Щороку конкурс «Книга року BBC» привертає увагу до найяскравіших здобутків української літератури. У 2024 році до коротких та довгих списків потрапили роботи, що вражають жанровим різноманіттям, майстерністю авторів та глибоким осмисленням сучасності. Пропонуємо огляд найцікавіших видань, що мають шанс стати літературними хітами.
Як повідомляє BBC News Україна цьогоріч до довгих списків конкурсу Книга року ВВС-2024 увійшли 40 видань у трьох категоріях, які журі обрало з-поміж 154 книжок, поданих видавництвами на конкурс.
До довгого списку в номінації Книга року ВВС-2024 увійшли 15 видань:
Катерина Бабкіна. Мам, пам’ятаєш? – Київ: Білка, 2024
П’ятнадцятирічна Діана змушена покинути Ірпінь разом із двомісячною сестрою Іванкою, в той час як її вітчим служить у ЗСУ, а мама зникає за нез’ясованих обставин. Їх приймає батько Діани, який мешкає у Відні. Діана починає писати листи до мами, описуючи свій досвід біженки, що допомагає їй впоратися з втратою.
- Павло Паштет Белянський. Битись не можна відступити. – Харків: Віват, 2024
Війна змінила життя людей різних професій: учителя з Кривого Рогу, установника вікон із Дніпра, власниці кав’ярні, автослюсаря, письменника та багатьох інших. Ніхто з них не планував стати військовим, але велике вторгнення змусило взяти до рук зброю. Вони стали бійцями штурмового батальйону ЗСУ, пройшли шлях від формування підрозділу до запеклих боїв: перші штурми, визволення сіл, втрати та важкі реалії окопного життя. Автобіографічна книжка Белянського відверто й чесно розповідає про війну, її складнощі та людські емоції, не залишаючи читача байдужим.
- Олена Демір. Анфілада. – Тернопіль: Богдан, 2024
Розповідаючи історію своєї родини, головна героїня змальовує період розпаду Радянського Союзу, становлення Незалежної України, систему шкільної освіти, виникнення стихійних ринків, Помаранчеву революцію, жахливий стан пенітенціарної системи України, торкається теми АТО. Через діалоги героїв порушуються болючі теми, про які не заведено говорити вголос. Метафорою історії є наскрізна анфілада місць, чужих квартир, пустих кімнат, з яких героїня йде, щоб більше ніколи не повернутися.
- Наталка Доляк. Як її не любити. – Київ: Темпора, 2024
Це роман про брак відвертості у стосунках – байдуже, родинних чи романтичних. Про те, що війна нещадна й до тих, хто далеко від лінії фронту. Злість, гнів і страх, які оселяються в людях, часто б’ють по найрідніших, по тих, хто найбільше потребує нашої підтримки та любові.
- Марина Єщенко. Хороша пам’ять. – Харків: ВД «Фабула», 2024
Герої збірки – українці та українки, які пережили тяжкі воєнні травми і всіма силами намагаються зберегти волю до життя, психічну стійкість та оптимізм. За кожним оповіданням у дві-три сторінки виразно стоїть реальна доля у всій її глибині та драматизмі. Тут усе складно й неоднозначно, письменниця не пропонує тривіальних рішень, а справжній глибинний пафос її прози часом навмисно приховується за іронією і словесною грою.
- Юлія Ілюха. Мої жінки/My women. – Київ: Білка, 2024
Збірка короткої прози «Мої жінки» — це голоси жінок. Голоси, які часто не чують або не хочуть чути. Голоси тих, кого брутально позбавили голосу, тих, у кого відібрали найдорожче, тих, хто витримав і боровся, і тих, хто не витримав і здався. Це короткі, емоційно напружені, брутальні й інколи нестерпно важкі історії про такий різний і однаково гострий досвід життя в часі війни.
- Маркіян Камиш. Хазяїн. – Харків: Фоліо, 2024
«Хазяїн» — це роман про Україну «нульових» і «десятих»: допандемійну, до вторгнення. Екзистенційна драма про екологію і корупцію. Портрет епохи та українського повсякдення на тлі автентики глухого Полісся і неонового кіберпанку київських «спальників». Історія про цілковитого невдаху. Дослідження ностальгії і травми. Того, як вони призводять до хибних рішень, аутсайдерства і поразок.
