Острів Хортиця — колиска Запорізької Січі

Острів Хортиця – прекрасна запорізька пам’ятка, що омивається водами Дніпра та плавнями запорізьких луків. Острів здавна був місцем, де мандрівники відпочивали та поповнювали свої запаси для продовження подорожі. Тут є багато стародавніх, культурних та архітектурних пам’яток, а історична спадщина острова зумовлена його розташуванням та природними ресурсами.

Історична довідка

Хоча острів був заселений ще за часів палеоліту та мезоліту, назва Хортиця вперше з’являється в історичних джерелах у 10 столітті. А в 9 столітті вздовж Дніпра в цій місцевості проходив шлях з Варягії до Греції. І на цьому острові мандрівники могли відпочити та підкріпитися.

У 1556 році на острові Мала Хортиця почало з’являтися козацьке поселення, засновником якого був відомий гетьман Дмитро Вишневецький – Байда. Поселення було огороджене, а козацькі курені мали достатньо місця для своїх мешканців, в центрі якого стояла церква Святого Месії. Це був найважливіший період в історії Хортиці.

Після того, як Січ була зруйнована Катериною ІІ, островом правив князь Григорій Потьомкін. Пізніше острів заселили німецькі меноніти, які вирощували ліс на продаж. 1927 року біля Хортиці збудували потужну Дніпровську гідроелектростанцію. У 1941 році, під час війни, НКВС вирішило підірвати цю електростанцію, щоб зупинити наступ німців. Загинули тисячі людей, не лише німецьких солдатів, але й червоноармійців та цивільних з навколишніх сіл.

Туристичні атракції

Сьогодні острів Хортиця – це національний природний заповідник, відомий не лише в Україні, а й за її межами. Острів є одним із семи чудес України і щороку його відвідують тисячі туристів. Туристи щороку відвідують його, щоб доторкнутися до духу козацтва та на власні очі побачити побут і гордість своїх предків.

Острів має довжину 12,5 кілометрів, ширину в середньому 2,5 кілометра і загальну площу 23,59 квадратних кілометрів. У його південній частині були знайдені величезні валуни під назвою Чорні Камені, вкриті дивними написами. Найбільший важить 600 кілограмів.

На цій території також ростуть найстаріші дуби в Україні. Більшість великих дерев були вирубані в минулому столітті, але все ще можна побачити дерева віком понад 300 років.

Чим можна зайнятися на острові? Звичайно, ви можете дослідити лісові стежки, подихати свіжим повітрям Дніпра та знайти цікаві артефакти, такі як старовинні мечі 10 століття. Також можна взяти напрокат велосипед або зайнятися рафтингом на Дніпрі в Горчі. Любителі екстремальних видів спорту можуть взяти участь у козацькій верховій їзді або реконструкції боїв.

Якщо ви подорожуєте на острів, ви також можете відвідати ці місця:

– Історико-культурний комплекс “Запорізька Січ”: відреставровані будинки та хати, церкви, курені, гарматний завод та багато іншого. Тут ви відчуєте атмосферу розквіту козацтва.

– Етнографічно-фольклорний кінний театр “Запорозький козак”. Цей театр готує для відвідувачів дивовижні вистави. Вистави дозволяють кожному відчути себе живим учасником дійства.

– Козацький музей Запоріжжя: Тут виставлені гроші та предмети побуту, якими користувалися козаки. Є також меч Святослава, безцінне джерело фінансування музею.

– Кладовище та туристичний комплекс “Скіфський Стан”: тут можна побачити старовинні поховання. На жаль, більшість з них були розграбовані і перетворені на сільськогосподарські угіддя за радянських часів.

Для тих, хто хоче зупинитися в Горчиці на кілька днів, на їхньому порозі – готелі, санаторії та відпочинкові центри. При бажанні можна навіть зупинитися в наметі в спеціалізованому місці.

Унікальна природна краса, відображена в кожному камінчику, неперевершена енергетика та історія зачарують вас з першого погляду і ніколи не покинуть ваше серце. Острів Хортиця – це не тільки одне з чудес України, а й яскрава сторінка в історії нашої країни.

підготував: Ростислав Балута