Штучний інтелект у повсякденному житті переваги та загрози для людства

джерело ілюстрації

З огляду на весь ажіотаж навколо штучного інтелекту – роботів, самокерованих автомобілів тощо – можна легко припустити, що ШІ не впливає на наше повсякденне життя. Насправді більшість із нас так чи інакше стикається зі штучним інтелектом майже щодня. З того моменту, як ви прокидаєтеся, щоб перевірити свій смартфон, і закінчуєте переглядом іншого фільму, рекомендованого Netflix, ШІ швидко проник у наше повсякденне життя. Згідно з дослідженням Statista, глобальний ринок штучного інтелекту зростатиме на 54 відсотки щороку. Але що таке штучний інтелект? Чи справді це принесе користь людству в майбутньому?

Штучний інтелект став невід’ємною частиною сучасного світу, суттєво впливаючи на різні аспекти нашого життя. Від розумних пристроїв у домогосподарствах до автоматизованих систем у транспорті та охороні здоров’я, ШІ трансформує те, як ми живемо, працюємо і взаємодіємо.

Штучний інтелект (ШІ) — це галузь комп’ютерної науки, що займається розробкою алгоритмів та систем, здатних виконувати завдання, які зазвичай вимагають людського інтелекту. До таких завдань відносяться розпізнавання образів, мовлення та мови, прийняття рішень, навчання, планування, обробка природної мови та багато інших. ШІ може бути реалізований через різні методи, включаючи машинне навчання, нейронні мережі, алгоритми оптимізації та інші.

ШІ-технології також знайшли застосування у створенні віртуальних асистентів, таких як Siri, Google Assistant та Cortana. Ці асистенти можуть виконувати різноманітні завдання: від надання інформації та планування до управління іншими пристроями та додатками. Вони спрощують наше повсякденне життя, зменшуючи час, витрачений на рутинні дії, та підвищуючи нашу продуктивність.

До того ж, ШІ революціонізує транспортну галузь через впровадження безпілотних автомобілів та інтелектуальних транспортних систем. Автономні транспортні засоби, такі як ті, що розробляють Tesla та Google, використовують ШІ для аналізу даних з сенсорів і камер, що дозволяє їм самостійно рухатися дорогами, уникати перешкод і дотримуватися правил дорожнього руху. Це потенційно може зменшити кількість дорожньо-транспортних пригод і підвищити ефективність перевезень.

ШІ також знайшов широке застосування в охороні здоров’я. Системи ШІ можуть допомагати в діагностиці захворювань, аналізі медичних зображень, розробці нових лікарських засобів та персоналізованій медицині. Наприклад, алгоритми ШІ здатні виявляти рак на ранніх стадіях з високою точністю, що дозволяє значно покращити результати лікування пацієнтів.

Основними перевагами ШІ є підвищення ефективності та точності виконання завдань, автоматизація рутинних процесів та зниження витрат. ШІ може обробляти великі обсяги даних набагато швидше і точніше, ніж людина, що дозволяє зробити більш обґрунтовані рішення та підвищити продуктивність у різних галузях.

1. Зменшення людської помилки. Серед найбільших переваг штучного інтелекту є те, що він може значно зменшити кількість помилок і підвищити точність. Рішення, які ШІ приймає на кожному кроці, визначаються попередньо зібраною інформацією та певним набором алгоритмів . При правильному програмуванні ці помилки можна звести до нуля.

2. Нульовий ризик. Ще одна велика перевага штучного інтелекту полягає в тому, що люди можуть подолати багато ризиків, дозволивши роботам ШІ робити це за нас. Будь то знешкодження бомби, політ у космос, дослідження найглибших куточків океанів, машини з металевими корпусами є стійкими за своєю природою та можуть вижити в несприятливій атмосфері. Крім того, вони можуть забезпечити точну роботу з більшою відповідальністю та не легко зношуватися.

