Місто Запоріжжя стало центром зародження українського козацтва. Саме воно славиться своїми ландшафтами Хортиці та славнозвісною Запорізькою Січчю. Щороку туристи подорожують цими місцями, надихаючись прадавньою історією формування української самобутності. Українці, а особливо запоріжці, пишаються цією пам’яткою, адже це – наша історія.
Що таке Запорізька Січ?
Запорізька Січ — група військових поселень, що існували навколо сучасного Каховського водосховища між 16 і 18 століттями, біля острова Хортиця. Область охоплювала пониззя Дніпра.
Ці січові громади в різний час руйнувалися і знову й знову відбудовувалися аж до 1775 року. Аж в 1775р., коли за наказом Катерини Січ була повністю розформована, козаки Нової Січі переселилися в дельту Дунаю та утворили там Дунайську Січ. Усі ці громади окремо називають Січчю. Січ була адміністративним центром Запорозького війська — козацького військового формування. За оцінками, перше укріплення було збудовано на острові Хортиця, що в середині річки Дніпро, в Запорізькій області України.
А отже, історія Запорозької Січі охоплює шість часових періодів:
- виникнення Січі (1471–1583);
- у складі Малопольського воєводства Корони Польської шляхом включення до складу Київського воєводства (1583–1657);
- боротьба проти Речі Посполитої (Польсько-Литовської держави), Османської імперії та Кримського ханства за незалежність української частини Речі Посполитої (1657–1686);
- боротьба з Кримом, Османською і Російською імперіями за самобутність козацтва (1686–1709);
- протистояння з російським урядом під час його спроб скасувати самоврядність Січі та її падіння (1734–1775);
- утворення Дунайської Січі за межами Російської імперії та пошук шляхів повернення додому (1775–1828).
Терміном Запорозька Січ також називали всю військово-адміністративну організацію запорозького козацтва.
Що зараз являє собою Запорізька Січ?
Сучасна Запорізька Січ – це можливість поринути у тодішню українську історію козацтва. Цей історичний музей створили ще 1965 року і донині функціонує як історична пам’ятка України.
Історико-культурний комплекс «Запорозька Січ» – це єдине місце, де людина може уявити собі, яким було життя козаків. Тим паче цю пам’ятку, яка побудована у зменшеному виді, можна назвати прообраз усіх Січей, що існували на території України. На території історичного заповідника можна побачити такі цікавості, як: елементи архітектури, культури, побуту і життя запорозьких козаків. Пам’ятка має дві частини для поглиблення у давнину – внутрішній Кіш і передмістя, де розміщенні ремісничі і торговельні об’єкти.
Цікавим фактом є те, що довкола заповіднику побудовані захисні укріплення, як це було за часів українського козацтва. Це допомагає ще більше уявити життя козацького роду. На території комплексу зосереджені три вежі – в’їзна вежа з південного боку, де знаходиться центральний вхід в комплекс, мала вежа – в східній частині Коша, звідки відкривається вид на Дніпро, і вежа-дзвіниця, яка знаходиться на межі Коша і передмістя.
Як зазначалось раніше у публікації, цей комплекс – це образ усіх Січей, тому і не дивно, що на території заповідника можна відвідати будинки та приміщення, що якнайповніше передають життя українських козаків. Будівлі являють собою як будинок з видами інтер’єру і предметами побуту тих часів. Відтворені будівлю кошового отамана, військову канцелярію, будинки козаків. Також у відкритому доступі виставковий зал «Традиційні промисли запорожців». У залі представлені заняття українських козаків як рибальство, землеробство. Невід’ємною складовою виставки – побут чумаків. Також на території заповідника представлена козацька церква, яка передає атмосферу тих часів.
На сьогодні історичний заповідник українського козацтва та самобутності української нації – одне з найкращих і найкрасивіших місць в Запоріжжі, а також найулюбленіше місце усіх туристів на острові Хортиця. Ця пам’ятка і надалі залишатиметься місцем зародження українського козацтва, яка найповніше передає життя козаків.
авторка: Каріна Лакіза