«Перший» яхт-клуб: незаконне присвоєння території чи місце для відпочинку «своїх» людей?

 Досить багато видань у 2018 році анонсували відкриття першого Міського яхт-клубу у Запоріжжі. Одними з таких є інтернет-видання ZANOZA, gazeta.zp.ua, ZаБор, poisk.zp.ua, panoptikon, інтернет-сторінка tv5 та Офіційний сайт Запорізької міської ради. Усі матеріали об’єднує інформація про те, що новий яхт-клуб збере у собі популярні та навіть екстремальні види водного спорту: «…городяни зможуть навчитися, як управляти вітрильниками, яхтами, байдарками, зможуть освоїти екстремальні види водного спорту – каяки, вейкборди, водні мотоцикли і лижі.», написано на сайті Запорізької міської ради. Скільки правди у тодішніх анонсах давайте розбиратись разом.

Перший Міський яхт-клуб, який знаходиться за адресою вул. Лісозаводська 1а (Бородинський мікрорайон міста). Це місце завжди викликало цікавість у громадськості. У пошуковій системі можна натрапити на такі заголовки «Яхт-клуб и хозяева причала незаконно захватили земли на…» звучить цікаво, але доступу до матеріалу нема, бо сайт який опублікував його, (Індустріалка), вже видалив сторінку.

1

2

У просторах інтернету натрапляємо на сайт IPnews, який пише про запоріжанку яка не змогла потрапити на територію яхт-клубу. З нею це сталось через деякий час після «відкриття», 26 липня. Ось що вона писала на своїй сторінці у соцмережі:

Цей самий допис ми так і не змогли знайти на сторінці Олени Карпенко у Facebook.

3

Чи насправді доступ відкритий тільки для «обраних»? Йдемо перевіряти. Інформація цілком правдива, ворота зачинені, поряд з ними таблички з графіком роботи та правилами. За воротами можна розгледіти охоронця, та собаку біля нього.

4   5

Цікавимось у місцевих, щодо ситуації з яхт-клубом: знайшли тих, хто теж зіткнувся з проблемою доступу на територію.

Ганна, 20 років:

Мені це місце подобається з самого дитинства. Ще будучи школяркою, я з однокласниками часто туди ходила. Мабуть, у кожного в архівах є фото зроблене там. Навіть у інстаграмі існує такий хештег та геолокація. Проте з часом умови перебування на території погіршились. Охоронець зі скрежетом зубів дозволяв малювати моїй подрузі пейзаж, але я помітила, що правила «не купатися, не пити, не ловити рибу» мають право порушувати «свої». А згодом вхід взагалі зробили закритим. Хоча я б дуже хотіла потрапити туди ще раз насолодитися гарним пейзажем.

Сергій Рибалко, 30 років:

Звичайно, я знаю яхт-клуб, часто бував там. Нещодавно йшов повз, а там бац і ворота з табличкою. Зайти не можна, зачинено, не зміг потрапити на територію, бо нема пропуску. Був на відкритті цього ж яхт-клубу, гарне свято, все було яскраво, цікаво. Думав, що щось змінеться, дозволять рибу ловити, навіть не думав, що все змінеться зачиненими воротами.

Тетяна Сасіна, 47 років:

Раніше доволі часто були на території яхт-клубу разом з сім’єю. Гарне місце, чудовий краєвид, було місце для відпочинку. Зараз не можу сказати, що там змінилося конкретно, але діти говорять, що територія зачинена. Це мене здивувало, адже там зачинено ніколи не було. І зараз просто відібрали ще одне місце для відпочинку.

6

Шукаємо інформацію щодо доступу до державних земель, адже яхт-клуб міський. Перше що знаходимо це 13 стаття Конституції України, яка говорить, що кожен громадянин має право користуватися природними об’єктами права власності народу відповідно до закону.

Знаходимо власника, ним виявилась Комунальна установа (далі КУ) «Заводський районний фізкультурно-спортивний комплекс»(далі ЗРФСК). Слід зазначити, що комунальні установи та організації здійснюють некомерційну (неприбуткову) діяльність. Це означає, що діяльність яхт-клубу фінансується з місцевого бюджету. Підтвердження теж знаходимо, прямо на сайті мерії.

Якщо шукати де можна займатись водними видами спорту, то сайт Zanoza серед інших, пропонує і Міський яхт-клуб, а точніше платну школу, на її базі.

7

Комерційною установа стала не так давно. Раніше, до 22 сесії Міської ради 2017 року, яхт-клуб належав ТОВ «СОЦІАЛЬНІ ІНІЦІАТИВИ ЗАПОРІЖЖЯ» (одним із засновників якого є комбінат «Запоріжсталь», а його бенефіціарним власником – олігарх Ринат Ахметов).

Пишемо запит КУ «ЗРФСК», чому вирішили зробити доступ обмеженим, і просимо надати копії договору оренди між КУ та Міською радою.

Отримуємо лише відсилання на рішення Міської ради №45. Це не зовсім нас влаштовує, адже ми вимагади договір, саме в ньому хотіли знайти відповіді на запитання: «Чому територія закрита, чому потрібну перепустки?»

Пишемо запит вдруге, але вже до Міської ради.

8

Відповідь знову не задовольняє, тому звертаємось за допомогою до юриста у минулому, Дениса Селецького, і він підтверджує, що договір не обов’язковий, посилаючись на статтю 46 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, яка говорить нам, що документом, який підтверджує виникнення права оперативного управління (що зазначено рішенні Міської ради) також є рішення (в нашому випадку) міської ради.

А також, він додає, що згiдно статуту КУ «Заводський районний фiзкультурно-спортивний комплекс» директор комунальної установи за погодженням із профспілковим комітетом затверджує правила внутрішнього трудового розпорядку та функціональні обов’язки працівників.

І ми, продивившись статут, так і не знайшли в ньому і натяку на встановлення графіку роботи Міського яхт-клубу.

Автори: Каріне Арутюнян, Марина Горбенко, Вікторія Добровольська, Артем Орловський