- Олег Костюк. Страйколоми (переклад з рос.). – Київ: Друкарський двір Олега Федорова, 2024
В центрі роману «Страйколоми» — тема вуличних протестів, бунту, свободи і необхідності.
- Сергій Лущик. Ermetismo. – Київ: Темпора, 2024
Він – тінь, рух, підглядач, поет, Леопольд, Лео. Вона – рідина, тіло, відблиск, Моллі (звісно, Блум), Емма (трохи Боварі). Ще є її чоловік, Шарль, але він здебільшого лишається за кадром, десь на берегах тексту, на околицях міста.
Сергій Лущик написав тонкий і чуттєвий роман, створив справжнє плетиво з безліччю прихованих та явних алюзій на книги, фільми, пісні — всю культуру, в якій ми живемо. Ви зануритеся у цю книжку, як занурюються у сон після перенасиченого подіями дня. І прокинетеся зовсім іншими.
- Степан Процюк. Пан. Роман про Євгена Чикаленка. – Брустури: Дискурсус, 2024
«Легко любити Україну до глибини душі. А ви полюбіть її до глибини власної кишені», — ці слова Євгена Чикаленка стали чи не найцитованішими в час російсько-української війни, спонукаючи громадян до жертовності й водночас засвідчуючи повагу сучасних українців до цієї неординарної постаті в нашій історії.
Хто ж він — цей сподвижник, чия діяльність і через століття відгукується вдячністю в серцях земляків? Про це й розмірковує у своєму новому романі Степан Процюк, прагнучи не лише занурити читачів у багатогранний світ свого героя, а й показати передусім людину — Євгена Чикаленка.
- Валерій Пузік. Мисливці за щастям: збірка воєнної прози. – Харків: Віват, 2024
«Мисливці за щастям» — збірка щемких оповідань про життя на фронті та на деокупованих територіях, з яких, попри звільнення, війна нікуди не пішла. Села зруйновані, поля заміновані, але там живуть люди, які вірять, турбуються одне про одного, будують плани, усміхаються всупереч усьому. На деокуповані вулиці повертаються діти й весна. Це лаконічні історії про військових і цивільних, про те, як довіряти своє життя побратимам і незнайомцям, про звичайні буденні радості: можливість малювати, обіймати кошеня, не боятися тиші. Про обов’язок і вірність, утому і щастя, близькість смерті й наповненість життя.
- Галина Тарасенко. Колишнім не читати, або Як хитра Галя перестала хвилюватися і полюбила себе. – Київ: ВД «Орландо», 2024
Хитра Галя розпланувала життя зі своїм чоловіком на роки вперед. Вона щойно закінчила університет і влаштувалася в ІТ-компанію, щоб накопичити грошей і переїхати до Києва. Проте не врахувала, що все може піти шкереберть через одного Красунчика на роботі. Він — просто друг, який допомагає розібратися з операційними системами, мобільними платформами, процесорами та іншими страшними словами. Це захоплення чи вже зрада? Це зруйнує її шлюб чи шлюбу ніколи й не було? Галя ставить собі та світу багато питань, на які ніколи не знайде правильних відповідей. А поки Галя знає тільки одне: усе, що стається на корпоративі, залишається на корпоративі.
- Наталя Тисовська. Справа про чорну ропу. – Київ: Нора-Друк, 2024
Ретродетектив “Справа про чорну ропу”, який відтворює мовні й культурні особливості підавстрійської України початку ХХ століття, пропонує читачам поринути в неповторну атмосферу галицької провінції. Роман здобув першу премію літературного конкурсу “Коронація слова” і спеціальну відзнаку “Золотий пістоль” за найкращий гостросюжетний твір.
- Фоззі. Хеві-метал. – Львів: Видавництво Старого Лева, 2024
Ця книжка — про життя за лаштунками шоубізнесу і про життя після шоу. Реальність диктує свої умови, в яких складно вижити, самореалізуватись, зберегти взаємини, відрізнити фальш від правди, не зрадити себе, а ще — зробити вибір. Бо цей вибір може бути дуже несподіваним.
- Артем Чех. Song of the Open Road (Пісня відкритого шляху). – Чернівці: Меридіан Черновіц, 2024
Колишній кріпак з українського села у складі Російської імперії, опинившись в епіцентрі американської трагедії, врешті-решт стає втіленням американської мрії. Але, з другого — серйознішого — боку, відкритий шлях головного героя — цей шлях геть від Москви, шлях крізь війну до свободи, шлях від росіянина в пролозі до українця в епілозі. А ще з якогось боку, легко собі уявити знятий за мотивами цього роману ігровий фільм. Чорно-білий фільм про сповнену символічних значень подорож зі Сходу на Захід, до самого себе і свого вічного дому.
