Модульні укриття в Запоріжжі та Кривому Розі: що приховується за ними

джерело ілюстрації

Дотепер не відомо, чи є сенс купувати та встановлювати за великі кошти укриття. Ми розбиралися на прикладі двох міст – Кривого Рогу та Запоріжжя. Ми дослідили різні аспекти цього питання: кошти, ефективність цих споруд, типи, конструкції, облаштування їх для людей з обмеженими можливостями, функціонування тощо. 

У дослідженні питання ми подавали запити в міські ради міст, дивилися та вивчали їх стан, брали коментарі у людей, чи використовують вони в модульні укриття.

Модульні укриття – це тип будівельних конструкцій, які складаються з окремих модулів або секцій, зазвичай виготовлених заводським способом. Ці модулі можуть бути збудовані з різних матеріалів, таких як метал, дерево, пластик або скло, і зазвичай вони мають стандартизовані розміри для легкого транспортування та збирання. Модульні укриття можуть служити як тимчасові безпечні місця для цивільних осіб під час атак, бомбардувань або інших форм військової агресії. Також можуть бути використані як місця для тимчасової евакуації цивільного населення з зони конфлікту або небезпеки.

Основні характеристики модульних укриттів включають:

Мобільність. Легкість транспортування та швидке розгортання на місці.

Міцність. Використання матеріалів, які забезпечують захист від уламків, куль та вибухів.

Комфорт. Наявність необхідних умов для тимчасового перебування людей, включаючи вентиляцію, освітлення та базові санітарні умови.

Модульність.  Конструкції складаються з окремих блоків, що дозволяє розширювати або змінювати конфігурацію укриття в залежності від потреб.

В Україні модульні укриття стають актуальними в контексті збройного конфлікту та потреби в захисті цивільного населення. Їх використовують як тимчасові укриття для населення, медичні пункти, командні центри тощо.

Чи є модульні укриття в інших країнах? 

Ізраїль має розвинену систему модульних укриттів, зокрема так звані “міклатім” (бомбосховища) і “магаінім” (захисні кімнати). Вони розташовані в житлових будинках, громадських місцях і вздовж кордонів для захисту населення від ракетних атак. Ізраїльські укриття часто оснащені системами вентиляції, водопостачання та мають основні запаси продуктів і медикаментів.

У Сирії, в контексті тривалої громадянської війни, міжнародні організації, такі як Червоний Хрест і ООН, будували модульні укриття для внутрішньо переміщених осіб. Ці укриття часто складаються з контейнерів або швидкозбірних модульних конструкцій, які можна легко транспортувати і встановлювати.

В Іраку, під час та після боротьби з ІДІЛ, міжнародні гуманітарні організації використовували модульні укриття для розміщення біженців і внутрішньо переміщених осіб. Такі укриття забезпечували базовий захист від погодних умов і бойових дій.

 Як повідомляє “Суспільне”, на Рівненщині модульні укриття модульні укриття розмістили під землею, проте їх також можна розміщувати над землею. Конструкції з’єднанні між собою бетонними блоками, а з обох боків – броньовані двері. Усередині встановили обігрівачі та облаштували біотуалети.

Модульні Укриття у Кривому Розі та Модульні укриття в Запоріжжі

Як зазначає медіа “Вісімнадцять три нулі” модульні укриття зроблені за прикладом тих країн, які ними вже давно користуються. Зокрема, Ізраїлю. В таких можна сховатися, якщо поблизу немає інших захисних споруд

Спочатку підготовляють місце для встановлення укриття: розчищення майданчика від перешкод, рівномірне вирівнювання поверхні та, можливо, підготовку фундаменту, якщо це необхідно для конкретного типу модульного укриття. Модульні укриття зазвичай виготовляються з окремих модулів, які можуть бути доставлені на місце збірки. Ці модулі потім  розгортають на майданчику та скомпоновують у відповідному порядку згідно з планом встановлення. Залежно від призначення модульного укриття, може бути необхідно встановити додаткові елементи, такі як двері, вікна, системи вентиляції, освітлення тощо.

