Психологічна реабілітація людей, які постраждали під час війни

джерело ілюстрації

Після понад двох років повномасштабного вторгнення росії в Україну, мільйони українців втратили домівки, своїх близьких та звичне життя. Багато з них пережили полон, насильство, стали свідками трагічних подій, які сильно вразили психіку людини. І перед суспільством постає завдання – допомогти таким людям пройти якісну психологічну реабілітацію, повернувши їх до нормального життя.

Через війну, багато постраждалих стикаються з депресією, тривожними розладами, безсонням, різними флешбеками, агресією або ізоляцією. Це особливо стосується тих, хто побував у зоні бойових дій, пережив обстріли, втратив близьких або залишився без домівки.

На мій погляд, одним із основних викликів для психологічної реабілітації це недостатня кількість спеціалістів. Українські психологи та соціальні працівники працюють у дуже складних умовах, бо запит на їхню допомогу в рази перевищує можливості надання послуг. Особливо це стосується місцевості, котра постраждала від активних бойових дій і дібратися туди буває часом дуже складно.

Ще один не мало важливий аспект полягає в тому, що чимало людей намагаються уникати допомоги з боку психологів через страх показатися «слабким», не вірять у користь таких консультацій або займаються самолікуванням.

Однак, попри всі ці виклики, в Україні активно працюють програми психологічної підтримки, які реалізують як урядові, так і неурядові організації. Також важливою є підтримка міжнародних організацій, таких як: ЮНІСЕФ, ООН, Червоний Хрест, котрі надають фінансову та технічну допомогу у створенні центрів психологічної реабілітації.

Одними з таких центрів є: Києво-Святошинський центр соціально-психологічної реабілітації (м. Боярка, Київська обл.) та Громадська організація «Громадський рух «Жіноча Сила України» (м. Київ).

Києво-Святошинський центр соціально-психологічної реабілітації населення надає безкоштовні психологічні послуги ветеранам; членам родин ветеранів, військових та загиблих; внутрішньо переміщеним особам та особам, що знаходяться в кризовому психологічному стані. На базі ЦСПР також діють групи психологічної підтримки, клуби, групи взаємодопомоги; реалізуються проєкти; відбуваються заходи для дітей та дорослих.

В даному центрі є:

  • Індивідуальні психологічні консультації, неформальне спілкування з психологом;
  • Клуб дружин ветеранів та військових «Крилаті»: емоційна підтримка, психологічна просвіта, допомога у формуванні ресурсного стану, волонтерська зайнятість, взаємодопомога;
  • Група емоційної підтримки «Вільна хвиля»: підтримка жінок, які готові вчитися протистояти стресу, здобувати душевну рівновагу, покращувати стосунки в сім’ї, спрямовувати свої сили на допомогу іншим.
  • Група психофізичного розвантаження “Школа балансу” для дружин військових: збалансування психічного та фізичного стану, вправи на розслаблення та відновлення ресурсу, досягнення внутрішньої рівноваги, розвиток самоконтролю та концентрації.
  • Молодіжний клуб «Позитив»: підвищення у підлітків стресостійкості та загального рівня психологічної культури; способи виходу з конфліктних ситуацій, безпечна поведінка тощо;
  • Розмовний клуб «Українська – весело»: невимушене легке спілкування, зняття страху помилок та психологічних бар’єрів при переході на українську мову.

Директор ЦСПР Ангеліна Лахтадир:

