КІБЕРБЕЗПЕКА: ЯК ЗАХИСТИТИ СЕБЕ В ЦИФРОВОМУ СВІТІ

джерело ілюстрації

Кожного дня ми користуємося інтернетом для роботи, спілкування, покупок, банківських операцій та отримання інформації. Однак разом із безмежними можливостями, які нам надає цифровий світ, зростають і загрози, що виникають у кіберпросторі. Хакери, шкідливе програмне забезпечення, фішингові атаки та інші види кіберзлочинів можуть завдати значної шкоди як окремим користувачам, так і великим організаціям. У зв’язку з цим, питання захисту особистих даних та забезпечення безпеки у цифровому світі стає пріоритетним.

Від роботи та навчання до розваг та соціальної взаємодії, ми залежимо від інтернету та цифрових пристроїв. Однак, ця зручність супроводжується значними ризиками, що вимагають від нас належного захисту від кіберзагроз. Кібербезпека, яка охоплює заходи, спрямовані на захист комп’ютерних систем та мереж від кіберзлочинів, стає все більш важливою для забезпечення безпеки в цифровому світі.

ОСНОВНІ ЗАГРОЗИ КІБЕРБЕЗПЕКИ

Загрози кібербезпеці є однією з найбільших викликів для суспільства та бізнесу. З кожним роком кількість кібератак зростає, а їх складність та наслідки стають більш серйозними. Наслідки втрати конфіденційної інформації, фінансових збитків та навіть загрози для національної безпеки стають все більш очевидними.

Основні загрози кібербезпеки:

Загроза 1. Фішинг

Дійсно, фішинг став дуже поширеною загрозою, оскільки кіберзлочинці постійно вдосконалюють свої методи обману. Одним із ефективних способів захисту є навчання персоналу та споживачів розпізнавати підозрілі ситуації та електронні повідомлення. Також важливо регулярно оновлювати програмне забезпечення для захисту від нових загроз

Загроза 2. Соціальна інженерія

Згоден, соціальна інженерія може бути дуже хитрою. Підвищення рівня освіти з цього питання серед персоналу та клієнтів може допомогти уникнути багатьох ситуацій шахрайства. Також варто обмежити доступність особистої інформації в мережі та перевіряти підозрілі запити на підтвердження інформації.

Загроза 3. Зламування електронної пошти

Додаткова безпека для облікових записів електронної пошти, така як багатофакторна аутентифікація, може значно зменшити ризик несанкціонованого доступу. Також важливо створити складні та унікальні паролі для кожного облікового запису.

Загроза 4. Зламування Wi-Fi

Використання віртуальної приватної мережі (ВПМ) при використанні громадських Wi-Fi може забезпечити додатковий рівень захисту від зламування мережі. Також важливо уникати використання ненадійних та невідомих точок доступу Wi-Fi

Загроза 5. Шкідливе ПЗ

Регулярне оновлення антивірусного програмного забезпечення та установка програм для виявлення та видалення шкідливого ПЗ може допомогти убезпечити ваші пристрої від зламування та крадіжки даних.

ЯК ЖЕ ЗАХИСТИТИ СЕБЕ В ЦИФРОВОМУ СВІТІ?

Захист персональних даних

Першим кроком до забезпечення кібербезпеки є захист персональних даних. Для цього необхідно використовувати складні паролі, що складаються з різних символів, цифр та літер. Варто уникати використання одного і того ж пароля для різних облікових записів. Крім того, двофакторна аутентифікація додає додатковий рівень безпеки, вимагаючи підтвердження входу за допомогою додаткового пристрою або сервісу.

Захист пристроїв та мереж

Антивірусне програмне забезпечення є необхідним засобом для захисту комп’ютера від шкідливих програм. Регулярне оновлення програмного забезпечення забезпечує захист від нових загроз. Крім того, важливо використовувати мережеві фільтри та брандмауери для захисту від несанкціонованого доступу до мережі. Шифрування даних є ще одним важливим засобом захисту, який дозволяє зберігати інформацію у зашифрованому вигляді, що робить її недоступною для зловмисників.