До Довгого списку премії Дитяча Книга року ВВС-2024 увійшли 14 видань:
- Анна Багряна. Годинник Аріадни. – Тернопіль: Богдан, 2023
Що таке справжнє щастя — лише щасливе кохання чи все-таки щось більше?.. Такі запитання ставить собі восьмикласниця Ельвіра Сковронська з Києва, яка таємно закохана в одинадцятикласника Славка Рудюка, але не знає, як привернути увагу хлопця. Своєю найкращою подругою Еля вважає бабусю — відому актрису Аріадну Дукат, тож одного дня вирішує поїхати до неї на пораду. Бабуся Аріадна живе на лівому березі, неподалік від станції “Лісова”. Та по дорозі до неї Еля отримує в метро загадковий пакунок — дивний годинник із тринадцятьма позначками — і потрапляє в іншу реальність…
- Ганна Булгакова. Кози з носа та інші копалини в мені. – Харків: Ранок, 2024
Ця мудра і смішна книжка-картинка сформує у дитини здорове ставлення до процесів в її організмі. Адже головні героїні Гануся і Настуся починають дослідження “копалин” людського тіла.
- Христя Венгринюк. Моя мама – гора. – Харків: Віват, 2024
Зворушлива й терапевтична книжка про те, як віднайти внутрішню силу.
Дорослі не завжди бувають непохитними, наче гори. Іноді вони теж бояться, а буває й так, що страх оповиває все туманом. Так сталося з мамою одного хлопчика. І ця історія розповідає про те, як вони разом віднаходять місце сили, про те, як вони досліджують почуття й емоції — і стають одне для одного саме тими непохитними й прекрасними горами, оповитими сонцем любові.
- Олександр Гаврош. Фортель і Мімі: майже казкова історія. – Тернопіль: Богдан, 2024
Театр — чи не найбільша з усіх дивовиж, які тільки спромоглося вигадати людство. Палке кохання і велика самопожертва, підла зрада і справжня самовідданість, яскравий гумор і гаряча сльоза… А коли це ще й театр ляльок — то всі пристрасті помножуються стократно! Відомий письменник Олександр Гаврош, який знає про театр усе і навіть трохи більше, створив саме таку дивовижну історію, яка не залишить байдужими як юних читачів, так і їхніх батьків.
- Вікторія Задорська. Скелети з шафи моєї бабці. – Брустури: Дискурсус, 2024
На дванадцятий день народження світ бешкетної школярки Зоськи перевертається з ніг на голову: її бабця виявляється Відьмою, в її домі мешкає привид Ромко, а в кінці вулиці є загадковий вхід у Казкокрай. На додачу ще й кіт розмовляє.
Але не встигає дівчинка оговтатись від новин, як старенька раптово зникає.
Зоська без вагань збирає команду відважних приятелів і вирушає на рятувальну місію. Однак казковий світ виявляється набагато небезпечнішим, ніж розказують у казках.
- Василь Карп’юк. Чудернацька карпатська історія. – Брустури: Дискурсус, 2024
«Чудернацька карпатська історія» — надзвичайно атмосферна зимова книжка, наповнена магією та карпатським колоритом. Василь Карп’юк цікаво і з гумором розповідає про пригоди головних героїв, майстерно передаючи різдвяну атмосферу карпатського села. А оригінальні ілюстрації Олесі Секереш візуалізують описані події та співтворять історію.
- Марина Макущенко. Таємне життя дивозвірів Марії Примаченко. – Львів: Видавництво Старого Лева, 2024
Інколи ти ходиш до музею, щоб подивитися на картини. Уяви лишень — вони теж на тебе дивляться! І варто останній людині вийти із зали, як вони починають своє таємне життя. Дивозвірі з картин Марії Примаченко дружать, ворогують, багато пліткують про мистецтво, галереї і навіть про людей. А ще вони нудяться по сховищах і так засумували за подорожами, виставками і маленькими гостями, що вирішили розкрити тобі свої секрети. Ця книжка допоможе тобі подружитися із дивозвірами і дізнатися, яке цікаве було життя у їхньої мами-художниці. Бо хто, як не вони, найкраще знають свою творчиню? А ще вони щиро вірять, що незабаром зустрінуться з тобою у музеї.
