Навушники: зручно чи небезпечно?

Вони стали невід’ємним предметом у сумці чи рюкзаку кожного підлітка. За півтора століття свого існування навушники пройшли шлях від знаряддя праці телефоністів до розповсюдженого пристроя, яким люди постійно користуються вдома, в транспорті та на вулиці. Молоді люди не уявляють свого життя без такої гарнітури, а от старше покоління занепокоєне – навушники погіршують слух, впливають на роботу мозку і є небезпечними для молоді. Спробуймо з’ясувати сітність навушників – ергономіка сучасності чи небезпечна іграшка?

Почнемо з переваг гарнітури. Сьогоднішній ринок пропонує нам різноманітні варіанти: з дротом та без нього, «вкладиші» та накладні. Численні компанії розробляють нові технології для якнайкращої передачі звуків. Кожний покупець знайде те, що відповідає саме його потребам.

14

Завдяки навушникам ми можемо слухати музику чи подкасти, не відволікаючи тих, хто нас оточує. Так, у громадському транспорті усі пасажири можуть слухати улюблені композиції пісні, а не те, що подобається водію.

Навушники допомагають ефективніше навчатися: людина може слухати аудіокнигу або лекцію, займаючись іншими справами.

З навушниками стало веселіше займатися хатніми справами. Якщо раніше за шумом пральної машини чи пилососу не було чутно музику взагалі, то зараз гарнітура приходить на допомогу господарям-меломанам.

У той же час доцент кафедри наук про мовлення та слух американського університету Роберт Новак зазначив, що лікарі все частіше діагностують у підлітків погіршення слуху. Пацієнти не чують високочастотні звуки, скаржаться на дзвін у вухах та недочувають, що їм каже співрозмовник у гучній компанії. Раніше таке відхилення від норми найчастіше зустрічалося в людей похилого віку. У своєму дослідженні Новак простежив зв’язок між проблемами зі слухом та використанням навушників. Він стверджує, що гарнітура негативно впливає на здоров’я молоді.

15

За даними ВОЗ 1,1 мільярда молодих людей ризикують втратити слух через вплив шуму. У США проводять профілактику, щоб запобігти проблемам зі слухом.

Звідси висновок, що навушники є небезпечними для здоров’я. Для того, щоб не ризикувати слухом, але використовувати цей сучасний пристрій, лікарі радять слухати музику в навушниках не більше 1 години на добу. Краще обирати накладні пристрої, ніж «вкладиші». А також варто прислухатися до попереджень, які надають смартфони: «Вплив гучного звуку протягом довгого часу може призвести до погіршення слуху», і не підвищувати гучність, якщо побачили таку пораду.

Наталія ДАНИЛЮК