   Розміщення лавочок для сидіння, систем вентиляції та біотуалетів у модульних укриттях у містах Кривий Ріг та Запоріжжя є добре продуманим рішенням для забезпечення комфорту та безпеки мешканців у разі надзвичайних ситуацій. Лавочки для сидіння можуть забезпечити мешканцям укриття можливість відпочити або знайти комфортне місце для сидіння під час тривалого перебування всередині. Система вентиляції дозволить забезпечити свіжий повітря всередині укриття, що є особливо важливим у разі тривалого перебування в закритому просторі. Біотуалети забезпечують можливість використання санітарних вузлів, що є важливим для забезпечення гігієни та комфорту мешканців.

ХарактеристикаЗапоріжжяКривий Ріг
Територія (км²)1213
Населення20 осіб в сидячему форматі21 особа у сидячему форматі
Кількість модульних укриттів29 (згідно тендерам)70 (згідно тендерам), 72(офіційна інформація)
Загальна сума грошей, витрачених на придбання/встановлення (млн грн)12 млн.120 тис.80 млн.

Вимоги до модульних укриттів у Кривому Розі були наступні:

 • споруда повинна складатися з основного приміщення і тамбура;
 • площа основного приміщення має забезпечити одночасне перебування 21 людини з розрахунку не менше 0,6 м2 на людину;
 • висота основного приміщення має становити 2000–2200 мм;
 • ширина основного приміщення за внутрішніми замірами — 2500–2700 мм;
 • дверний проріз — не менше 900х1900 мм;
 • споруда повинна бути повністю вироблена із залізобетону та передбачати окреме розташування, мати два окремі виходи назовні та два тамбури;
 • вхід / вихід боковий;
 • тамбур не рахується в площу споруди при розрахунку місткості. Внутрішні розміри тамбура №1 — не менше 2000х2500х2000 мм; внутрішні розміри тамбура №2 — не менше 2000х2500х1000 мм;
 • товщина стін, перекриття та підлоги має забезпечувати необхідні захисні властивості укриття. Вони мають витримувати надлишковий тиск 300 кПа без перевертання та руйнування конструкції;
 • елементи укриття повинні мати протиосколкову сітку у внутрішній поверхні стін і стелі;
 • оштукатурювання та облицювання керамічною плиткою не дозволяються;
 • вікна відсутні.

Також укриття обладнане лавами завдовжки 23 метри, трьома світильниками, трьома розетками, шістьма електричними інфрачервоними обігрівачами, які мають іти в комплекті з шафою керування системою опалення. У споруді встановлені системи вентиляції та металеві двері.

Макет-план модульних укриттів у Кривому Розі

Модульні укриття в Кривому Розі та Запоріжжі мають ряд загроз і ризиків, з якими стикаються мешканці цих міст.

Запоріжжя

 1. Вандалізм та неправомірне використання. Укриття можуть стати об’єктами вандалізму або використовуватися не за призначенням, що знижує їх ефективність та доступність під час реальної загрози​ (Первый Криворожский)​​ (Informator)​.
 2. Низька якість конструкцій. Існує ризик недостатньої міцності конструкцій, що може зробити укриття небезпечними під час обстрілів чи авіаударів. Крім того, відсутність належного обслуговування може знижувати їх ефективність​ (Первый Криворожский)​.
 3. Логістичні труднощі. Розміщення укриттів в місцях, де важко забезпечити оперативний доступ для великої кількості людей, може знизити їх ефективність у випадку масової евакуації​ (Informator)​.

Фотографії модульних укриттів та огляд їх стану

Запоріжжя:

Укриття у парку Перемоги : саме укриття не має дверей, але всередині повна чистота

Укриття на Сталеварів: укриття закрите. Тому і внутрішній стан невідомий

Кривий Ріг

 1. Забруднення та антисанітарія. Мешканці часто залишають сміття, ковдри, пакети та інші відходи в укриттях, що призводить до антисанітарних умов і робить укриття непридатними для використання під час надзвичайних ситуацій​ (Первый Криворожский)​.
 2. Відсутність належного обслуговування. Регулярне прибирання є проблемою, оскільки міські служби не завжди мають можливість підтримувати чистоту в укриттях постійно, що збільшує ризики під час їх використання​ (Первый Криворожский)​.
 3. Неправомірне використання. Укриття іноді використовуються для ночівлі безхатченками або як місця для вживання алкоголю, що створює додаткові проблеми з безпекою та чистотою​ (Informator)​.