3. Доступність 24 на 7. Є багато досліджень , які показують, що люди продуктивні лише 3-4 години на день. Людям також потрібні перерви та відпустки, щоб збалансувати своє робоче та особисте життя. Але ШІ може працювати нескінченно без перерв. Вони думають набагато швидше за людей і виконують кілька завдань одночасно з точними результатами. За допомогою алгоритмів штучного інтелекту вони навіть можуть легко виконувати виснажливі повторювані роботи.

4. Цифрова допомога. Деякі з найбільш технологічно передових компаній взаємодіють з користувачами за допомогою цифрових помічників, що усуває потребу в людському персоналі. Багато веб-сайтів використовують цифрових помічників для доставки вмісту, який запитує користувач. Ми можемо обговорити з ними наш пошук у розмові. Деякі чат-боти побудовані таким чином, що важко визначити, з якою людиною ми спілкуємося чи з чат-ботом.

5. Нові винаходи. Практично в кожній галузі штучний інтелект є рушійною силою численних інновацій, які допоможуть людям вирішити більшість складних завдань. Наприклад, останні досягнення в технологіях на основі штучного інтелекту дозволили лікарям виявляти рак молочної залози у жінки на більш ранній стадії.

6. Неупереджені рішення. Людиною керують емоції, подобається нам це чи ні. ШІ, з іншого боку, позбавлений емоцій і дуже практичний і раціональний у своєму підході. Величезною перевагою штучного інтелекту є те, що він не має упереджених поглядів, що забезпечує точніше прийняття рішень.

7. Виконування рутинної роботи. Ми можемо виконувати багато повторюваних завдань у рамках нашої повсякденної роботи, наприклад, перевіряти документи на недоліки та надсилати листи подяки, серед іншого. Ми можемо використовувати штучний інтелект, щоб ефективно автоматизувати ці чорні клопоти та навіть усунути «нудні» завдання для людей, дозволяючи їм зосередитися на творчості.

8. Щоденні програми. Сьогодні наше повсякденне життя повністю залежить від мобільних пристроїв та Інтернету. Ми використовуємо різноманітні додатки, зокрема Google Maps, Alexa, Siri, Cortana у Windows, OK Google, зйомку селфі, здійснення дзвінків, відповідь на електронні листи тощо. За допомогою різних методів на основі ШІ ми також можемо передбачити сьогоднішню погоду і дні попереду.

9. ШІ в ризикованих ситуаціях. Це одна з головних переваг штучного інтелекту. Створивши робота зі штучним інтелектом, який може виконувати небезпечні завдання від нашого імені, ми зможемо вийти за межі багатьох небезпечних обмежень, з якими стикаються люди. Його можна ефективно використовувати в разі будь-якого природного або спричиненого людиною лиха, будь то політ на Марс, знешкодження бомби, дослідження найглибших регіонів океанів або видобуток вугілля та нафти.

10. Медичні програми. Штучний інтелект також зробив значний внесок у сферу медицини: від діагностики та лікування до відкриття ліків і клінічних випробувань. Інструменти на основі ШІ можуть допомогти лікарям і дослідникам аналізувати дані пацієнтів, визначати потенційні ризики для здоров’я та розробляти персоналізовані плани лікування. Це може призвести до кращих результатів для здоров’я пацієнтів і допомогти прискорити розробку нових методів лікування та технологій.

Однак, з впровадженням ШІ також виникають певні виклики. Одним з головних є питання безпеки та конфіденційності даних, адже для ефективного функціонування ШІ-систем необхідно збирати та аналізувати великі обсяги особистої інформації. Крім того, автоматизація може призвести до втрати робочих місць, що створює соціально-економічні виклики. Інший аспект – етичні питання, пов’язані з прийняттям рішень ШІ без людського втручання.