- Леся Мовчун. Як виростити супербабусю? – Київ: ВГ “Ще одну сторінку”, 2024
Де беруться бабусі? Це лісовички з казкового лісу. З дитинства вони навчаються всіляких бабусяцьких прийомчиків і хитрощів, а потім їдуть у місто виконувати бабусяцьку місію. Та перш ніж отримати своє персональне онуча, кожна складає іспит на звання супербабусі. Цього разу все сталося не так, як гадалося! Легковажну лісовичку Бусю обманули й викрали, а її суперниця Буня разом з єнотом Шкодою вирушають на її пошуки. На шляху вони зустрічають курочку Касю, пана Болотяна, Івана Целофановича Макулатурського, збитошних Бомка і Цьомка… “Як виростити супербабусю?” розповість про магію справжньої дружби та підтримки. Усередині книжки читачів чекає особливий сюрприз інтерактивна настільна гра з картками й фішками для забав з друзями чи родиною.
- Грася Олійко. І ніякі це не вигадки! – Київ: А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА, 2024
Грася Олійко — молода, але вже відома українська ілюстраторка, яка малює переважно для британських видавництв, не перестає дивувати. Після пречудової і майже детективної книжки “Сукня для Марусі” вона написала і проілюструвала цілу збірку власних казкових історій! Грася створює їх для своєї маленької донечки і як юна мама дуже добре знає світ цих прекрасних вигадниць і вередульок…
- Сергій Пантюк. Фікус Бенджамін розповідає про щастя. – Тернопіль: Богдан, 2024
Навдивовижу світла і щемка повість-казка відомого письменника і сержанта ЗСУ Сергія Пантюка “Фікус Бенджамін розповідає про щастя” — це історія про те, як у нашому, здавалося б, буденному житті часів війни сповна розкриваються справжні цінності та вічні істини.
- Ростислав Попський. Зірка шукає море. – Київ: А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА, 2024
Героїня цієї книжки — Морська зірка, яка одного дня вирішує здійснити давню мрію — відшукати море, адже вона живе в міському океанаріумі.
У місті справжній переполох — зникла їхня улюблениця. Усі кидаються на пошуки Морської зірки…
- Світлана Ройз. Сміховисько. – Львів: Видавництво Старого Лева, 2024
Книжка-практикум відомої психологині Світлани Ройз містить поради, завдяки яким діти, які пережили складні життєві ситуації, зможуть впоратися зі своїми емоціями — навчаться долати страх чи відчуття заціпеніння і давати раду злості чи паніці.
- Ольга Саліпа. Скарби у скриньці з різдвяного печива. – Харків: Фоліо, 2023
Різдвяні канікули в Сидорові? Чом би й ні! Тим паче що у Ліни вдома — справжня божевільня: вагітна мама, знервований батько. Хіба є комусь діло до старшої доньки? От якби їй таких рідних, як у Таньки!
Лише одна проблемка — в Сидорові їй доведеться зустрітися з Андрієм і поговорити про їхні стосунки…
Але канікули готують Ліні чимало відкриттів: лист з минулого, таємниці дорослих, ще й Андрій зі своїми траблами…
Це Різдво доведе, що дива трапляються навіть з тими, хто в них не вірить!..
- Уляна Чуба. Король-малюк. – Київ: А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА, 2024
Напередодні Різдва в одній сім’ї народився хлопчик. Найкрасивіший для мами, найчемніший для тата. І просто надзвичайний! Справжнісінький король-малюк.
Король-малюк стукотить скіпетром, коли має гарний настрій. Обіймає досхочу свою мамусю. Катається у метро, скільки забажає. Хитрує, жартує і навіть кермує потягом. Добре королювати в теплих обіймах мами і тата! Це книжка про перші роки життя малюків. Чарівний час, коли малятко почувається найголовнішим у світі…
Нова дотепна історія від неперевершеної Уляни Чуби — переможниці Дитячої книги року ВВС-2020! Яскраві, святкові ілюстрації від юної матусі двох королів-малюків Ріти Нільсон.
До Довгого списку премії Книга року ВВС-Есеїстика-2024 увійшли 11 видань:
- Станіслав Асєєв. Мельхіоровий слон, або Людина, яка думала. – Київ: Чорна Гора, 2024
Це книга про батька-алкоголіка, з яким ніколи не було й вже не буде можливості поговорити.
