Досвідом, руками та серцем: яким буває волонтерство або Таке різне волонтерство: як допомагати з користю для себе.

У багатьох людей слово “волонтерство” асоціюється з благодійними пожертвами. Проте, насправді це абсолютно різні речі: щоб займатися волонтерством, гроші не потрібні – достатньо бажання робити світ навколо кращим. У цій статті ми розкажемо, як можна допомагати за допомогою досвіду, знань, спілкування, фізичної сили або ж просто часу, що таке професійне волонтерство і навіщо взагалі волонтерити.

ЧАСТИНКОЮ СЕБЕ

Один з найвідоміших видів волонтерства – це донорство. Коли ви добровільно та безкоштовно віддаєте частинку себе, щоб допомогти іншій людині. Найпоширеніший спосіб – це донорство крові. Так, нещодавно в Запоріжжі “Спільнота Волонтерів, Об’єднаних Ідеєю” запустила проєкт з популяризації донорства крові: долучитися до ініціативи можна в соцмережах організації “СВОІ”. Є й інші способи допомогти. Наприклад, у Львові започаткували ініціативу “Hair for Share”, до якої невдовзі долучилися волонтери та волонтерки з усієї країни. Її завдання – допомогти онкохворим дітям, які внаслідок хімієтерапії втрачають волосся. Декому не підходять перуки із синтетичних матеріалів через алергію, а щоб виготовити одну натуральну перуку, потрібно обстригти волосся 3 – 4 дівчатам чи хлопцям. Так українки та українці різного віку почали відправляти своє волосся до Львова, щоб допомогти онкохворим дітям.

01

 

ІДЕЯМИ, РОБОЧИМИ РУКАМИ ТА ПРОФЕСІЙНІСТЮ

“Волонтерство – це безмежний світ!  Запорізький обласний центр молоді – це акселератор усіх молодіжних можливостей, які тільки можна знайти в регіоні і не тільки. Нам потрібні волонтери для проєктів: від якихось базових речей типу технічної допомоги на івентах – до “pro bono”-волонтерства, – розповідає завідувач сектору професійного становлення молоді та волонтерської діяльності Запорізького обласного центру молоді Владислав Демідовець. – Останнє означає, що нам потрібні люди, у яких є професійний досвід роботи (це можуть бути проєктні менеджери, круті тренери, режисери тощо) і які можуть допомагати безоплатно. Також ЗОЦМ є співзасновниками “Об’єднання громадських організацій” (“ОГО”). І у наших партнерів, які входять до цього об’єднання також є багато крутих соціально важливих проєктів. Це і неформальна освіта, і посилення студентського самоуправління, і екологія, і ще багато інших важливих сфер. Їм також завжди потрібні люди”. За словами Владислава, часто до центру молоді приходять волонтерити люди, які хочуть зрозуміти, що їм взагалі цікаво в цьому житті: “Тоді ми розповідаємо про різні ініціативи, які вже існують або лише плануються, і допомагаємо знайти те, що підійде найкраще. Наприклад, більше сотні волонтерів у нас були залучені для створення та підтримки публічного простору “Zaporizhzhia Public Space”. Люди допомагали будівельникам, проводили суботники, допомагали підготувати простір до нового сезону, саджали та косили траву. Вони робили це для того, щоб у місті був публічний простір для івентів, де вони також можуть проводити час разом із друзями та близькими. Ми б не впоралися без волонтерів насправді.

