Роль українського радіо під час
війни

Радіомовлення було найважливішим та найдоступнішим джерелом інформації під час Другої світової війни. Попри на потужний стрибок у технічному просторі у 21 столітті, під час повномасштабного вторгнення росією в Україну радіо не втратило свою популярність. Навпаки, за
даними опитування Суспільного, 42 % українців користуються радіоприймачем, а ще 16% планують купити пристрій найближчим часом. Причиною збільшення попиту на радіоприймачі є терористичні дії росії, яка почала обстрілювати важливі енергетичні об’єкти. Під час блекауту або просто планового відключення електроенергії, радіо залишається єдиним надійним джерелом інформації, яке працює на батарейках.

На початку повномасштабного вторгнення більшість радіостанцій долучились до марафону “Єдині новини”, тому їх формат змінився на розмовно-музичний. Про найважливішу роль радіомовлення під час війни в інтерв’ю Українському радіо Анатолій Табаченко казав: “Безперечно, це об’єктивне, повне, всебічне інформування, поширення достовірної інформації, боротьба з фейками. А найголовніше ― вселити в душі та серця радіослухачів віру в неодмінну перемогу України”. Зараз, у грудні 2022 року, радіостанції повернулися до музично-розмовного формату.

Деякі радіо відмовились від своїх програм та прямого ефіру. Основний відсоток розмовної частини займає соціальна реклама. Темами цих “спічів” є проблеми переселенців та біженців, психологічна допомога українцям, подяка волонтерам, військовим та енергетикам. Також, у зв’язку з Чемпіонату світу з футболу, збільшився спортивний контент. Щодо музичної частини, радіо стало платформою для поширення і розвитку українського контенту.

Пресслужба Нацради з питань телебачення і радіомовлення опублікували результати моніторингу теле- і радіостанцій. У звіті зазначається: “58% усіх пісень, що транслювалися упродовж доби, були виконані українською. Це на 23% більше ніж вимагає квотування. Показово, що після російського вторгнення радіостанції відмовились від російськомовних пісень. Пісні звучали українською або англійською, французькою, німецькою, та іншими мовами ЄС. 95% усіх радіопередач звучали українською мовою, що на 35% більше ніж вимагає законодавство”.

Використані джерела
1) “Радіо врятувало нам життя”. Як приймачі допомагали людям
під час окупації. HTML: https://suspilne.media/303930-radio-vratuvalo-
nam-zitta-ak-prijmaci-dopomagali-ludam-pid-cas-okupacii/
2) Без російських пісень і жодних порушень – як війна вплинула
на виконання мовної квоти в ефірах регіональних і місцевих
телеканалів та радіостанцій (ІНФОГРАФІКА). HTML:
https://www.nrada.gov.ua/movni-kvoty-v-efiri-regionalnyh-mistsevyh-
movnykiv-za-pershe-pivrichchya-2022-roku/
3) Про радіо в часи війни. Інтерв’ю з ветераном Українського
радіо Анатолієм Табаченком. HTML:
http://www.nrcu.gov.ua/news.html?newsID=100121
4) Фото: https://tribuna.sumy.ua/news/radiostudiya-romen-pershoyu-
zmozhe-stvoryty-fm-stantsiyu-za-proektom-radio-gromad/

Діана Кулинич