Якісний антивірус – це складна комбінація різноманітних вимог, які часто суперечать одна одній. На одному боці, він повинен забезпечувати надійний захист і швидко виявляти шкідливе програмне забезпечення. А з іншого боку, він не повинен перетягувати систему, особливо якщо вона працює на застарілому обладнанні. Крім того, додаткові корисні функції антивірусу повинні бути зручними для використання через просте та зрозуміле інтерфейс, і фоновий моніторинг не повинен заважати хибними сповіщеннями.

Медіа «ITC.ua» опублікували список найкращих антиивірусних програм. Всі продукти з їх добірки пройшли комплексне тестування у лабораторії ІТ-безпеки AV-TEST, та нагороджені званням «Top Product». А отже, їх рівень захисту, продуктивності та зручності використання задовольнить навіть найприскіпливіших користувачів.

До списку увійшли наступні програми:

 • Norton 360

Платформи: Windows, MacOS, Android, iOS

 • Avast Free AntiVirus

Платформи: Windows, MacOS, Android, iOS

 • Bitdefender Antivirus Free For Windows

Платформи: Windows, MacOS, Android, iOS

 • Avira Internet Security

Платформи: Windows 11/10/8.1/8/7 (32/64-bit)

 • TotalAV Total Security

Платформи: Windows, macOS, Android, iOS

 • AVG Internet Security

Платформи: Windows, MacOS, Android, iOS

 • McAfee Total Protection

Платформи: Windows, MacOS, Android, iOS

 • F Secure SAFE

Платформи: Windows, macOS, Android, iOS

 • G DATA Total Security

Платформи: Windows 10/8.1/8/7 32|64-bit

 • Trend Micro Internet Security

Платформи: Windows, MacOS, Android, iOS

Освіченість та обережність

Знання про основні методи кіберзлочинців і розуміння важливості захисту особистих даних допомагають уникнути багатьох загроз. Користувачі повинні бути обережними при відкритті підозрілих електронних листів або повідомлень, уникати невідомих вебсайтів та регулярно перевіряти свої облікові записи на наявність підозрілої активності.

Існує багато різних курсів з кібербезпеки. Можна пройти наступні БЕЗКОШТОВНІ курси:

 1. Google пропонує шестимісячний онлайн-курс з кібербезпеки з можливістю сертифікації, де ви вивчите методи захисту мереж, пристроїв, людей і даних від несанкціонованого доступу і кібератак, використовуючи інструменти безпеки інформації та управління подіями. Крім того, ви отримаєте практичний досвід роботи з Python, Linux і SQL.
 2. Cybrary пропонує базовий курс з кібербезпеки для початківців, який охоплює методи захисту мереж і особистої безпеки в Інтернеті.
 3. Introduction to Cybersecurity – це восьмитижневий курс, що допоможе вам захистити своє особисте цифрове життя та ознайомитися з основними проблемами безпеки, з якими зіштовхуються компанії. Після завершення курсу ви отримаєте цифровий сертифікат.
 4. SANS Cyber Aces пропонує понад 85 практичних курсів з кібербезпеки на своїй платформі, що є одним з найбільших у світі постачальників онлайн-тренінгів з кібербезпеки.
 5. Codecademy пропонує курси з методів захисту даних і інформації від хакерських атак у цифровому середовищі, як для початківців, так і для тих, хто вже володіє певними знаннями з кібербезпеки.

Також на українському ринку існує багато різних курсів з кібербезпеки. Наприклад:

Кібербезпека є критично важливою складовою нашого життя в цифровому світі. Захист від кіберзагроз вимагає комплексного підходу, що включає використання надійного програмного забезпечення, захист мереж і пристроїв, а також освіченість користувачів. Дотримання основних правил кібербезпеки допоможе захистити особисті дані та забезпечити безпеку в цифровому просторі. З огляду на зростання кіберзагроз, кожен користувач повинен бути свідомим та обережним, аби ефективно захистити себе у світі сучасних технологій.

авторка: Каріна Лакіза