“Наш Центр соціально-психологічної реабілітації населення підпорядкований Міністерству у справах ветеранів України. Основною метою діяльності нашого центру є надання комплексу психологічних, соціальних, інформаційних, юридичних послуг ветеранам, членам їхніх сімей та іншим категоріям. У центрі працюють психологи, фахівці соціальної роботи, юрисконсульт, фахівець із зв’язків з громадськістю та інші працівники. Весь персонал з великою відповідальністю, професійно з шаною, любов’ю, добротою ставиться до кожного відвідувача, але особлива увага приділяється нашим ветеранам, членам їхніх сімей та родинам загиблих. Ми віримо, що вже скоро поверняться наші захисники, це буде дуже велика радість для всіх нас, але це будуть і великі випробування. Україна стане країною в якій потребуватимуть уваги, турботи, що найменш півтора мільйона громадян, які брали участь у російсько-українській війні. Наша місія, допомогти їм адаптуватися до мирного життя – громада, суспільство – всі мають гідно зустріти наших ветеранів. Наші фахівці проводять багато тренінгів зустрічей із підприємцями, посадовцями, державними установами, з батьками військових, дружинами, дітей для того щоб допомогти їм підготуватися до зустрічей із демобілізованими. Запрошуємо до нашого центру батьків військових, дружин, дітей, ви тут отримаєте фахову допомогу, підтримку, відповіді на багато питань і звичайно ми запрошуємо наших ветеранів, тут вас зустрінуть не просто фахівці, а справжні друзі. Центр ваш, разом ми подолаємо всі проблеми”.

Психолог вищої категорії Тетяна Бондаренко:

«У нас в центрі ви можете отримати психологічну допомогу. Тут працює команда психологів висококваліфікованих, до яких ви можете звернутися за індивідуальною чи сімейною консультацією».

Психолог, керівник молодіжного клубу «Позитив» Оксана Слєпова:

«З дітками ми проводимо індивідуальні консультації і тренінги. Щодо терапії, я використовую у своїй роботі арт-терапію це лікування за допомогою мистецтва, також використовуємо каністерапію, коли ми залучаємо спеціально навчених собак для терапії з травмованими дітками».

Громадська організація «Громадський рух «Жіноча Сила України» організація, яка надає спеціалізовану допомогу родинам військових, підтримуючи їх у період адаптації до складних життєвих умов, пов’язаних зі службою та можливими травматичними подіями.

В даному центрі є

  • Групи підтримки дружин і матерів військовослужбовців – мета у знайомстві жінок між собою для взаємопідтримки та надання інструменти для покращення самопочуття при різних емоційних станах.
  • Групи психологічної підтримки родичів зниклих безвісти або полонених військовослужбовців – отримання фахової підтримки та зустрічі в колі людей, які опинилися в подібних обставинах.
  • Групи психологічної підтримки родин, які втратили близьких – коли після втрати відчувають захопленість думками про померлого настільки, що це викликає порушення сну, апетиту, труднощі у виконанні повсякденних обов’язків та у спілкуванні.
  • Групи підтримки для дітей військовослужбовців – допомога для дітей віком 9-13 та для підлітків 13-15 років, спрямовані на стабілізацію психологічного стану, зміцнення самооцінки, розвиток самоусвідомленность, опанування комунікативних навичок, навчання технік саморегуляції, відчуття взаємопідтримки однолітків.

Потрібно пам’ятати, що психологічна реабілітація – це не швидкий процес, він може тривати дні, місяці або навіть роки, все залежить від самої людини та які ситуації вона пережила. Волонтерські організації активно залучаються до надання допомоги створюючи групи підтримки, тренінги та освітні програми. Такі групи допомогають людям не тільки ділитися болем, знаходити розуміння, а й навчитися ефективних технікам для управління страхами, стресом та емоціями, щоб повернутися до більш стабільного життя.

Забезпечення психологічної реабілітації для української держави та суспільства повинно стати на перше місце, оскільки мова йде за відновлення потенціалу кожної людини. Лише в умовах взаємної підтримки є можливість збудувати міцне суспільство, яке здатне пройти будь які виклики та повернутися до нормального життя.

Тому, психологічна реабілітація дуже важлива для людей, які постраждали під час війни, і для всього суспільства. Вона допомагає не тільки окремим людям, але й всій країні справлятися з наслідками війни. Потрібно, щоб кожен мав доступ до психологічної допомоги та підтримки. Тільки так люди швидше відновляться, а суспільство стане сильнішим і зможе рухатися вперед до кращого майбутнього.

Микола Амелін