Чим є свобода для людини

джерело фото

Однією з найбільших людських цінностей є свобода. Свобода слова, свобода на іншу думку та ідеологію; економічна, соціально-творча, юридична свобода — усе це є основою життя та існування людей в сучасному світі. Для всіх вона різна, дуже багатогранна та суперечлива. Її не можна виміряти ніякими приладами, словами і вчинками. Але свобода це перш за все вибір. Вибір, який повинен бути у кожної людини на землі.

З давніх-давен люди прагнули свободи, вважали її найбільшою своєю мрією, боролися за неї, влаштовували війни і віддавали свої життя. Зараз же в сучасному світі майже не залишилося людини, яку можна назвати повністю не свободною. Звичайно ж, і повністю вільними ми себе назвати не можемо, бо постійно залежимо від наших щоденних потреб, соціуму та важких ситуацій на які, на жаль, не зовсім, і не завжди можемо вплинути. Так чи інакше ми всі маємо вибір — боротися з тим, що не подобається та твердо стояти на своєму, або змиритися і продовжувати жити далі.

Особисто для мене свобода — це можливість робити те, що хочеш і коли хочеш. Не залежати від думки інших, мати власні кордони, не мислити стереотипами, мати вибір та вміти його робити.

Основою свободи, на мою думку, є знання. Завдяки розуму у людини з’являється більше можливостей, він дає їй владу над своїм життям, можливість обирати між хорошим і поганим. Брак знань є відсутністю свободи, тому люди, які погано живуть, і не знають нічого іншого, кращого за те, що мають, не можуть називати себе вільними, і не можна їх за це засуджувати, бо знання доступні не кожному. Існує багато причин, чому вони можуть бути не доступні, наприклад: відсутність грошей, низький рівень освіти, мовний бар’єр.

Свобода — відповідальність. Це означає, що вона не дається просто так і кожному. За неї потрібно боротися, відстоювати до останнього, бути вірним своїм принципам і не слідувати за кимось наосліп. Тому є люди, які можуть бути вільними, але не хочуть, через страх брати відповідальність за своє життя.

Отже, людське життя не може бути таким гарним без свободи. Вона необхідна кожному для комфортного і щасливого існування. Без неї світ перетвориться на жах. Тому свобода — найцінніше, що в нас є і за неї потрібно боротися.

Валерія Столярова