Поради щодо економії енергії в побуті в сучасних реаліях

джерело ілюстрації

З початком повномасштабного вторгнення росії в Україну у 2022 році, обстріли критичної інфраструктури стали регулярною загрозою для енергетичної системи країни. Пошкодження енергетичних об’єктів, таких як електростанції та підстанції, призводять до значних перебоїв в енергопостачанні.

Станом на 2024 рік, Росія завдала численних ударів по енергетичній інфраструктурі України. Основні хвилі атак розпочалися з осені 2022 року, коли Росія почала систематично обстрілювати об’єкти критичної інфраструктури, використовуючи комбіновані удари ракетами та дронами. Масовані обстріли продовжувалися майже до березня 2023 року, що призвело до значних пошкоджень і відключень електроенергії по всій країні​​.

Зокрема, 5 грудня 2022 року відбувся один з найбільш масованих обстрілів, під час якого було випущено понад 70 ракет. Хоча більшість ракет було збито, в деяких регіонах все ж виникли перебої з електропостачанням і водопостачанням​​.

Загалом, з початку повномасштабного вторгнення Росія здійснила сотні ударів по енергетичній інфраструктурі України, застосовуючи як крилаті ракети, так і дрони-камікадзе типу «Шахед». За словами українських посадовців, кількість ударів дронами в першій половині 2024 року зрівнялася з тією, що була за весь опалювальний сезон 2022-2023 років​​.

У відповідь на ці виклики, в державі періодично вводяться графіки відключень електроенергії для забезпечення балансу в енергосистемі. Проте стабільність енергетичної системи залежить не лише від державних заходів, але й від дій кожного громадянина. Тому економія електроенергії на побутовому рівні стає надзвичайно важливою.

Поради щодо економії енергії в побуті:

  • Замініть старі електроприлади на нові з високим класом енергоефективності

Серед найбільш ефективних способів економії електроенергії в побуті є заміна старих електроприладів на нові, які мають високий клас енергоефективності. Прилади з класами A+, A++ та A+++ споживають значно менше електроенергії, виконуючи ті самі функції, що й їхні менш ефективні аналоги.

Старі моделі побутових приладів, таких як холодильники, пральні машини та кондиціонери, часто споживають більше енергії через застарілі технології та зношеність. Натомість нові прилади з високим класом енергоефективності оснащені сучасними технологіями, які мінімізують витрати енергії та оптимізують їх роботу. Наприклад, енергоефективний холодильник класу A+++ може споживати до 50% менше енергії, ніж холодильник класу A. Це дозволяє не тільки знизити витрати на електроенергію, але й зменшити навантаження на електромережу, що є особливо важливим в умовах нестабільності енергопостачання.

Світлодіодні лампи (LED) є ще одним ефективним способом зниження споживання електроенергії. Порівняно зі звичайними лампами розжарювання, які використовують значну частину енергії для генерації тепла, світлодіодні лампи перетворюють більшу частину енергії безпосередньо у світло. Це дозволяє їм споживати в 5-7 разів менше електроенергії, при цьому забезпечуючи ту ж саму або навіть кращу якість освітлення.

Окрім значної економії енергії, світлодіодні лампи мають ще кілька важливих переваг. По-перше, вони мають значно довший термін служби — до 25 000 годин у порівнянні з 1 000 годинами для ламп розжарювання. Це означає, що їх не потрібно часто замінювати, що знижує витрати на придбання нових ламп та зменшує кількість відходів. По-друге, світлодіодні лампи менш чутливі до частих увімкнень та вимкнень, що робить їх ідеальними для використання в місцях з інтенсивним рухом або там, де світло часто вмикається і вимикається.

  • Розумне використання електроприладів

Багато електроприладів продовжують споживати енергію навіть у режимі очікування або «standby». Це явище, відоме як «приховане» або «фантомне» споживання енергії, може непомітно збільшувати ваші рахунки за електроенергію. Наприклад, телевізори, комп’ютери, мікрохвильові печі та зарядні пристрої для телефонів споживають електроенергію, навіть коли вони вимкнені, але залишаються підключеними до мережі.

Вимкнення електроприладів з розетки, коли вони не використовуються, може суттєво знизити споживання електроенергії. За оцінками експертів, цей простий крок може зменшити витрати на електроенергію на 5-10%. Наприклад, вимикання зарядного пристрою для телефону після завершення зарядки або відключення телевізора з розетки на ніч може призвести до значної економії енергії протягом року. Також варто звернути увагу на такі прилади, як принтери та сканери, які часто залишаються в режимі очікування протягом тривалого часу.

Ще одним ефективним способом зменшення споживання електроенергії є використання розумних розеток. Ці пристрої дозволяють автоматично вимикати електроприлади після заданого часу або за відсутності активності. Розумні розетки можуть бути запрограмовані на вимкнення певних приладів у певний час, що робить їх зручними для контролю за споживанням енергії.

Наприклад, можна налаштувати розумну розетку таким чином, щоб вона вимикала лампу або електронагрівач у визначений час вночі. Це дозволяє зменшити споживання енергії без необхідності постійно пам’ятати про вимкнення приладів. Крім того, розумні розетки можуть бути інтегровані з мобільними додатками, що дозволяє контролювати їх роботу віддалено через смартфон. Це зручно для ситуацій, коли ви забули вимкнути прилад перед виходом з дому. Використання розумних розеток також може допомогти запобігти випадковим енергетичним втратам. Наприклад, якщо ви використовуєте праску або інший прилад, який може залишитися увімкненим ненароком, розумна розетка автоматично вимкне його після заданого часу бездіяльності. Це не тільки економить енергію, але й підвищує безпеку вашого дому.

