Як створити успішний стартап в Україні? Найкращі стартапи

джерело ілюстрації

Стартапи стають ключовими двигунами інновацій та економічного розвитку, і Україна не є винятком. Попри виклики, які постали перед країною, український бізнес-сектор демонструє вражаючий потенціал та зростання, особливо в галузі технологій. Все більше молодих підприємців прагнуть втілити свої ідеї в життя, створюючи інноваційні продукти та послуги, які можуть змінити ринок та задовольнити потреби сучасних споживачів.

ЩО ТАКЕ СТАРТАП?

Стартап, зазвичай, визначають як новостворену компанію, яка розробляє або реалізує інноваційні ідеї, продукти чи послуги. Головна відмінність стартапу від традиційного малого бізнесу полягає в масштабі амбіцій та швидкості зростання. Стартапи орієнтуються на швидке розширення, залучення інвестицій та вихід на глобальні ринки. Ці компанії, як правило, не мають повністю розробленої бізнес-моделі і, що більш важливо, не мають достатнього капіталу для переходу на наступний етап бізнесу. Більшість із цих компаній спочатку фінансуються їхніми засновниками.

Багато стартапів створюються невеликою командою з 2-5 осіб, які можуть ефективно продавати свій бізнес. Зазвичай у них немає власного стартового капіталу. Ідея про те, що компанія планує залучати інвестиції, повинна бути затребуваною та інноваційною для людей, оскільки насправді це основний ресурс проекту. Проект фінансується інвесторами (переважно венчурними капіталістами), які інвестують в ідеї, а не в існуючі продукти.

Що думають відомі людини на поняття «Стартапу»:

Ерік Ріс, автор книги «The Lean Startup»:

Стів Бланк:

Пол Грем (Paul Graham), співзасновник Y Combinator:

Розвиток стартапу можна розділити на кілька ключових етапів:

 • Ідея та концепція

На цьому етапі підприємці формулюють ідею, аналізують ринок та визначають потенційні можливості для свого продукту чи послуги.

 • Створення MVP

Розробка мінімально життєздатного продукту, який дозволяє протестувати основну ідею на ринку з мінімальними витратами.

 • Пошук фінансування

Залучення початкових інвестицій від ангельських інвесторів, венчурних капіталістів або через краудфандинг.

 • Вихід на ринок та масштабування

Випуск продукту на ринок, збір зворотного зв’язку та вдосконалення продукту. На цьому етапі стартапи прагнуть залучити більші інвестиції для масштабування бізнесу.

 • Стабілізація та зростання

Після досягнення стабільного положення на ринку стартапи зосереджуються на розширенні своєї частки ринку, покращенні продуктів та послуг, а також розвитку нових напрямків.

ТОП-5 НАЙКРАЩИХ УКРАЇНСЬКИХ СТАРТАПІВ

DEPOSITPHOTOS

Depositphotos – це маркетплейс, який пропонує понад 250 мільйонів роялті-фрі зображень, відео та музичних файлів. Ця комерційна платформа об’єднує авторів високоякісного ліцензованого контенту з покупцями, допомагаючи професіоналам усього світу реалізовувати свої найкращі проекти. Компанію було створено Дмитром Сергєєвим у Києві в листопаді 2009 року. У 2021 році бібліотека Depositphotos перевищила 200 мільйонів файлів. Стартап виріс до міжнародного холдингу з офісами в шести країнах світу.

PREPLY

Preply – це онлайн-платформа для вивчення іноземних мов, яка об’єднує репетиторів та викладачів із сотнями тисяч студентів із 190 країн світу. Навчання проходить онлайн за допомогою віртуального зв’язку. Заснований у 2013 році киянами Кирилом Бігаєм, Сергієм Лук’яновим та Дмитром Волошиним, Preply став одним із найбільших українських EdTech-стартапів. Наразі компанія має офіси в Україні, США та Іспанії, а з липня 2022 року її команда збільшилася на 20%, налічуючи 500 співробітників у 30 країнах Європи, США, Африки, Азії та Латинської Америки.

GRAMMARLY

Grammarly – онлайн-платформа, яка працює на основі штучного інтелекту для аналізу мови та допомагає покращувати англійські тексти граматично і стилістично. Заснована у 2009 році українцями Олексієм Шевченком, Максимом Литвином та Дмитром Лідером, спершу сервіс називався Sentenceworks і був орієнтований на освітній ринок. Згодом назву змінили на EssayRater, а у травні 2010 року платформа отримала назву Grammarly. Наразі сервіс доступний як вебредактор, плагін для браузера, десктопний додаток, мобільна клавіатура тощо. Офіси Grammarly знаходяться в Києві (Україна), Сан-Франциско та Нью-Йорку (США), Ванкувері (Канада) та Берліні (Німеччина).

PETCUBE

Petcube – компанія, яка створює гаджети для власників домашніх тварин. Заснована у вересні 2012 року Ярославом Ажнюком, Андрієм Кльоном та Олександром Нескіним, ідея виникла у останнього, коли він шукав спосіб розважити свого собаку Роккі. Перший продукт стартапу, “класичний” Petcube, мав форму куба і включав ширококутну камеру, лазерну вказівку, мікрофон та динамік. Згодом компанія випустила інші продукти, такі як Petcube Play 2, Petcube Bites 2 та Petcube Cam. У березні 2014 року було запущено додаток на iOS, а у 2018 – платформу Petcube Care. Компанія має офіси в Києві (Україна), Сан-Франциско (США) та Шеньчжені (Китай).