Фото модульних укриттів у Кривому Розі та огляд їх стану

Укриття у Металургійному районі: стан всередині та зовні задовільний.

Укриття в Інгулецькому районі: зовні стан задовільний, але всередині дуже неприємний запах та плями невідомого походження. 

Інше укриття в Інгулецькому районі: зовні стан задовільний, але всередині така ж антисанітарія

Металургійний район (але інше укриття): укриття закрите

Загальні загрози

 1. Неправильне використання ресурсів. Великі витрати на встановлення та підтримку модульних укриттів можуть бути неефективними, якщо не забезпечено їх належне використання та обслуговування​ (Первый Криворожский)​​ (Informator)​.
 2. Низький рівень інформованості населення. Недостатня поінформованість громадян про місцезнаходження та правила використання укриттів може знижувати їхню ефективність під час надзвичайних ситуацій​ (Первый Криворожский)​.

Ці ризики підкреслюють необхідність регулярного обслуговування, посилення контролю та інформування населення для забезпечення ефективного використання модульних укриттів у надзвичайних ситуаціях.

  Як зазначають “Дозорро”, Часткові вимоги до оперативно будуються захисних споруд для цивільного захисту визначені в нормативному документі ДБН В.2.2-5-97 “Будинки і споруди”. Проте з кінця жовтня 2023 року ці вимоги втрачають чинність, оскільки набуває чинності нова версія стандарту – ДБН В.2.2-5:2023, у якій не визначено таких споруд. Вмістом є ДСТУ 9195:2022 “Швидкозбудовані захисні споруди цивільного захисту модульного типу. Основні положення”, який набрав чинності з березня 2023 року. Цей державний стандарт може використовуватися добровільно.

Як відповіла Криворізька міська рада на наш запит, модульні тимчасові споруди для укриття населення забезпечують захист населення від небезпечних чинників надзвичайних ситуацій:

 • від дії повітряної ударної хвилі при застосуванні звичайних засобів ураження та побічної дії сучасної зброї масового ураження з розрахунковим надмірним тиском до 300 кПа, що відповідає рівню захисту, як для сховищ класу А-II згідно з таблицею 1 Додатку 1 ДБН В.2.2-5-97 «Захисні споруди цивільного захисту»;
 • від місцевої та загальної дії звичайних засобів ураження (стрілецької зброї, уламків ручних гранат, артилерійських боєприпасів та авіаційних бомб);
 • від зовнішнього іонізуючого випромінювання – ступінь послаблення зовнішнього іонізуючого випромінювання (розрахунковий коефіцієнт захисту)
 • огороджуючих (залізобетонних) конструкцій незаглибленого укриття становить

K3=34,8.

Модульні укриття можуть служити як безпечні місця під час ракетних небезпек. Укриття можна швидко зібрати та встановити, що дозволяє людям швидко знаходити притулок у випадку небезпеки. Їх наявність може забезпечити людям психологічний комфорт та відчуття безпеки в умовах ракетної небезпеки, що може допомогти знизити рівень стресу та паніки. Також вони можуть бути розміщені в стратегічних місцях, що дозволяє ефективно використовувати доступний простір для забезпечення безпеки для цивільного населення.

Ми вирішили опитати 5 людей з Кривого Рогу та Запоріжжя стосовно того, чи користуються вони модульними укриттями.

ЗапоріжжяКривий Ріг
Юлія, 21 рік: “Я модульними укриттями не користуюсь взагалі, бо вони знаходяться досить далеко від мого місця проживання. Також якщо не знаешь, де їх шукати, то пройде багато часу.”
Олександр, 33 роки: “Модульне укриття знаходиться за 100 м від мого дому. Але воно наразі не виглядає належним чином. Також я сумніваюся у його надійності.”
Лілія, 43 роки: “З самого початку повномаштабного вторгнення я не йшла до укриттів. Взагалі кожний раз, коли чую обстріли, виходжу за 2 стіни. Наразі для мене вистачає заклеєних вікон та 2 стін. Виходити до укриття вважаю не дуже безпечним під час тривоги та йти до нього не дуже близько”


