Запорізьких школярів «позначають» на дорозі: як та навіщо?

Ви вже помітили на вулицях Запоріжжя школярів у світловідбиваючих жилетах? Тепер запорізька малеча дуже схожа на своїх європейських однолітків. За міжнародними стандартами, в яскравих жилетах діти добре помітні на дорогах. Таким чином, підвищується їх безпека, коли вони переходять проїжджу частину, особливо небезпечні перехрестя або просто йдуть вздовж дороги. В такому жилеті дитину видно за 600 метрів. Для порівняння, пішохода в звичайному верхньому одязі темного кольору водій автомобілю може помітити за 30-50 метрів.

«Носіння світловідбиваючих жилетів та нарукавників насправді може врятувати життя. Ми вже помітили в Запоріжжі зменшення кількості ДТП за участю дітей», – наголошує Ірина Сергієнко – начальник відділу зв’язків з громадськістю управління патрульної поліції в Запорізькій області.

Позначити дітей на дорозі в Запоріжжі вирішили в рамках широковідомого всеукраїнського проекту Traffic Challenge. Першими подарунки від поліцейських отримали наймолодші школярі закладів, які знаходяться поблизу аварійно небезпечних ділянок.

«Цим школам видавали спеціальні комплекти жилетів та манжетів для дітей зі світловідбиваючими елементами. І це набуває великого розголосу. Багато шкіл починають дзвонити і казати, що вони теж хочуть такий комплект. Ми намагалися задовольнити потреби всіх, але бажаючих багато, а комплектів, нажаль, обмежена кількість. Сподіваюсь, що колись ми зможемо забезпечити усі школи такими жилетами, – розповідає Ірина Сергієнко.

За словами патрульної, європейські школи повністю забезпечені жилетами та нарукавниками зі світловідбиваючими елементамии. Їх одягають, коли діти відвідують заходи поза межами школи, йдуть на екскурсії, гуляють містом. І цей превентивний захід спрацьовує: діти зі шкільної парти привчаються до того, що треба дбати про власну безпеку на дорозі. В Україні така практика тільки набуває популярності: носіння світложилетів має тільки рекомендаційний характер. А в сусідні Польщі це є обов’язковим, і поліція виписує штраф батькам за відсутність світловідбиваючого флікера на одежі дитини, коли вона пересувається вулицями в темну пору доби.

«Світложилети ми вручили також школярам, які брали участь у заходах з підвищення безпеки на дорогах. Наприклад, діти створили відеоролик про важливість ременів безпеки. Та власнім прикладом показали, що про це не можна забувати, сідаючи в автомобіль. До речі, відеоробота дітей відзначена на всеукраїнському конкурсі», – Ірина Сергіенко.

 

Показовим є досвід деяких країн, де носити світловідбиваючі жилети зобов’язані не тільки діти. В Італії, Австрії та інших державах кожен водій повинен мати такий аксесуар в авто, і надягати його кожного разу, виходячи на проїжджу частину поза межами міста. Штрафи за порушення від 600 евро в Португалії до 1375 в Бельгії.

Поліція переходить від покарання до діалогу

Запоріжжя є цікавим та позитивним прикладом співпраці поліції та школярів. В рамках реформи правоохоронних органів патрульні все більше відповідають поняттю сommunity policing. І шукають нові та інтерактивні підходи до сучасної молоді. Так, цього року на вулицях міста можна було спостерігати, коли поліцейські та діти разом малювали на перехрестях біля шкіл. На дорогах з’явились написи “зніми навушники”, «візьми дитину за руку», «подивись праворуч, тепер ліворуч».

«Проект «Безпечний перехід» об’єднав поліцейських та школярів. Найактивніше працювали в Олександрівському та Вознесенівському районах нашого міста. Біля жвавих пішохідних переходів ми разом з дітьми трафаретами малювали різні гасла. Оточуючи дивувалися, що це поліцейські надумали, ходять з балончиками білої фарби та розмальовують асфальт. Загалом, люди дякували, казали – це класно, тому що привертає увагу і дійсно нагадує про важливе», – розповідає Олександр Михайловський, старший інспектор з особливих доручень відділу зв’язків з громадськістю управління патрульної поліції в Запорізькій області.

изображение_viber_2019-12-10_14-27-10

 

Акція «Безпечний перехід» мала продовження. До поліцейських звернулася адміністрація СШ №15.

 

«Дирекція запропонувала нам привезти трафарети з закликами. Вони самі закупили фарбу, школярам видали рукавички та разом з нами обмалювали всі перехрестя біля своєї школи», – згадує Олександр Михайловський.

«На перехрестях поруч зі школою є дорожні знаки та розмітка, але світлофорів немає. В нашій школі є загін інспекторів дорожнього руху. В його складі учні 8-11 класів. Саме вони вийшли на акцію «Безпечне перехрестя». Заклики, які намалювали наші діти разом з поліцейськими – важливі не тільки для молоді. Їх бачать всі пішоходи і, сподіваємось, замислюються над своєю безпекою, – розповідає Денис Симаков, заступник директора СШ№15.

За словами Дениса Симакова, гроші на фарбу знайшли самі діти. Вони провели збір макулатури, на отримані кошти самоврядування школи закупило балончики з фарбою та насадки, загалом 300-400 грн.

изображение_viber_2019-12-10_14-27-11

 

Поліцію треба не боятися, а довіряти їй, – запевняє Ірина Сергієнко. За її словами, саме на цих принципах будується робота з молоддю. Філософія community policing або взаємодія поліції та громади ефективно працює вже багато років в Америці, Канаді та Європі. Досвід колег з цих країн переймають українські поліцейські.

«Коли поліція сама намагається досягти безпечного середовища – це неефективно. Коли робить це разом з громадою, тоді це дійсно можливо. Основна мета поліції – безпека району, міста, країни загалом. Але досягти цієї безпеки можливо тільки у співпраці з громадянами, через постійну комунікацію зростатиме безпечне середовище».

Тому запорізька поліція обіцяє нові цікаві та корисні проекти, які об’єднають зусилля правоохоронців та громади в посиленні безпеки в Запоріжжі.

Автор: Ярослава Жуковська