Фанатизм на футбольному полі: де межа між пристрастю та агресією?

Футбольна культура починається з дитинства. Багато хто з нас перший раз побачив футбольний матч разом з батьками або друзями, і саме тоді зароджується любов до цієї гри. Для багатьох футбол стає не просто хобі, а справжнім життям. Вони вивчають історію клубу, знають всіх гравців та тренерів, вивчають статистику матчів та навіть планують свої подорожі залежно від розкладу матчів улюбленого клубу! У цьому матеріалі ми розглянемо основні аспекти футбольної культури, такі як традиції, пісні, гасла, а також проаналізуємо вплив фанатизму на саму гру.

Культура та фанатизм – це невіддільна частина/ознака світу футболу. Ця гра не тільки приваблює мільйони людей, але й створює унікальну атмосферу, яка об’єднує фанатів з різних країн. Футбол – це не просто спортивна гра, а ціла культура, яка має свої цінності.

Футбольна культура – це сукупність традицій та звичаїв, які виникли навколо гри. Вона починається з самого початку матчу, коли фанати збираються на стадіоні та розпочинають свої ритуали. Один з найважливіших елементів футбольної культури – це прапори. Кожна команда має свій унікальний дизайн прапора, який є символом їхньої гордості та прив’язаності до клубу. Фанати підіймають прапори під час матчу, створюючи неповторну атмосферу на стадіоні.

Одним з найбільш визначних елементів футбольної традиції є пісні та гасла. Пісні є неодмінною частиною футбольної культури. Кожна команда має свої власні, які виконують фанати під час матчу. Це не тільки допомагає підтримувати гравців, але і створює ще більший ентузіазм серед глядачів. Гасла також є важливою частиною футбольної культури. Вони висловлюють принципи та цінності команди та її фанатів. Часто гасла стають символом солідарності та об’єднання серед фанатських груп.

Багато команд мають свої власні пісні, які стають їхньою визначною рисою. Наприклад, фанати “Ліверпуля” співають “You’ll Never Walk Alone” перед кожним матчем, а фанати “Барселони” співають “Cant del Barça” під час святкування голу. Влітку 2023 року після перемоги у фінальному матчі Ліги Чемпіонів команда «Манчестер Сіті» святкуючи перемогу у роздягальні вирішили переробити пісню «Freed from Desire» («Звільнитися від бажань») на «Rodri’s on Fire» («Родрі у вогні»). А причиною для цього стало те, що єдиний гол «містян» (так називають гравців клубу) забив іспанець Родрі. Святкування перемоги з цим хітом збирало мільйони переглядів в мережі.

Однак, разом з позитивними аспектами футбольної культури, необхідно згадати й про негативну сторону – надто затяту відданість. Фанатизм – це надмірна пристрасть та несамовита вірність команді, яка може призвести до неприйнятних дій та насильства. Найбільш відомим прикладом є хуліганство на стадіонах. Це не тільки загрожує безпеці гравців та глядачів, але і має негативний вплив на імідж футболу в цілому.

Фанатизм також може вплинути на саму гру. Надмірна емоційність та агресивність фанатів можуть вплинути на рішення арбітрів та суддів, а також на психологічний стан гравців. Нерідко фанати втручаються у гру, кидаючи предмети на поле або заважаючи гравцям суперника. Це все може призвести до непередбачуваних наслідків та порушити спортивну справедливість.

Жорстокість, расизм та інші форми недоліків спортивної поведінки можуть виникнути через надмірний екстремізм серед фанатів, що призводить до помітної зневаги до етичних принципів. Ці явища негативно впливають на імідж самого футболу та загрожують безпеці інших глядачів. До прикладу, Жуніор Вінісіус, бразильський талановитий форвард, відомий своїми навичками та швидкістю, став об’єктом расистського образу з боку деяких вболівальників під час одного з матчів. Уболівальники суперників шокували гравця расистськими гаслами та наругою на його зовнішність, а також виконували расистські знаки жестами.

Цей інцидент підкреслює складність та актуальність проблеми расизму, яка, на жаль, досі присутня у футбольній індустрії. Расова дискримінація порушує не лише права та гідність спортсменів, але й підриває настрій всієї команди та має вплив на сприйняття спорту в цілому.

У певних країнах, фанатизм сягає навіть політичних меж. Футбольні матчі стають майданчиком для прояву політичних переконань та конфліктів між різними групами. Це не тільки руйнує спокій та безпеку на стадіонах, але і має негативний вплив на суспільство в цілому.

Отже, футбольна культура та фанатизм представляють велике значення для спорту в цілому. Вони вносять емоції, гармонію та силу в гру, перетворюючи її на більш незабутнє дійство. Однак, необхідно контролювати рівень фанатизму, щоб уникнути негативних наслідків та зберегти спортивну гармонію.

джерела використаних ілюстрацій

авторка: Катерина Третяк