 

Люди приходять волонтерити з різних причин: комусь подобається спілкуватися з людьми, комусь потрібне визнання від суспільства, хтось хоче відчувати себе корисним або отримати нові знання та навички. Ми не лише залучаємо людей до якоїсь діяльності, але й проводимо для них цікаві заходи: регулярні нетворкінги, вузькоспеціалізовані тренінги. Наприклад, у нас можна навчитися роботі зі сценічною апаратурою, навчитися фотографувати, знімати та монтувати відео, працювати з Excel і Google-таблицями. Тобто ми даємо те, що самі вміємо і що завжди знадобиться іншим людям не лише у волонтерстві, але й для кар’єри. Ми також любимо, коли до нас приходять не просто з бажанням щось робити, а й з уже готовою ініціативою. І тоді ми можемо надати повну менторську підтримку та допомогти залучити необхідні ресурси”. Ці потреби універсальні – будь-якому проєкту потрібні люди, які зможуть допомогти технічно, реалізувати ідеї чи поділитися професійним досвідом. Якщо вам більше подобається працювати руками в хорошій компанії, то радимо спробувати себе в команді “БУР”. “БУР” (“Будуємо Україну разом”) – це волонтерське об’єднання, яке допомагає робити ремонти людям у складних життєвих обставинах, будувати громадські простори та проводити екотолоки. Тут також можна познайомитися з цікавими людьми та навчитися чомусь новому.

02

ЧАСОМ І СПІЛКУВАННЯМ

Час – це те, що може подарувати кожен. А спілкування, повага та співпереживання – це найбільше, що може дати людина незнайомцю. Інколи час потрібен, щоб допомогти розсортувати речі для “Соціального гардеробу” чи прийняти клієнтів “Соціальної пральні”, як це відбувається у благодійній організації “Карітас”. Інколи для того, щоб позайматися з дітьми в інтернатах – як пропонує фонд “Посмішка дитини”. Або погодувати безхатченків разом із організацією “Крихітка милосердя”. А буває, що потрібно порахувати кількість велосипедистів в місті: так “СпільноHUB” регулярно запрошує волонтерів і волонтерок, які зможуть певний час посидіти на локації та порахувати, скільки роверів проїде повз них. Це потрібно, щоб розуміти інфраструктурні потреби містян і відстоювати їх.

опять фото

ПІДТРИМКОЮ ЕКОІНІЦІАТИВ

Останнім часом у Запоріжжі стає все більше можливостей для підтримки екологічних ідей: челенджі, акції, просвітницькі заходи та локальні ініціативи на фестивалях і форумах. А ще невдовзі в Запоріжжі має з’явитися креативна майстерня з переробки пластику на красиві речі – і там теж обов’язково знадобляться волонтери. “Нам у “Zero Waste ZP” завжди потрібні волонтери! У час фестивалів та на загальноміських заходах запрошуємо тих, хто хоче вийти з зони комфорту, спілкуватися з мешканцями Запоріжжя про свідоме споживання: проводити змагання з сортування, вимірювати свою екологічність на “Екомірі”, розповсюджувати інформацію про нашу майстерню з переробки пластику та просто відповідати на запитання, – пояснює голова організації Ірина Щетиніна. – А цікавляться нашою діяльністю та можливостями сортування у місті чимало людей. Перед заходом ми, звичайно, проводимо “інструктаж” волонтерам, після якого вони самі з легкістю починають жити більш екологічно. Також завжди потрібна допомога у створенні якісного контенту для соцмереж та медіа. У нас можна отримати досвід ведення соцмереж, копірайтінгу, дизайну в онлайнредакторах, просування контенту тощо. Вже набираємо команду охочих допомагати нам у майстерні з переробки пластику. Наш краудфандинг добігає кінця, а тому вже скоро почнемо облаштовувати приміщення. Запрошуємо охочих отримати навички ремонтних робіт до нас. Коли відкриємося, потрібна буде допомога у досортуванні пластику, консультаціях для відвідувачів, проведенні майстер-класів. Бонус для волонтерів – доступ до обладнання, на якому можна створити для себе стільки унікальних речей для дому, скільки вони забажають. Ну і звичайно, наші волонтери допомагають зробити наше місто трішки кращим, чистішим, а мешканців – більш екосвідомими!”.