Олена, 24 роки: “Я взагалі не ходжу до укриттів, а тим паче модульних, бо не вбачаю в цьому сенсу, що буде, то буде” Юлія, 43 років: “Чесно кажучи, я не довіряю цим модульним укриттям. Вони виглядають занадто крихкими, і я сумніваюся, що вони витримають серйозний обстріл. Краще вже залишатися вдома” Анна, 18 років: “Мені не потрібні ці модульні укриття, я не звертаю уваги на тривоги, вже набридло” Наталія, 49 роки: “Ні, не користуюсь.” Марія, 37 років: “Модульне укриття на моєму районі, чистеньке, гарне, але не користуюсь”

Як бачимо, люди у двох містах мало користуються модульними укриттями, проте все ж таки люди думають, що воно крихке і не може витримати під час прильоту поряд або недалеко від нього, також зазначають, що модульні укриття чистенькі. 

Модульні укриття в містах, як Кривий Ріг і Запоріжжя, інтегровані в загальну систему попередження про небезпеку. Ось як це працює:

 1. Почувши сирену:
 1. Люди, які знаходяться поблизу модульних укриттів, починають рухатися до них після того, як чують сирену. Сирени є достатньо гучними, щоб бути почутими у будь-якій точці міста.
 2. Мобільні додатки та SMS-сповіщення:
  • Люди отримують сповіщення на свої мобільні телефони через застосунок “Повітряна Тривога”, що дає їм змогу швидко реагувати та знаходити найближчі укриття, включаючи модульні.
 3. Оповіщення через місцеві канали:
  • Радіо та телебачення також транслюють інформацію про загрозу, що дозволяє мешканцям швидко знайти найближче укриття.

  Система попередження про ракетний напад в Україні, зокрема в таких містах як Кривий Ріг та Запоріжжя, включає комплекс заходів, які забезпечують своєчасне інформування населення про загрозу. Ці заходи дозволяють мешканцям швидко реагувати і використовувати доступні модульні укриття для захисту. Інтеграція різних каналів оповіщення (сирени, мобільні додатки, радіо, телебачення, соціальні мережі) підвищує ефективність цієї системи.

Як повідомила Криворізька міська рада на запит, виконкомом міської ради модульні тимчасові споруди для укриття населення були передані на баланс виконкомів районних у місті рад, тому витрати бюджетних коштів на утримання даних укриттів плануються і використовуються виконкомами районних у місті рад.

У Кривому Розі відповідальність за закупівлю модульних укриттів покладається на місцеві органи влади та підприємства. Зокрема, в деяких випадках модульні укриття встановлюються за ініціативи та кошти місцевих підприємств, а не міського бюджету​ (Суспільне | Новини)​.

Встановлення та утримання модульних укриттів у Кривому Розі також здійснюється місцевою владою. За словами Олександра Вілкула, голови Ради оборони міста, такі укриття розміщуються в громадських місцях, таких як зупинки громадського транспорту, парки та сквери. Окрім того, відповідальність за підтримку чистоти та належного стану укриттів несуть підрядні організації, що працюють за замовленням міської ради​ (Informator)​​ (Суспільне | Новини)​.

Яким чином модульні укриття враховують потреби людей з обмеженими можливостями?

Як зазначають в публікації медіа “Суспільне. Дніпро” наприклад у Кривому Розі укриття не пристосоване для людей з інвалідністю. Вони не можуть заїхати через високий поріг. Саме укриття зі сторони виглядає, як якийсь МАФ, дуже сірий, немає ніяких позначок

Як повідомляє “Перший Криворізький” , криворіжець Юрій Понькін не зміг на кріслі колісному потрапити до модульного укриття, що розташоване на зупинці громадського транспорту «Універмаг» у Покровському районі Кривого Рогу.

Проте Криворізька міська рада дала відповідь на запит стосовно того, що чи облаштовані модульні укриття для людей з інвалідністю. Вони відповіли, що укриття для таких людей облаштований металевими пандусами, що ми бачили на початку нашого розслідування. 