  • Оптимізація освітлення

Природне освітлення є безкоштовним і екологічним ресурсом, який можна ефективно використовувати для зниження споживання електроенергії. Щоб максимально використовувати природне світло, відкривайте штори та жалюзі вдень, особливо у приміщеннях, де проводите найбільше часу. Це дозволить зменшити потребу у використанні штучного освітлення протягом дня.

Розташування робочих місць та зон відпочинку ближче до вікон може також допомогти скоротити використання електрики. Використання дзеркал та світлих кольорів у інтер’єрі сприяє кращому відбиттю та розподілу природного світла по приміщенню, що робить його яскравішим без додаткових витрат на електроенергію.

Встановлення датчиків руху для освітлення є ще одним ефективним методом економії енергії. Датчики руху автоматично вмикають світло, коли виявляють рух у приміщенні або на відкритому просторі, і вимикають його, коли рух припиняється. Це забезпечує освітлення тільки тоді, коли це дійсно потрібно, що дозволяє знизити енергетичні витрати. Для зовнішнього освітлення датчики руху можуть бути корисними для підсвічування дворів, під’їзних шляхів та інших зовнішніх зон. Для внутрішнього використання датчики руху можуть бути встановлені у коридорах, ванних кімнатах, підвалах та інших приміщеннях, де світло часто забувають вимикати.

  • Енергоефективне опалення та охолодження

Утеплення будинку є ключовим заходом для зменшення енергоспоживання на опалення та охолодження. Утеплення стін, вікон та дверей дозволяє зменшити тепловтрати взимку і підтримувати прохолоду влітку. Встановлення якісної теплоізоляції допомагає знизити навантаження на системи опалення та кондиціонування, що, в свою чергу, зменшує споживання енергії.

Використання енергоефективних вікон з подвійними або потрійними склопакетами також значно покращує теплоізоляцію будинку. Додатково можна використовувати герметики для ущільнення щілин навколо вікон та дверей, щоб запобігти втратам тепла.

Програмовані термостати дозволяють автоматично регулювати температуру в приміщенні в залежності від часу доби та присутності людей. Це забезпечує оптимальний рівень комфорту та ефективне використання енергії.

Наприклад, термостат можна налаштувати так, щоб він знижував температуру вночі або коли нікого немає вдома, і підвищував її перед вашим поверненням або зранку. Це дозволяє уникати непотрібного опалення або охолодження приміщень, коли вони не використовуються, що знижує енергоспоживання та витрати.

  • Оптимізація використання побутових приладів

Одним із найпростіших способів знизити споживання електроенергії є використання пральних та посудомийних машин на повному завантаженні. Коли ці прилади працюють напівпорожніми, вони все одно споживають майже ту саму кількість енергії та води, як і при повному завантаженні. Використовуючи машини на повну, ви зменшуєте кількість циклів роботи, що дозволяє економити енергію, воду та миючі засоби. Наприклад, накопичення достатньої кількості білизни перед пранням або посуду перед миттям знижує кількість запусків машин, що значно знижує загальне споживання ресурсів. Це також зменшує знос обладнання, подовжуючи його термін служби та зменшуючи витрати на обслуговування і ремонт.

Сучасні пральні машини та посудомийні машини зазвичай оснащені енергозберігаючими режимами, які дозволяють зменшити споживання електроенергії та води. Використання таких режимів може значно знизити витрати на енергію, забезпечуючи при цьому ефективне очищення білизни та посуду. Енергозберігаючі режими зазвичай працюють при нижчих температурах та довших циклах, що дозволяє зменшити енергоспоживання без шкоди для якості миття або прання. Наприклад, пральна машина, яка використовує холодну воду, може споживати до 90% менше енергії, ніж та, що використовує гарячу воду.

  • Підвищення обізнаності та відповідальності

Підвищення обізнаності серед членів родини про важливість енергозбереження є ключовим елементом ефективного управління споживанням електроенергії. Поясніть, чому економія енергії важлива не тільки з фінансової точки зору, але й для забезпечення стабільності енергетичної системи країни. Навчання простим правилам економії електроенергії може включати такі поради, як вимикання світла при виході з кімнати, відключення електроприладів з розетки після використання, правильне використання побутових приладів та вибір енергозберігаючих режимів. Заохочуйте членів родини дотримуватися цих правил щодня, щоб сформувати стійкі звички.

Організуйте сімейні заходи для моніторингу споживання електроенергії та визначення можливостей для її зниження. Регулярний моніторинг споживання електроенергії допоможе виявити прилади та звички, які призводять до зайвих витрат. Організуйте сімейні заходи, щоб разом аналізувати рахунки за електроенергію та визначати, де можна знизити споживання. Наприклад, створіть графік або таблицю для відстеження використання електроприладів, визначте найбільш енергоємні пристрої та обговоріть, як можна зменшити їх використання. Такі заходи можуть включати встановлення таймерів на електроприлади, використання розумних розеток або впровадження більш енергоефективних рішень.

В умовах сучасних реалій, коли енергетична система України перебуває під постійною загрозою через обстріли з боку агресора, економія електроенергії на побутовому рівні стає не лише питанням фінансової вигоди, але й громадянської відповідальності. Використання енергоефективних приладів, оптимізація освітлення, правильне використання опалення та охолодження, а також підвищення обізнаності про важливість енергозбереження можуть значно знизити навантаження на енергетичну систему країни. Кожен з нас може зробити свій внесок у забезпечення енергетичної безпеки України, зберігаючи електроенергію навіть на рівні побуту.

автор: Ростислав Балута