Чому країни Скандинавії – найщасливіші країни світу?

Лагом і хюґе – що означають ці слова, і як вони стосуються щастя?

Почнемо з того, що це не просто терміни або визначення. Це радше концепція щастя, філософія гармонії, так званий «затишок душі». Для багатьох з нас ці поняття невідомі, однак для країн Скандинавії вони вже стали способом життя, особливо для Швеції та Данії. Далі по черзі розглянемо кожне з цих понять.

То що ж таке хюґе? Можливо, відповідь вас здивує, але хюґе – це не що інше, як зустрічі зі своєю родиною, друзями, це абсолютне почуття спокою, задоволеності, впевненості та затишку.

Одним із дослідників цього поняття є Мік Вікінг – засновник і керівник Інституту дослідження щастя в Копенгагені, який протягом декількох років вивчає данське життя. У 2016 році Мік видав «Маленьку книгу ХЮҐЕ». У ній він розкрив секрет того, як саме пов’язані хюґе і щастя, пояснив суть цього особливого життєвого тренду данців і розкрив секрет того, що робить їх із року в рік однією з найщасливіших націй світу.

Мік Вікінг. Фото: GRENKA.ua
Мік Вікінг. Фото: GRENKA.ua

«Наші слова визначають нашу поведінку». Тож у своїй книзі Мік Вікінг подає невеличкий словничок слів, які, на його думку, допоможуть нам улаштувати собі хюґе.

Хюґе-бесіда

Невимушена розмова, яка не торкається неприємних тем.

Хюґе-місце або «куточок хюґе»

Затишний куточок у кухні чи вітальні, де можна «хюґно» провести час.

Хюґе-штани (можливо, звучить дивно, але такі штани 100% є у всіх)

На люди ви в них не з’явитеся, звісно, але вони такі зручні, що, скажемо по секрету, є вашими улюбленими.

Хюґе = Данія?

Більш-менш розібравшись у значенні цього слова, у вас може виникнути питання: Невже тільки данці здатні відчувати хюґе? Звісно, ні. Вони не єдині, хто може пізнати хюґе-концепцію і насолоджуватися атмосферою й комфортом, сидячи біля каміну з компанією друзів або читаючи наодинці хюґну книжку. Люди в інших країнах світу теж можуть відчувати щось схоже, однак вони називають це зовсім по-іншому. І ось декілька прикладів щодо цього:

Gezelligheid – Нідерланди

Для голландців слово Gezelligheid – не просто щось затишне і миле. Воно втілює сам тамтешній дух, і докладно перекласти його просто неможливо, це як з хюґе. Однак наведу вам один приклад: Наша зустріч була такою гезеліжною!

Koselig – Норвегія

Для норвежців це відчуття теплоти, близькості й компанії. Ідеальний koselig-вечір для північної країни створюють хороші друзі, смачна їжа на столі затишної кухні, ну і камін або ж декілька свічок навколо.

Hominess – Канада

Цим словом канадці описують відмежовування від зовнішнього світу, почуття єднання і теплоти від перебування разом. Hominess позначає також речі, які асоціюються з рідною домівкою.

Gem?tlichkeit – Німеччина

Німці описують цим словом стан теплої приязні і затишок. Дуже часто у них можна почути пісню «Ein Prost der Gem?tlichkeit» («Вип’ємо за затишок!»).

Цей перелік понять знову-таки стверджує, що й інші люди можуть відчути хюґе. Навіть більше, вони вже відчувають його, але називають це відчуття по-іншому.

Тепер слід розглянути життєву філософію шведів – LAGOM. У дослівному перекладі термін означає «достатній», «адекватний», «якраз». Однак цьому поняттю також не можна дати остаточне конкретне визначення. Шведське прислів’я дуже влучно описує цю концепцію: Немає нічого кращого, ніж золота середина. Тож говоримо про те, що лагом – це принцип рівноваги та балансу.

Шведи не звикли до гонитви за чимось. Вони ніколи не хизуються своїми статками; не намагаються подарувати найдорожчий подарунок, щоб показати свій статус. Для них усього має бути не багато і не мало, а якраз.

Лагом – це особливе ставлення до світу, коли ти уникаєш надмірностей, шукаєш рівновагу зовні і всередині.

Яскравим прикладом застосування лагома є історія з життя шведа Інґвара Кампрада – засновника IKEA – найбільшої в світі компанії з продажу товарів для дому. Кампрад був мільярдером і одним з найбагатших людей світу свого часу. Однак він був максимально ощадливою та економною людиною: завжди літав економ-класом, їздив на машині, якій було 11 років, а на премію «Бізнесмен року» приїхав на автобусі. І це не жадібність, йому просто було так зручно. Напевно, для когось така поведінка людини зі статками у 50 млрд доларів може здатися дивною. Та все це не що інше, як лагом.

Інґвар Кампрад. Фото: Mind.ua
Інґвар Кампрад. Фото: Mind.ua

Однак слід пам’ятати і про те, що для кожного з нас існує своя золота середина. Іншими словами, лагом однієї людини може мати відмінності від лагома іншої. І так має бути, адже усі ми різні, і смаки наші різняться. Саме це і має приносити нам задоволення і щастя.


То що ж зробити нам, українцям, щоб почуватися трохи щасливішими? Чи варто нам переймати концепції щастя данців, німців чи шведів? Зовсім ні! Нам просто варто цінувати сьогодення, намагатися знаходити щастя у дрібничках, які оточують нас. Проводьте час із родиною або друзями: створіть спільні традиції й час від часу збирайтеся разом, щоб відтворити їх. Оточіть себе речами, які будуть асоціюватися із затишком, домівкою. Дозволяйте собі розслабитися і зробити паузу: вимкніть телефон, їжте смаколики, читайте книжки або переглядайте улюблені фільми – абстрагуйтеся на час від зовнішнього світу.

Час із родиною. Фото: EVA Blog
Час із родиною. Фото: EVA Blog

У підсумку хочу додати, що лагом і хюґе – це не тільки про Швецію і Данію. Поняття можуть по-різному називатися, трохи різнитися за значенням, однак сенс залишається незмінним: вони можуть стати нашим рушієм щастя на щодень. Тож не зволікайте.

Давайте хоч трохи наблизимо щастя до себе!

Автор: Дарина Рибка