У Кривому Розі люди використовують модульні укриття не за призначенням.

  У грудні минулого року у Металургійному районі сталося випадкове розмалювання одного з укриттів невідомими особами. Це трапилося біля зупинки громадського транспорту “Героїв – підпільників”. Поліція провела слідчі дії і затримала двох місцевих жителів. Крім цього, неодноразово вандали підпалювали та пошкоджували біотуалети, які були встановлені поруч з модульними укриттями для забезпечення гігієнічних умов у місті. Місцеві мешканці почали використовувати укриття як місце для ночівлі, відпочинку та споживання алкоголю, що призвело до забруднення цих споруд, незважаючи на регулярне прибирання з боку комунальних служб.

Проте обрані нами 10 укриттів, які ми дослідили та опитування людей дали змогу зрозуміти, що все ж таки модульні укриття хоч і чисті, проте вони взагалі не використовуються людьми за призначення.

Під час експлуатації модульних укриттів можуть виникати такі загрози та виклики:

 1. Модульні укриття можуть стати об’єктом вандалізму або нападів з боку ворога, що може призвести до пошкоджень або навіть зруйнування споруд.
 2. Існує ризик, що модульні укриття можуть бути використані не за призначенням, наприклад, для нелегального проживання, сміттєзвалища або проведення незаконних дій.
 3. Як будь-які будівлі, модульні укриття можуть стати предметом пожежі, вибуху чи інших аварійних ситуацій, що загрожують безпеці користувачів.
 4. Екстремальні погодні умови, такі як сильний вітер, дощі або снігопади, можуть впливати на стан та стійкість модульних укриттів.

Щоб мінімізувати ці загрози та виклики, можна вжити такі заходи:

 1. Встановлення камер спостереження, освітлення та систем сигналізації може допомогти у виявленні та запобіганні актам вандалізму та ворожим атакам.
 2. Регулярне технічне обслуговування та інспекції допомагають виявляти проблеми та ризики, що можуть виникнути в експлуатації, та вчасно їх усувати.
 3. Застосування стійких матеріалів та конструкцій, встановлення протипожежного обладнання та систем автоматичного пожежогасіння може зменшити ризик пожеж та інших аварій.
 4. Проведення навчань користувачів щодо правильного використання та обслуговування модульних укриттів, а також інформування громадськості про їх призначення та правила експлуатації може допомогти у попередженні негативних ситуацій.

Модульні укриття в Запоріжжі та Кривому Розі мають значний потенціал для захисту населення під час ракетних атак, але їхня ефективність залежить від кількох факторів, включаючи їхній технічний стан та свідомість громадян.

У Запоріжжі такі укриття вже використовуються і показують свою важливість у забезпеченні безпеки під час повітряних тривог. Вони встановлені в різних частинах міста, щоб забезпечити швидкий доступ для населення. Модульні укриття зазвичай оснащені необхідними системами вентиляції, освітлення та іншими елементами, які забезпечують комфорт та безпеку тимчасового перебування під час обстрілів​ (Informator)​.

У Кривому Розі планують встановити 35 модульних укриттів до кінця 2023 року. Вони розраховані на одночасне перебування 21 особи і оснащені природною вентиляцією, протиосколковою сіткою та іншими необхідними засобами для захисту​ (Informator)​. Однак, проблемою залишається ставлення громадян до цих укриттів. Деякі з них використовуються як смітники або місця для розпиття алкоголю, що значно знижує їхню ефективність та функціональність​ (Informator)​.

Під час нещодавніх ракетних ударів по Кривому Рогу було зафіксовано значні пошкодження і загиблі серед мирних жителів, що підкреслює важливість наявності таких укриттів у належному стані для захисту життя людей​ (ТСН.ua)​.

Модульні укриття грають важливу роль у забезпеченні безпеки місцевого населення під час ракетної небезпеки. Вони служать як захищені приміщення для притулку під час ракетних або ракетно-бомбардувальних нападів, забезпечуючи захист від ударів та фрагментів. 

Модульні укриття можна встановити значно швидше, ніж традиційні бункери, оскільки вони часто складаються з передмонтованих модулів, які можна легко збирати на місці.

