Старий Новий рік – 2020: історія, прикмети і традиції свята

Старий Новий рік можна сміливо вважати додатковим новорічним святом, міцно вкоріненим у сімейних традиціях багатьох українських родин. Багато людей відзначають це свято, але мало хто знає його історію, прикмети та навіть традиції святкування, але це не проблема, адже сьогодні про це можна дізнатися у статті.

Старий Новий Рік: історія свята
Назва свята звучить суперечливо, але цьому є пояснення. Це традиційне свято для багатьох українців виник у зв’язку зі зміною літочислення з юліанського на григоріанський календар.
Різниця між новою і старою системою становила цілих 13 днів, що створювало незручності в міжнародній політиці та економіці, ось це і стало основною причиною переходу на новий стиль, який зберігається і донині.
Офіційна дата переходу на новий стиль – 14 лютий 1918 року. Тоді ж почали святкувати новий, на той момент незвичайне свято — Старий Новий Рік, тобто Новий Рік за старим стилем. Святкування Старого нового року зовсім не відрізнялося якийсь масштабністю, але все ж день перестав бути “рядовим”.

Старий Новий Рік: прикмети свята
З давніх-давен було чимало прикмет пов’язаних зі Щедрим вечором, саме так це свято називали раніше. Вся сім’я збиралася за великим столом, на якому обов’язково повинні були стояти ситні страви: кутя, різноманітна випічка та смачні частування. Саме багатий стіл дарує цьому вечору назву Щедрого.
Обов’язковою умовою зустрічі Старого нового року був охайний зовнішній вигляд, адже як свідчить прикмета – якщо Старий Новий рік зустріти в новому одязі, то весь рік будете ходити в обновках.
У цей день у хлопців було більше шансів отримати згоду від дівчини, ніж відмову. Тому хлопці відправлялися до батьків дівчини, яку хочуть взяти в дружини, за батьківським благословенням, адже якщо дати згоду на шлюб в Старий Новий рік, то сімейне життя буде щасливим.
У ще одну прикмету здавна вірили наші предки, так наприклад, якщо на Васильєв день першим до хати увійде чоловік, то весь рік буде вдалим і багатим, а ось якщо жінка – то буде біда. Саме тому 14 січня жінки не засівали, а сиділи вдома.

9

Старий Новий Рік: традиції свята
Однією з найголовніших традицій Старого Нового року є посівання.
У перший день Старого Нового року діти, в основному хлопчики, ходили посівати по селу, і за це обов’язково отримували різноманітні частування і монетку за свою працю.
Хочеться відзначити, що зерна, які використовують для посівання, не можна змітати віником або викидати. Вважається, що саме це зерно приносить в дім щастя і достаток на весь рік.
Ще однією традицією, яка користувалася популярністю найбільше у дівчат, є ворожіння на судженого. Так, в ніч з 13 на 14 січня дівчата збиралися в хаті, запалювали свічку і ворожили, щоб дізнатися ім’я свого нареченого і заглянути в майбутнє. Найпопулярнішим дівочим ворожінням було перед сном покласти під подушку гребінець і при цьому проговорити слова: “Суджений мій ряджений, розчеши мені голову!». Той, хто уві сні буде чесати волосся молодої, той і буде її судженим.
Святкують Старий Новий рік не тільки в Україні, а й далеко за її межами. Наприклад, в Швейцарії Новий Рік за старим стилем святкують кілька регіонів, переважно німецькомовних.
У Сербії, Чорногорії та Північної Македонії теж святкують Старий Новий рік, ось тільки у них є свої традиції святкування.
Незалежно від того, святкуєте ви це свято чи ні, проведіть його з посмішкою на обличчі і з любов’ю в серці.
Автор: Сніжана Нікітіна