Комікси: від газетних смужок до культурного феномену

джерело ілюстрації

Ще з давніх часів, , від наскельних малюнків до грецьких фресок, люди використовували зображення, як спосіб розповісти історію. З часом, як і будь-яке мистецтво, малюнки еволюціонували, починали супроводжувати релігійні тексти, а з початком Епохи Просвітництва, автори все більше розпочали малювати сатиричні історії в картинках. Проте на розвиток коміксів дуже великий вплив мало саме масове поширення газет та журналів. Все більше видань публікували у своїх газетах коротенькі історії в картинках. Згодом художники почали придумувати цілі історії з сюжетом, котрий розвивався та розповідався з кожним випуском нового номера.

Становлення коміксу як жанру

До 30-тих років 19 століття комікси були звичайним доповненням до газет та журналів, їх неможливо було купити як окремий матеріал. Проте це змінило видавництво Dell, випустивши перший номер журналу Funnies, в якому вони передрукували кращі свої газетні історії. Видання починають друкувати оригінальні оповідання, а у 1938 році, на обкладинці першого номеру Action Comics, з’являється, один з найкультовіших героїв жанру, усім відомий Супермен.

джерело ілюстрації

Впродовж наступних років жанр коміксу мав свої злети та падіння, звинувачення у поганому впливі на молодь та навіть створення спеціального Кодексу Коміксів, в якому прописувались заборонені та дозволені теми. З початком 60-тих років супергеройський жанр почав набирати обертів та почали з’являтись культові супергерої, що популярні і досі, такі як, Бетмен, Флеш, Людина-Павук, Месники та багато інших. Компанія Marvel, щоб залучити ще більшу аудиторію, у 70-тих почала створювати жіночі відповідники своїх супергероїв. Вже у 80-тих автори наново почали визначати жанрову специфіку коміксів та перетворювати супергеройські історії з яскравих картинок на більш похмурі та страшливі розповіді. Визначними на той час є роботи Френка Міллера «Повернення Темного лицаря», Алана Мура з його «Міраклмен» та багато інших.

джерело ілюстрацій

Комікси сьогодні

В сучасному світі комікси продовжують все більше вдосконалюватись та адаптуватись до сучасних читачів. Мають свої «адаптації» по різних країнах, як то манги в Японії чи манхви в Кореї. Також, припиняючи обмежувати себе рамками друкованих видань, автори підкорюють інтернет-читачів у вигляді електронних Webtoons. Ви можете знайди для себе нескінченну кількість жанрів та тем, що будуть вам цікавими до прочитання. Сьогодні комікси переступили межу «несерйозної та дитячої» творчості та є яскравим прикладом сучасного мистецтва.

Мінідобірка коміксів різного жанру:

  • Batman: Year One (1987) – (автор: Френк Міллер; жанр: трилерний-нуар; культова арка про Бетмена в якій розповідається про становлення супергероя)
  • Purple Hyacinth (Пурпуровий Гіацинт) – (вебтун авторства Ephemerys та Sophism, канадських студентки та художниці, жанру детектив та бойовик)
  • Sweet Home (Милий дім) – (південнокорейський вебтун авторства Кіма Карнби, жанру жахи, трилер та апокаліпсис)
  • Attack on Titan (Атака титанів) – (японська манга автору Хадзіме Ісаяма, жанру бойовику, драми, темного фентезі та постапокаліпсису)
  • Гарфілд – (американський комікс Джима Девісома, що розповідає про життя кота Гарфілда)

підготувала: Вікторія Волкова

джерело інформації