АКТИВНОЮ УЧАСТЮ У ЖИТТІ ГРОМАДИ

фото (1)

Іноді, окрім часу, бажання та професійності, потрібна ще й терплячість. Є діяльність, результати якої можна побачити вже наступної хвилини. А є зміни, досягти яких можна тільки терплячою та поступовою роботою в команді. Зазвичай, це стосується розробки стратегій та пропозицій для органів місцевого самоврядування. “Є таке поняття як “молодіжна політика”. Вона спрямована на створення комфортних умов для життя молоді, – пояснює Владислав Демідовець із центру молоді. -. І один з ключових етапів становлення відповідальності громадянина, у нашому випадку молодої людини, це якраз волонтерство. Тому що завдяки волонтерству можна не просто робити щось хороше, але й отримувати визнання від суспільства та відчувати важливість кожної дії, яку ти робиш. Коли люди починають волонтерити, вони починають відчувати зміни та розуміти, що вони є частинкою спільноти. Що кожна дія має наслідки”.

МІЖНАРОДНА ВЗАЄМОДІЯ

Якщо ви не хочете обмежувати своє волонтерство одним містом чи навіть однією країною, а мрієте відчути зв’язок з усім світом – вам потрібне міжнародне волонтерство. При цьому не обов’язково розмовляти англійською, як рідною. Багато волонтерів якраз і подаються на проєкти, щоб вдосконалити володіння іноземною мовою, побачити світ і поділитися власним досвідом. “Протягом 10 місяців у 2017-2018 роках я була волонтеркою EVS (European Volunteer Service) в Польщі. Нині це програма European Solidarity Corps, – розповідає Ольга Мішевська. – Я працювала в офісі громадської організації, допомагала з координацією нашої інтернаціональної групи волонтерів (нас було 25 людей із 10 країн), проводила тренінги про культури різних країн в локальних школах, готувала міські події. ESC – це можливість для молоді 17-30 років із європейських країн поїхати за кордон на термін від двох тижнів до року та працювати в громадських організаціях, дитсадках, школах, молодіжних центрах, піклуватися про літніх людей, дітей з інвалідністю, влаштовувати культурні та мистецькі події, допомагати в притулку для твари тощо. Тематика найрізноманітніша, кожен може обрати щось для себе. Перевага цієї програми в тому, що учасників повністю забезпечують харчуванням, проживанням, оплатою логістики, спеціальних підготовчих тренінгів та дають кишенькові гроші. Проте, взяти участь в цьому проєкті можна лише раз у житті.

 

Найпопулярніше таке волонтерство як “gap year” – це коли випускники шкіл чи університетів беруть рік відпустки, щоб подорожувати, отримати досвід роботи, волонтерити. Для українців також доступне подібне волонтерство від Aiesec, або ж можна шукати інші варіанти в Телеграм-каналах чи тематичних Фейсбук-групах. Там є “коли” (заклики подаватися) і на проєкт з порятунку черепашок в Туреччині, і для догляду за фермою в Ісландії, і для створення муралів в Індонезії, і волонтерство на Олімпіаді в Токіо, і більш професійні волонтерства від ООН, наприклад”. Оля переконана, що міжнародне волонтерство – це крутий спосіб прокачати свою англійську та вивчити нові мови, навчитися взаємодіяти з представниками різних культур, отримати досвід роботи в своє резюме, подорожувати та знайти друзів з інших країн. Відслідковувати можливості дівчина радить у таких Телеграм-каналах: – “Неформальное “О”, – “Твій космос можливостей”, – Voluntourism. А ми радимо підписатися на сторінку “СВОІ”, щоб першими дізнаватися про запорізькі волонтерські ініціативи, а також культурні та освітні події. Тому що людині, яка одного разу спробувала себе волонтером, світ відкриває безмежні можливості!

Проєкт “СВОІ люди” реалізується громадською організацією “СВОІ” за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID)

https://www.facebook.com/ngo.svoi

https://www.instagram.com/ngo.svoi/