Особливість Запорізького обласного краєзнавчого музею

фото

Запорізький краєзнавчий музей є скарбницею національної спадщини, в якій зберігаються пам’ятні перлинки місцевої історії. За величними дерев’яними дверима налічується близько 110 тисяч цінних експонатів. Роком заснування музею вважається 1921 рік, насичений історичними подіями, як початок Голодомору в Україні, трагічна смерть композитора Михайла Леонтовича або надання містові Олександрівськ нової сучасної назви – Запоріжжя.

Першим директором музею був Яков Новицький, за ініціативою якого був створений культурний заклад. Внаслідок смерті директора, у 1925 році, “музей поступово занепав, переїжджаючи з місця на місце”. Але, попри труднощі, через 14 років музей здобув статус обласного краєзнавчого. Наступне десятиліття стало випробуванням, як для країни, так і для музею (пошкодження експонатів у воєнний час, переїзд з Запоріжжя у Мелітополь, деокупація міста).

Музей поділений на часові періоди, а експонати розташовані за хронологією. Перший відділ присвячений природі Запорізького краю, в основі якого флора і фауна, акцент на степах і лісах, а, також, Азовському морю і його морських жителях. Постійно діє виставка «Геологічна історія Запорізької області», змістом якої є аналіз історії земної кори й живої природи за ерами та періодами. Наступні відділи відокремлені часовими рамками: найдавніша історія (понад 140 тис. років тому до 15 ст. Н.е, 4300 експонатів); період XV – XVIII; кінець XVIII – початок XIX СТ.; Запорізька область в період Другої світової війни.

Логічно, що в кожному відділі зберігаються історичні предмети конкретного періоду з різних сфер: науки, культури, політики, архівні документи. Особливо треба звернути увагу на виставковий зал “Нестор Махно та його час”. Цей політичний діяч зіграв головну роль в історії Запорізького краю, тому представники музею вирішили за потрібне створити “найповніше зібрання документів та фотоматеріалів, присвячених цій легендарній особі”.

Родзинкою виставки є бюст Нестора Махна та тачанка, відбита у махновців під час їхнього нальоту на Хортицю. Цікавим фактом є співпраця краєзнавчого музею із Запорізьким національним університетом, результатом якої був археологічний щорічник «Древности Степного Причерноморья и Крыма». Також, історичний заклад має свій власний щорічник «Музейний вісник», на сторінках якого вміщуються матеріали як відомих дослідників, так і початківців краєзнавців. На сайті музею завантажені випуски видання в PDF-форматі з 2006 року. Останнім номером вважається 18, присвячений 2018 року.

джерела інформації: Сайт Запорізького обласного краєзнавчого музею, ЗОТІЦ, ЗОР , ВікіпедіЯ

Діана Кулинич