Історичні “геймченджери” і що про них варто знати

джерело зображення

Книги ще донедавна мали величезний вплив на суспільство, культуру і навіть на хід історії. На мою думку, зараз книжки вже відійшли на другий план, поступившись електронному заміннику – Інтернету. Деякі з них змінили світогляд сотень мільйонів людей, інші стали підґрунтям для нових наукових відкриттів або політичних змін. Я зробив підбірку з 5 книжок, які, на мою думку, в певні моменти змінили хід історії.

Біблія

Біблія – це не просто релігійний текст, це фундаментальна книга для “західної” цивілізації. Вона вплинула на формування моральних і етичних норм, заклала основи для багатьох юридичних систем і культури. Письменники, художники і музиканти протягом століть надихалися її історіями та образами. Важко навіть описати як ці релігійні тексти змінили світогляд і життя сотень мільйонів людей.

Коран

Це священна книга ісламу, яка відіграє центральну роль у житті мусульман. Вона протиставляється Біблії. Коран не лише керує релігійним життям мільярдів людей, але й впливає на їхню правову, політичну та соціальну систему. В останньому, до речі, досить радикально, враховуючи те, що відбувається останнім часом на Близькому Сході. Коран об’єднує величезну кількість людей, так само як Біблія, незалежно від їхньої національності чи культурних традицій.

Маніфест комуністичної партії

Цей “Маніфест” Карла Маркса та Фрідріха Енґельса став теоретичним підґрунтям для революційних змін у багатьох країнах. Ідеї Маркса і Енґельса надихнули робітничі рухи та революційні зміни по всьому світу, від російської революції до китайської культурної революції. Цей маніфест також заклав основи для сучасної соціальної та економічної теорії.

Мистецтво війни

“Мистецтво війни” Сунь-цзи – це давній китайський трактат з військової стратегії та тактики, написаний видатним полководцем і стратегом Сунь-цзи приблизно в V столітті до н.е. Сунь-цзи акцентує увагу на тому, що перемога у війні досягається не тільки завдяки чисельній перевазі або грубій силі, але й через мудре планування, обман і розуміння психології ворога. “Мистецтво війни” є однією з найвпливовіших книг з військової стратегії в історії. Її принципи застосовувалися у багатьох війнах і конфліктах по всьому світу. Однак вплив цього трактату виходить далеко за межі військової сфери. Її ідеї активно використовуються в бізнесі, політиці, спорті та навіть у повсякденному житті. “Мистецтво війни” є основною книгою для багатьох лідерів, менеджерів і стратегів, які шукають способи досягти успіху в своїх сферах діяльності.

1984

“1984” Джорджа Орвелла – це моя улюблена книжка. Незважаючи на те, що “1984” літературний твір, він має глибокий політичний і соціальний вплив. Орвелл зобразив антиутопічне суспільство, де уряд здійснює тотальний контроль над життям громадян. В ній світ управляється за допомогою пропаганди та цензури, історія постійно переписується, тому ми не можемо бути впевнені навіть у даті із заголовка. Ця книга навіть була заборонена в амбасадорі тоталітаризму – СРСР. У “1984” Орвелл попередив суспільство про небезпеку тоталітаризму і втрати особистих свобод, впливаючи на політичну думку і культурні дебати по всьому світу.

Я вважаю, що ці книги залишили глибокий слід в історії. Навіть зараз вони продовжують впливати на наше життя сьогодні. Кожна з них унікальна, але всі вони нагадують нам про важливість критичного мислення, моральних цінностей і прагнення до пізнання чогось нового.

джерела:

https://uk.wikipedia.org/wiki/Біблія

https://uk.wikipedia.org/wiki/Коран

https://medium.com/марксів-капітал-українською/манїфест-комунїстичної-партиї-c8031e70e08e

https://uk.wikipedia.org/wiki/Мистецтво_війни

https://anylang.net/ru/books/fr/1984

автор: Ярослав Руснак