Вони можуть бути перенесені з одного місця на інше, що дає можливість адаптуватися до змінних умов або переселятися до безпечних областей у разі потреби. Модульні укриття можуть бути розміщені в обмежених просторах, що робить їх ідеальними для місць з обмеженим доступом або для захисту у густонаселених районах. В порівнянні з будівництвом традиційних бункерів, вони можуть бути більш економічно вигідними, оскільки вони можуть бути виготовлені масово та легко транспортовані.

Модульні укриття можуть бути легко модифіковані або розширені в залежності від потреб користувачів. Наприклад, їх можна обладнати додатковими приміщеннями для зберігання запасів або засобів комунікації.

 У Запоріжжі згідно з тендерами на Прозоро закупили 29 модульних укриттів.  Замовником виступає КП “Титан”, закуплено 9 шт. модульних укриттів на суму 3 млн.780 тис. грн.  Іншим замовником є КП “Зеленбуд”, який закупив модульних укриттів згідно з тендерами 2 шт.на 840 тис.грн та 8 шт. модульних укриттів на 3 млн. 300 тис. Ще одним замовником є КП “Елуаш”, закуплено 10 шт модульних укриттів на 4 млн. 200 тис.  грн.

У Запоріжжі не виділяються гроші на утримання модульних укриттів, а за їхній стан відповідають міські КП, на балансі яких вони перебувають.

Так у відповіді на інформаційний запит від департаменту з питань ефективної роботи та розвитку комунальних підприємств Запорізької міської ради, на питання – про кількість людей, що скористалися модульним укриттям у 2023 у м.Запоріжжя, зазначено що на балансі комунального підприємства «Експлуатаційне лінійне управління автомобільних шляхів» по вул. Поштова, 1396  укриття модульного типу працювало, та за умов повітряної тривоги користувалось 38 людей.  По вул. Автомобільна, 25 укриттям користувалося 85 людей (включно працівників підрядної організації). 

На балансі комунального підприємства «Титан»: на територіях, які знаходяться в обслуговуванні КП «Титан», розташовано 5 одиниць найпростіших укриттів

На балансі комунального підприємства  «Запоріжміськсвітло»: кількість працівників, які перебувають 110 вул. Надете шоссе. 7 (адмінбудівля) складає 40 чоловік. При надходженні сигналів сповіщення повітряної небезпеки працівники користуються двома модульними укриттями, встановленими на закріпленій території.

На балансі комунального ремонтно-будівельного підприємства «Зеленбуд» обліковується 4 модульних укриття, у яких забезпечено цілодобовий вільний доступ. Облік людей, що скористалися модульними укриттями не не ведеться.

Але згідно відповіді на інформаційний запит на теж саме питання від Управління з питань попередження надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення Запорізької міської ради  – статистика щодо кількості людей, які скористалися модульними укриттями що встановлені у м.Запоріжжя, не ведеться та не передбачена жодним нормативно-правовим документом.

У Кривому Розі згідно з тендерами на Прозоро, було закуплено двічі по 35 модульних укриттів у  по 40 мільйонів гривень у вересні та листопаді 2023 року.  В обох тендерах замовником виступає Управління з питань надзвичайних ситуацій та цивільної захисту населення виконавчого комітету Криворізької міської ради

Також у Кривому Розі на утримання укриттів виділяються гроші: так згідно з тендерами на Прозоро було виділено 400 тис, на утримання модульних укриттів в Інгулецькому районі Кривого Рогу, замовником виступає Виконавчий комітет інгулецької районної ради, а також 250 тис, на утримання модульних укриттів у Металургійному районі, замовником тендеру виступає Виконавчий комітет металургійної районної ради.

Так у відповіді на інформаційний запит від Управління з питань надзвичайних ситуацій та цивільного запиту населення Виконавчого комітету Криворізької міської ради – на питання про кількість людей які скористалися модульними укриттями що встановлені у м.Кривий Ріг, зазначено що починаючи з 22 по 26 січня 2024 року володіння, користування та розпорядження модульними спорудами для укриття населення передано на баланси районних у місті рад. Здійснення обліку кількості людей, які скористалися тимчасовими модульними спорудами не входить до повноважень управління з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення виконавчого комітету Криворізької міської ради.

