ЯК ВПОРАТИСЯ З НЕГАТИВНИМИ ЕМОЦІЯМИ ПІД ЧАС ВІЙНИ

ілюстрація

24 лютого 2022 року відбулося повномасштабне вторгнення росії до України. Війна багато чого змінила у житті кожного громадянина нашої країни. У період воєнного стану та бойових дій люди почали скаржитися на прояви негативних емоцій через постійні обстріли та читання новин. До негативних емоцій відносяться переживання, страх, депресія, невизначеність, смуток, тривога, гнів тощо.

Опитування, яке проводив фонд “Демократичні ініціативи”, показало, що 17% відчувають страх, 50% опитуваних респондентів – тривогу, 51% – невелике хвилювання. 13,5% респондентів зазначили, що майже постійно відчувають сум, ще 32% відчувають його доволі часто. Звичайно ж опитування виявило і позитивні емоції. Наприклад, у 22% опитаних переважає надія.

Також люди відчувають позитив та впевненість у майбутньому переважно держави. За словами соціологів, респонденти трохи більш впевнені у своїх емоціях стосовно держави, аніж свого майбутнього, що радше нетипово для соціальних досліджень.

МОЗ виділило найважливіші напрямки, за допомогою яких можна впоратися із негативними емоціями. Рекомендації містять, зокрема, такі поради: турбуватися про рідних та близьких, критично сприймати інформацію, споживати лише правдиву інформацію, подбати про запас харчових продуктів та питної води, правильно та глибоко дихати, дотримуватися режиму сну, робити розминку, більше рухатися, допомагати тим, хто у цьому потребує, не забувати про психологічну підтримку, не читати постійно новини тощо.

За рекомендаціями МОЗ, щоб зберегти себе і свою нервову систему від негативних емоцій, треба споживати інформацію із офіційних джерел інформації.

«Пам’ятайте, що відчувати тривогу, занепокоєння та страх у той час, коли навколо вас бойові дії, а країна в стані війни з агресором, нормально. Це прийнятна реакція вашої психіки й організму на ситуацію, що склалася», – підсумували в МОЗ.

Також МОЗ запропонували рекомендації, покрокові інструкції, як надавати першу психологічну допомогу, як діяти при панічних атаках, як коригувати рівень стресу в організмі за допомогою вправ, як допомогти людині із суїцидальними думками, як пережити смерть близької людини тощо.

Недавно був створений чат-бот «Друг. Перша допомога» за підтримки клініки Charite (Берлін, Німеччина) та UNICEF, а рекомендації, що були ним висунені, рецензувала група експертів з міжнародного консорціуму IC-PSY4U. P. S. IC-PSY4U — це міжнародний консорціум “Цифрова психологічна допомога для України”.

Було висунено такі рекомендації, які допоможуть подолати негативні емоції під час війни:

  • дотримуватися збалансованого харчування;
  • приділяти час розмовам із близькими та друзями;
  • приділяти увагу обіймам і тілесним контактам;
  • зайнятися справою, що розслаблює. Наприклад, прочитати книгу, зайнятися хенд-мейдом, подивитися фільм;
  • виконувати фізичні вправи;
  • намагатися дотримуватися звичного розпорядку.

Також чат-бот пропонує визначити рівень стресу, отримати корисні лайфхаки, записатися на психологічну допомогу із фахівцем.

Психологиня Наталія Простун пропонує такі методи подолання негативних емоцій: віддатися дружній підтримці, щодня спілкуватися з людьми, слухати заспокійливу музику, займатися фізичними вправами, навчитися заспокоюватися. Також вона запропонувала метод, як подолати клаустрофобію в бомбосховищі під час повітряної небезпеки – взяти з собою домашніх тварин, адже вони допомагають подолати рівень тривожності.

Куди звернутися за психологічною допомогою, якщо запропоновані поради не допомагають?

Можете звернутися по допомогу за такими номерами телефонів:

  • Реабілітаційний центр із надання безкоштовної психологічної допомоги «Крок назустріч» – гаряча лінія центру: (044) 222 90 94;
  • безкоштовна психологічна допомога кол-центру #ВАРТОЖИТИ – 5522;

Або у письмовій формі звернутися до телеграм-каналів:

  • Telegram-канал психологічної підтримки для осіб з 8 до 22 років «Перемога» ;
  • онлайн-платформа «Розкажи мені» цілодобово надає безкоштовну психологічну допомогу.

Українці наразі переживають тяжкий період у своєму житті через постійний стрес, який провокує негативні емоції. Через це можуть бути нервові розлади. Навіть у таку скрутну годину треба не забувати про спокій у душі та пам’ятати, що життя триває. Якщо ви потребуєте невідкладної психологічної допомоги, зверніться за вказаними вище номерами телефону або за посиланням до чат-ботів.

Каріна Лакіза