Психічні травми та посттравматичний стресовий розлад від початку бойових дій в Україні з 2014 року переважно асоціювалися з ветеранами АТО та ООС. Але після початку повномасштабної війни 24 лютого 2022 року все частіше почали звучати заяви про те, що психічний травматизм стане масовою проблемою і цивільного населення. Постійні військові тривоги, ракетні атаки, вибухи та страх за своє життя залишать значний слід на душі та психічному здоров’ї українців. І це вже не кажучи про людей із прифронтових територій чи тих, що перенесли російську окупацію.
Масштаб проблеми
Згідно із заявою представника ВООЗ в Україні Ярно Хабіхта, чверть населення України, а це близько 10 мільйонів людей, можуть страждати на психічні розлади через наслідки російсько-української війни. Постійна тривога та стрес також сильно впливає й на підлітків, у яких, як відомо, найбільш нестійка і сприйнятлива психіка. Очільник МОН Оксен Лісовий повідомляє, що вже у 26% українських підлітків з початку війни вже виявлено посттравматичний стресовий розлад.
Що таке ПТСР?
Посттравматичний стресовий розлад – це психологічний стан, який може виникнути у людини після переживання сильного стресу, пов’язаного з травматичними подіями. Це може бути війна, терористичні акти, насильство, аварії та інші небезпечні ситуації.
У людей, які страждають на ПТСР, можуть виникати нав’язливі думки, що повторюються, кошмари, флешбеки – спогади про травматичну подію, які можуть призводити до сильного тривожного стану. Також можуть виявлятися симптоми підвищеної чутливості до навколишнього середовища, занепокоєння та підозрілості.
Для лікування ПТСР використовуються різні методи психотерапії та медикаментозної терапії. Важливо, щоб людина з ПТСР отримувала підтримку та розуміння від тих, хто поряд, а також зверталася за допомогою до фахівців.
Чому сфера психологічної допомоги нерозвинена в Україні
Ситуація в останній десяток років почала покращуватися через вплив Заходу. Помітна тенденція, що з кожним роком кількість громадян, які звертаються за допомогою до фахівців, збільшується. Однак проблем все одно залишається безліч. Так, наприклад, через архаїчні упередження деякі люди досі вважають, що звертатися до психолога соромно, і тому відчувають незручність, особливо чоловіки. Переносити все на ногах, особливо якісь “вигадані” психологічні труднощі, вважається нормальним для заручника патріархальної парадигми “справжнього чоловіка”. Також межі сучасної психології досить розмиті, багато психологів є прихильниками нетрадиційних практик або езотеричних, недоведених академічною наукою підходів.
Та й завдяки популяризації в соціальних мережах послуг “інфошахраїв”, що паразитують на невігластві населення, у свідомості багатьох людей стерта межа розуміння між справжньою науковою психологією та магічними, парапсихологічними методиками. Деякі сприймають астрологів чи тарологів як психологів, адже вони також часто використовують поп-психологічні штампи та прийоми.
Оздоровлення психічного здоров’я українського народу після закінчення війни має стати одним із пріоритетних напрямків державних програм. Психологічна допомога для ветеранів російсько-української війни має стати повсюдною та безкоштовною.
В освітніх закладах дітей повинні навчати психічної самодопомоги та техніки релаксації.