Але автор має, що йому сказати.
- Максим Беспалов. У пошуках Єви. Історія про чуму, війну та еміграцію. – Львів: Локальна історія, 2024
Ця книжка — про пам’ять і забуття, про те, як легко забути і як важко віднайти втрачене. Про те, як найстрашніші примари минулого повертаються у сьогодення і як, випадково натрапивши на могилу Єви та Марії Ориняк у пенсильванських лісах, Максим Беспалов прийшов до головного пошуку свого життя — історії власної родини.
Автор пише про еміграцію, епідемію та війну. Про те, як понад 100 років тому карпатські бойки ставали шахтарями в далекій Централії, праобразі таємничого Сайлент-Гілу, та помирали там від силікозу. Як під час Першої світової мобілізовані до австрійської армії галичани мали зв’язок з Америкою, проте не мали його з родичами по інший бік Карпат. А також про страшну пандемію іспанського грипу, яку владці воліли замовчувати. Однак ця книжка — не про минуле. Вона передусім про сучасне: про пандемію COVID-19 та про вторгнення Росії в Україну 2022 року. Врешті, не про еміграцію Ориняків, а про прагнення сучасних українців уникнути власної.
Документальний роман “У пошуках Єви. Історія про чуму, війну та еміграцію” — це розлогий есей про пошук, де сам пошук є важливіший, ніж результат, а дорога є важливіша, ніж фінальна точка.
- Ольга Карі. Та що ти знаєш про війну?! – Київ: ВГ “Ще одну сторінку”, 2024
Книжка художніх репортажів про важливість і цінність жіночого досвіду проживання війни — в окупації, в евакуації, в статусі біженки, в статусі ВПО, в тилових містах, у прифронтових містах, жінок молодих, жінок старших, з дітьми, з дітьми з інвалідністю, без дітей, з тваринами, зі старенькими рідними — і подолання знецінення внеску жінок, які не були на передовій чи у війську, в перемогу. В основі книги — розмови із жінками про виклики, досвіди, емоції, з якими їх зіштовхнула повномасштабна війна. Охоплює теми: краса на війні, знецінення власних страждань і власного досвіду, домашній аб’юз, облаштування життя в евакуації, облаштування життя — власного та дітей — за кордоном, на новому місці, в статусі ВПО чи біженки, втрата дому, поколіннєве ретравмування (історії вірменок, чиї предки тікали від геноциду в Туреччині сто років тому, а потім тікали від війни в Карабасі, і тепер — з Донбасу — це в межах родової історії однієї родини), досвід виживання в окупації і виїзду на безпечні території, про творчість, яка рятує на війні, про бізнес, заснований жінками під час війни, про нову емоційну зрілість, місячні та жіноче здоров’я на війні та розмови про те, яким буде життя після війни.
- Таня Касьян. Наше. Спільне. Як зберегти в собі людину під час і після війни. – Київ: Лабораторія, 2024
Війна увірвалася у кожен дім, поділила життя на “до” і “після”, стала нашою новою реальністю.
Книжка, яку ви тримаєте в руках, розповідає про п’ять стадій прийняття неминучого через історії публічних особистостей і звичайних українців. Авторка й громадська активістка Таня Касьян допоможе пройти всі ці стадії і прийняти нову реальність, нових себе та знайти відповідь на питання: як нам не програти після нашої перемоги?
- Мирослав Лаюк. Бахмут. – Київ: Українер, 2023
У період найінтенсивніших боїв за Бахмут узимку та в березні 2023 року письменник Мирослав Лаюк і фотограф Данило Павлов проживають дні й ночі з українськими піхотинцями й артилеристами, медиками й капеланами, рятувальниками та дітьми в місті й околицях, де тривають артилерійські обстріли та вуличні бої. Результатом тих поїздок є книжка репортажів та есеїв про побут війни, про те, чому військові роблять манікюр і як з’являються позивні, про непоправні втрати, історію Бахмута й феномен пам’яті та забуття.
- Андрій Любка. Війна з тильного боку. – Чернівці: Меридіан Чернівці, 2024
Війна – це фронт, битви і смерть, але водночас це життя за багато кілометрів від лінії зіткнення, щоденний побут, рутина, нові реалії. Ця проза – про війну з тильного боку, зі спини, з тилу; про поїздки на фронт, волонтерство і щоденні виклики цивільного життя. Багата на деталі, цікаві розповіді й описи реальних пригод, ця книжка створює панорамну картину життя в Україні під час війни. Нон-фікшн про письменника, який раптово для себе стає волонтером і постачає джипи для української армії. Щоденник? Так, але не тільки.