DRESSX

DressX – маркетплейс цифрового одягу, який є онлайн-бутіком, де продається одяг, що існує тільки в електронному вигляді. Заснований українками Дар’єю Шаповаловою та Наталею Моденовою, перша версія магазину запустилася влітку 2020 року. Стартап не потребував оренди приміщення, закупівлі одягу чи ресурсів на виробництво. Для “примірки” цифрового одягу необхідно зайти на сайт, обрати річ, оплатити замовлення та завантажити фотографію. Після цього потрібно зачекати від одного до трьох днів, поки вбрання буде готове. Засновники вважають, що цифровий одяг – це нова філософія, оскільки він не забруднює довкілля та не накопичується вдома.

ЯК СТВОРИТИ УСПІШНИЙ СТАРТАП В УКРАЇНІ?

Стартапи привертають увагу своєю інноваційністю. Вони можуть впроваджувати як локальні нововведення (нове для Києва), так і глобальні, що охоплюють весь світ. Стартапи здатні змінити малий і середній бізнес, а іноді виростають у глобальні компанії. Проте статистика показує, що більшість стартапів не досягають успіху. Щоб досягти великого успіху в сучасному конкурентному середовищі, важливо мати не лише геніальну ідею, але й унікальне бачення, чіткий бізнес-план і правильне мислення.

Що ж потрібно знати та робити, щоб ваша стартап-ідея стала реальністю та залучила перших клієнтів?

Кроки по створенню успішного стартапу:

 • Ідея, що вирішує проблему

Стартапи створюються не просто для того, щоб показати винахідливість. Вони повинні пропонувати новий підхід до вирішення реальних проблем людей або задовольняти реальну ринкову потребу. Ідея має бути не лише цікавою, але й практичною. Перед тим, як вкладати час і кошти в розробку, важливо провести дослідження і впевнитися, що на вашу ідею існує попит і вона дійсно вирішує конкретну проблему.

 • Створення візії та стратегії

Після вибору ідеї необхідно розробити візію та стратегію для вашого стартапу. Потрібно визначити, як ви плануєте розвивати свій бізнес, яка ваша цільова аудиторія та які конкурентні переваги має ваш продукт чи послуга. Ці питання допоможуть створити чітку картину майбутнього успіху.

 • Бізнес-план і фінансування

Після визначення візії та стратегії, необхідно скласти бізнес-план, який включатиме деталі щодо витрат, прибутку, маркетингової стратегії, розробки продукту та інших важливих аспектів. Також потрібно вирішити питання фінансування, зокрема, чи залучати інвесторів, чи фінансувати проект власними коштами.

 • Фокус на клієнтах

Інноваційні продукти та послуги не матимуть цінності, якщо немає клієнтів, готових за них платити. Головне – це не скільки грошей ви заробите, а скільки клієнтів зробите щасливими своїм продуктом. Забезпечте персоналізований досвід для клієнтів, використовуючи дані для розуміння їхніх потреб та адаптації продукту відповідно до них. Важливо будувати довгострокові відносини, засновані на довірі та лояльності, а також надавати високоякісний сервіс.

 • Сформуйте правильну команду

Для реалізації крутих ідей потрібні круті люди. Невдало підібрана команда може зруйнувати стартап, тоді як згуртована команда, що захоплена ідеєю, зможе рости та приносити результат. Різноманітність поглядів і досвіду в команді сприяє креативності та різним перспективам. Поступово розподіляйте завдання серед команди, щоб заощадити час і кошти.

 • Вдосконалення продукту/послуги

Розробляйте реалізовану версію вашої ідеї, враховуючи фідбек користувачів. Важливо постійно підтримувати якість продукту. Опитуйте клієнтів, тестуйте продукт на різних цільових аудиторіях і робіть його таким, яким хоче бачити споживач.

 • Реклама та маркетинг

Для успішної реалізації вашого продукту необхідно розробити маркетинговий план. Використовуйте різні інструменти маркетингу, зокрема соціальні мережі, контент-маркетинг, інфлюенсерський маркетинг тощо.

 • Віра в себе та витривалість

Мотивація, витривалість, щоденна праця та віра в себе – ключові фактори для успіху. Навіть при невдачах не кидайте справу, а працюйте над вирішенням проблем і покращенням продукту. Успіх приходить через навчання на невдачах, а не лише на успіхах.

До речі, як повідомляє медіа «Бізнес. Цензор», В Україні створили інвестиційний фонд Angels for Ukraine, який підтримуватиме українські стартапи на ранніх етапах (pre-seed та seed). Про це повідомила співзасновниця ініціативи Олена Клейнер, передає AIN.UA.

Фонд, очолюваний співзасновником COREangels Руєм Фалкао, об’єднує українських та міжнародних бізнес-ангелів для інвестування в інноваційні проєкти. Окрім фінансування, фонд надаватиме ресурси для розвитку стартапів і виходу на міжнародний ринок. Інвестори отримають доступ до глобальної мережі COREangels і можливість вкладати кошти через місцеві портфельні фонди. Вони також матимуть вплив на відбір стартапів.

Фонд працюватиме на постійній основі, перше засідання інвестиційного комітету відбудеться 5 липня 2024 року. Стартапи можуть подати заявки на фінансування від 50 тис. до 500 тис. євро до 21 червня 2024 року.

Стартапи, які бажають отримати фінансування від 50 тис. євро до 500 тис. євро, можуть подати заявку за посиланням.

Успішний стартап – це результат ретельного планування, тяжкої праці та відданості. Визначте реальну проблему, розробіть рішення та налагодьте процес його впровадження. Інновації є ключовими для випередження конкурентів, тому використовуйте новітні технології, зокрема штучний інтелект, для свого бізнесу.

авторка: Каріна Лакіза