Палац-Садиба Курісів

Палац-Садиба Курісів, Маєток Покровське, або Замок Куріса — архітектурна пам’ятка, що знаходиться у селі Курісове Березівського району Одеської області.

Палац — садиба Курісів, архітектурна пам’ятка, що знаходиться в селі Курісове, Лиманського району, Одеської області. Більше 200 років тому на цих розлогих чорноморських землях зароджувалась Курісовська садиба. Маєток належав вже колишньому начальнику Суворова, але вже через деякий час став власністю керівника секретного відділу при головнокомандувачі підполковнику Івану Онуфрійовичу Курісу. Був нагороджений за Причорноморську кампанію медаллю Російської імперії — Орденом Святого Георгія. Статус кавалера Георгіївського хреста означав спадкове дворянство. Тоді ж підполковнику були пожалувані землі по праву сторону річки Тилігул «в новопридбаній від Порти Оттоманській області». На отриманих землях полковник Куріс збудував свій маєток. На честь першої православної церкви, поставленої на колишній турецькій землі, Іван Куріс назвав нове помістя Покровським.

Палац будувався в два етапи: східна частина — в 1810–1820 роках невідомим архітектором, західна — в 1891–1892 роках одеським архітектором М. К. Толвінським. Для будівництва палацу — садиби поміщик привіз до свого маєтку кріпаків із села Луциківка Харківської губернії — каменотеси, теслярі, будівельники. Це були сім’ї найдавніших родин — Данилків, Коваленків, Сурженків, Шевченків, Ткаченків. Споруда нагадує середньовічний замок, який збудований у стилі еклектики, в його декорі використані елементи готики , мавританського і ренесансного стилів.

Палац зведений з каменю-черепашнику й витягнутий зі сходу на захід. Замок розташований на вдало вибраному місці біля лісу, на березі водоймища. Він мав 78 кімнат.

До наших днів збереглися палац, фрагменти парку і господарський корпус. За радянського періоду палац зазнав значної руйнації. Ще більшої – під час пожежі у 1990-му році. Зараз повільними темпами будівлю реставрують, але терміни завершення робіт невідомі.

Діана Щурко