. Якщо вас просять це зробити, будьте впевнені: ви натрапили на шахраїв.
-
-з приводу будь-яких питань дзвоніть лише на гарячу лінію фінзакладу, за номером вказаним на офіційному сайті. Не обговорюйте питання по телефону з незнайомцями.
-
-перед тим, як відправити передплату за товар, перевірте дату реєстрації продавця на майданчику, якщо вона не більша одного-двох місяців-це повинно вас насторожити.
-
-і останнє, якщо ви вже стали жертвою шахраїв, не лишайте їх без покарання. Пишіть заяву до поліції та залишайте відгуки.
Це доволі прості правила, які допоможуть оминути аферистів у мережі Інтернет. Сподіваємось, що вони стануть вам у пригоді.
Автор: Полянська Руслана