Порівнюючи суму закупівель у Кривому розі з аналогічними у інших областях України

У місті Дніпро закупили 43 мобільних укриття на 20 осіб кожне по 647 тис. грн та 35 модульних споруд на 43 осіб кожна по 671 тис. грн;

У м.Краматорськ замовили 19 модульних сховищ на 20 осіб по 912 тис. грн.

Також порівнюючи вартість одного модульного укриття у Кривому Розі та подібного у Запоріжжі то воно коштує у Кривому Розі близько  1 млн.142 тис. грн, у той час як у Запоріжжі у середньому близько 420 тис.грн. 

Тому можна зробити висновок щодо завищеної ціни на закупівлю модульних укриття у м.Кривий Ріг, порівнюючи зі схожими модульними укриттями в інших містах України.

Згідно з тендерами на Прозоро у Запоріжжі було закуплено 29 модульних укриттів, а у Кривому Розі – 70 укриттів модульного типу.

Але у  Кривому Розі всього  72 модульних укриття, як вже зазначалося в матеріалі. Про це повідомила на запит Криворізька міська рада. 

Проте якщо у когось поряд з домом або поряд небезпечного місця немає модульних укриттів, можна використати альтернативу – карта укриттів Кривого Рогу та Запоріжжя: 

На інтерактивну мапу укриттів міста Запоріжжя нанесені модульні укриття за:

 • адресами: вул. Сталеварів, 235;
 • вул. Макаренка, 7
 • вул. Південне шосе, 7 (тех. територія);
 • вул. Південне шосе, 7 (гол. вхід);
 • Парк Перемоги;
 • Центральний міський пляж;
 • Ландшафтний парк вздовж Прибрежної автомагістралі

Відповідальність за необґрунтоване закриття модульних укриттів в Україні визначається кількома нормативно-правовими актами та залежить від обставин конкретного випадку.

За законодавством, відповідальність за утримання та доступність укриттів несуть балансоутримувачі цих споруд. Це можуть бути як комунальні підприємства, так і приватні власники. Наприклад, у випадку з багатоквартирними будинками цю роль часто виконують об’єднання співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ) або інші відповідні структури​ (Ми Україна)​.

Закриття укриттів без вагомих причин може призвести до кримінальної відповідальності. Після трагічного інциденту в Києві, коли троє людей загинули через закрите укриття під час ракетного обстрілу, були відкриті кримінальні провадження. У цьому випадку підозрюваними стали посадовці, відповідальні за експлуатацію захисних споруд​ (hromadske.ua)​​ (Delo.ua)​.

Також, згідно з наказом МВС, за порушення норм експлуатації укриттів можуть бути застосовані адміністративні заходи. Наприклад, укриття мають бути оснащені системами доступу, щоб забезпечити можливість оперативного відкриття в разі небезпеки​ (Ми Україна)​.

Таким чином, необґрунтоване закриття модульних укриттів є серйозним порушенням, яке може спричинити як адміністративну, так і кримінальну відповідальність для відповідальних осіб.

Отже, багато модульних укриттів перебувають у антисанітарії, загалом у Кривому Розі, де на їх обслуговування та експлуатацію були виділенні гроші з місцевого бюджету, хоча у Запоріжжі велика кількість укриттів перебуває у прийнятному стані. Слід зауважити, що гроші на експлуатацію запорізьких укриттів виділені не були. 

У Запоріжжі та Кривому Розі наразі існує спільна проблема – багато укриттів просто закриті, тобто під час тривоги люди просто не мають туди доступу. За це вже існує кримінальна відповідальність. 

Як вже було зазначено, Модульні укриття у Запоріжжі мають дуже проблематичну геолокацію. Багато хто з громадян міста наразі взагалі не має доступ до цих укриттів. У купі з тим, що не всі вони відкриті, їх ефективність дуже мала. 

Криворізькі укриття були закуплені по максимально завищених цінах, але їх ефективність мала по причині антисанітарії та відсутності доступу громадян до деяких з них (бо багато з них закриті). 

Над розслідуванням працювали:

Лакіза Каріна

Балута Ростислав

Пазюк Євгенія

Мась Руслан