1. Високі витрати. Здатність створити машину, яка може імітувати людський інтелект, — це не маленький подвиг. Це вимагає багато часу та ресурсів і може коштувати величезних грошей. ШІ також має працювати на новітньому апаратному та програмному забезпеченні, щоб залишатися в курсі новин і відповідати останнім вимогам, що робить його досить дорогим.

2. Відсутність творчості. Великим недоліком ШІ є те, що він не може навчитися мислити нестандартно. Штучний інтелект здатний навчатися з плином часу на основі попередньо поданих даних і минулого досвіду, але не може бути креативним у своєму підході. Класичним прикладом є бот Quill, який може писати звіти про прибутки Forbes . Ці звіти містять лише дані та факти, які вже були надані боту. Хоча вражає те, що бот може написати статтю самостійно, йому не вистачає людського дотику, присутнього в інших статтях Forbes. 

3. Безробіття. Одним із застосувань штучного інтелекту є робот, який витісняє професії та збільшує безробіття (у деяких випадках). Тому дехто стверджує, що завжди є ймовірність безробіття через те, що чат-боти та роботи замінять людину.  Наприклад, роботи часто використовуються для заміни людських ресурсів у виробничих підприємствах у деяких більш технологічно розвинених країнах, таких як Японія. Однак це не завжди так, оскільки це створює додаткові можливості для роботи людей, а також замінює людей для підвищення ефективності.

4. Робіть людей лінивими. Програми AI автоматизують більшість виснажливих і повторюваних завдань. Оскільки нам не потрібно запам’ятовувати речі чи розв’язувати головоломки, щоб виконати роботу, ми все рідше використовуємо свій мозок. Ця залежність від ШІ може спричинити проблеми майбутнім поколінням.

5. Відсутність етики. Етика та мораль є важливими людськими рисами, які може бути важко включити в ШІ. Швидкий розвиток штучного інтелекту викликав низку побоювань, що одного дня штучний інтелект буде розвиватися неконтрольовано та згодом знищить людство. Цей момент називають сингулярністю ШІ.

6. Беземоційність. З раннього дитинства нас вчили, що ні комп’ютери, ні інші машини не мають почуттів. Люди функціонують як команда, і керування командою є важливим для досягнення цілей. Однак не можна заперечувати, що роботи перевершують людей, якщо функціонують ефективно, але також правда, що людські зв’язки, які складають основу команд, не можуть бути замінені комп’ютерами.

7. Немає покращень. Люди не можуть розвинути штучний інтелект, оскільки це технологія, заснована на попередньо завантажених фактах і досвіді. ШІ вміє багаторазово виконувати одне й те саме завдання, але якщо ми хочемо внести якісь коригування чи покращення, ми повинні вручну змінити коди. ШІ не може бути доступним і використовуватися так само, як людський інтелект, але він може зберігати нескінченну кількість даних.

Машини можуть виконувати лише ті завдання, для яких вони були розроблені чи запрограмовані; якщо їх просять виконати щось інше, вони часто зазнають невдачі або надають марні результати, що може мати значні негативні наслідки. Таким чином, ми не можемо зробити нічого умовного.

Майбутній розвиток ШІ обіцяє ще більшу інтеграцію цієї технології у наше життя. Одним з напрямків є розробка більш складних та автономних систем, здатних до самонавчання та адаптації. Це дозволить ШІ вирішувати ще більш складні завдання та знижувати потребу в людському контролі. Іншим перспективним напрямком є розробка етичних стандартів та регуляторних рамок для забезпечення безпечного та відповідального використання ШІ.

Штучний інтелект вже сьогодні значно впливає на наше повсякденне життя, підвищуючи ефективність, зручність та безпеку у різних сферах. Проте, з його розвитком виникають нові виклики, що потребують уваги та вирішення. Усвідомлення цих аспектів та активне сприяння розвитку технологій ШІ може забезпечити їхнє гармонійне інтегрування у наше суспільство, сприяючи прогресу та підвищенню якості життя.

автор: Ростислав Балута