Як прокачати свої знання у День прав людини?

джерело ілюстрації: Canva

Щорічно 10 грудня у світі відзначають День прав людини, заснований Генеральною асамблеєю ООН. Саме в цей день в 1948 році Організація Обʼєднаних Націй прийняла Загальну декларацію прав людини, покликану відстоювати рівність, основні свободи та справедливість.

Цей день є гострим нагадуванням про необхідність дотримання прав людини та розвʼязання проблем, пов’язаних із соціальною несправедливістю та дискримінацією. З цієї нагоди “Пороги” підготували корисну добірку про те, як студенти та студентки, а також викладачі та викладачки можуть поглибити свої знання у тематиці прав людини.

Онлайн-курси

Безкоштовні курси допомагають глибше розібратися у фундаментальних принципах та концепціях прав людини, а також зрозуміти, що взагалі означають права людини та чому вони так важливі у сучасному світі. Ось деякі з корисних ресурсів, які доступні для перегляду у будь-який час.

 

  • “Права людини в освітньому просторі” від EdEra. Освітній курс охоплює широкий спектр тем, повʼязаних з правами людини в освітньому просторі, такі як рівний доступ до освіти, захист прав дітей у навчальних закладах та інші.
  • “Розуміємо права людини” від Освітнього дому прав людини в Чернігові. Такі лаконічні 20-хвилинні відеоролики від експертів та експерток стануть у пригоді тим, хто вже “у темі” правозахисту, але прагне ще більше поглибити свої знання. Мова лекцій більш академічна та наукова.
  • “Усе, що треба знати для забезпечення прав підлітків в Україні” від EdEra. Розрахований на тих, хто працює з молодіжною аудиторією, але буде цікавий і самій молоді. Учасники та учасниці курсу дізнаються чим особливі права дітей та підлітків, що українське законодавство каже про права на освіту, працю, сім’ю, житло, медичну допомогу й документи, а також як діяти, щоб захистити та відновити свої права.

Фільми та серіали

джерело ілюстрації: nmiu.org

У художніх стрічках часто зображені історії індивідуальних життєвих шляхів, що дозволяє глядачам та глядачкам асоціювати абстрактні принципи прав людини з конкретними особистостями та їхніми долями.

  • Зима у вогні: Боротьба України за свободу” (2015). Мирні акції студентів в Україні, які тривали 93 дні, переросли в революцію та повноцінний рух за громадянські права. Цей кінематографічний твір, присвячений історичним подіям Євромайдану, створили 28 операторів, які були прямими учасниками цих історичних подій. Головними героями фільму також стали звичайні активісти та активістки Майдану.
  • Ангели із залізними щелепами” (2004). Події розгортаються у 1912 році. Молода вчена Еліс Пол, яка тільки-но закінчила аспірантуру у Пенсільванському університеті, вступає у політично-громадську боротьбу в Філадельфії за право жінок голосувати на виборах. Традиційно чоловіки вважали, що призначення жінки обмежується кухнею, церквою та сімʼєю, і тому ідея жінки як виборчого субʼєкта не була для них очевидною.
  • Боротьба молодих суфражисток проти американського президента Вудро Вілсона служить джерелом натхнення для Еліс Пол. Їй вдається організувати рух, спрямований на досягнення їхньої мети, ризикуючи власним життям та здоровʼям. Фільм базується на реальних подіях.
  • Звичайне серце” (2014). У першій половині 1980-х років медики стикнулися з безпорадністю, оскільки ніхто не міг усвідомити загрозу нового раку, який атакував імунну систему. Письменник та ЛГБТ-активіст Нед Уїкс разом з лікаркою Еммою Брукнер із Нью-Йорка обʼєднали свої зусилля, аби вивчити цю небезпечну хворобу та спробувати привернути увагу влади до епідемії СНІДу. Проте як у владних коридорах, так і серед самої ЛГБТ-спільноти, яка не хоче вірити, що вірус передається статевим шляхом, вони стикаються з холодом і нерозумінням.

Книги

  • Бунт проти імперії: українські шістдесятники” (автор Родомир Мокрик). Нова книжка (2023 року) відкриває унікальний світ “шістдесятництва”, де молоді люди творили нову культуру, несучи в собі принципи солідарності, взаємопідтримки та поваги в умовах тоталітарного радянського режиму. Завдяки архівним фотографіям, які публікуються вперше, читачі та читачки отримають можливість глибше зрозуміти та оцінити внесок цих молодих талантів у формування свободної та творчої культури.
  • Адвокат негідників” (автор Джон Ґрішем). Головний герой Себастьян Руд стоїть на захисті тих, кого інші адвокати воліють уникати: підлітка з наркотичною залежністю, кримінального авторитета з неприємною репутацією, якого засудили до смертної кари, власника будинку, затриманого за вистріл в спецпризначенців тощо. Він обирає таких клієнтів, бо вірить, що кожен заслуговує на справедливий суд, навіть якщо для цього доведеться порушити деякі правила. Він засуджує несправедливість, ненавидить страхові компанії, банки чи великі корпорації, а також зовсім не довіряє владі та насміхається з концепцій системи щодо етичної поведінки.
  • Ефект Люцифера. Чому хороші люди роблять жахливі вчинки” (автор Філіп Зімбардо). У цій роботі Зімбардо розглядає як соціальні та психологічні фактори можуть впливати на здатність добрих людей скоювати жахливі вчинки. Книга ставить під сумнів віру в ідею абсолютної моральності та розкриває важливі питання про вплив оточення на людську поведінку. Читачі та читачки зможуть оцінити глибокий і вдумливий погляд автора на механізми взаємодії в суспільстві та важливі аспекти етики та моралі.

Віримо, що ця підбірка сприятиме формуванню критичного мислення та розумінню прав та свобод людини, а відтак – допоможе ефективніше захищати особисті права та розвивати суспільну відповідальність.

Галузь прав людини вимагає міждисциплінарного підходу, тому таке розширення знань може бути корисним у професійному житті, зокрема для тих, хто працює в юридичних, соціальних чи медіа галузях.

Бажаємо приємного та продуктивного навчання, перегляду та читання!

автор: Микита Чакалов