- Марічка Паплаускайте. Потяг прибуває за розкладом. Історії людей і залізниці. – Київ: Лабораторія, 2024
Ця історія починається з розкладу. На табло вокзалу в Києві жовтим світяться назви: Донецьк, Маріуполь, Керч… Потяги до цих міст поки не ходять, але про них пам’ятають. Залізниця першою після армії заходить у звільнені міста, на ходу ремонтуючи колії. Авторка проїхала 8 тисяч кілометрів і записала 40 інтерв’ю, аби зрозуміти, як вдалося українській залізниці стати символом спротиву. Чому до Варшави ходить лише один прямий потяг? Як до Києва привезли Джо Байдена? І чи правда, що наша залізниця досі тісно пов’язана з російською? Тут — особисті розповіді залізничників, подробиці міжнародних спецоперацій і факти, які здивують кожного, хто хоч раз купував квиток на потяг.
- Максим Розенфельд. Фасади. Харків. – Харків: АССА, 2024
Це видання — виразний “родинний портрет” міста Харкова. Вдивіться в ці “обличчя”-фасади і помилуйтеся ними! Багато з них майже зникли, інші сховані за рекламними вивісками і спаплюжені кондиціонерами, але краса нашого міста не зів’яла, просто ми не призвичаїлися помічати її. Так, може, час виправити цей сумний недолік, перегортаючи сторінки книги?
Видання призначено для всіх, хто цікавиться історією Харкова та його архітектурною спадщиною.
- Юрій Рокецький. “Всьо чотко!” Сергій Кузьмінський і “Брати Гадюкіни”. – Київ: Наш Формат, 2024
Це видання стане справжньою знахідкою не лише для прихильників творчості Кузі та “Братів Гадюкіних” — адже передусім це біографія цілого покоління, що зростало на зламі епох. Написана на основі десятків інтерв’ю, а також дописів самого Кузьмінського, книжка вражає щирістю й відвертістю. А вміщені в ній світлини, аудіо- й відеозаписи додають особливої атмосфери.
- Антон Санченко. На чорноморській хвилі: 33 століття копаного моря. – Тернопіль: Богдан, 2024
Антон Санченко створив популярний виклад історії Чорного моря від ахейського “Арго” до російської “Москви”, від XIII ст. до н. е. до 13 квітня 2022 року. З увагою до наших славних предків, сучасників і нащадків, а також усіх сусідів, що обсіли море, як жаби копанку.
Автор збирав матеріали в поїздках Україною та Чорним морем. Плавав за бортом у найглибшій точці моря, відвідував музеї, сидів у бібліотеках, ґуґлив по оцифрованих архівах, шукаючи правду, порівнював російські джерела з румунськими і турецькими. Витягав на світ Божий замовчуване, випрямляв перекручене, здував роздуте.
Це унікальне дослідження, у якому глибина копаного моря комбінується з легкістю невимушеного стилю. Це не перша, але вагома заявка на український погляд на чорноморську історію.
- Олена Чернінька. Лемберґ: мамцю, ну не плач. – Львів: Видавництво Старого Лева, 2024
“Він — той, хто символізує собою покоління. Розумний, талановитий, сміливий. Цим хлопцем можна пишатися”, — говорить про Лемберґа один із військових. Лемберґ і справді є представником нового покоління українців, для яких Україна — не просто слово, моральні цінності — не порожній звук, а життєвий принцип. І заради цього можна зважитись ризикнути життям. Це зробив Лемберґ, це зробили хлопці й дівчата, які замість улюбленої роботи узяли до рук зброю, а родиною їм стали бойові побратими. Ті, хто пішли на війну добровольцями, схожі між собою. Тому хтось упізнає в цій книжці свого сина, чоловіка, брата… А як тепер жити саме їм — дружинам, мамам, найріднішим? Як долати щоденну тривогу і біль, який, здається, проникає в кожну клітину тіла? Олена Чернінька ділиться своїм досвідом мами Воїна, який на час написання цієї книжки — зниклий безвісти. Вона ділиться досвідом переживання, болю, переосмислення, пошуку сенсів, світла і віри.
У цій книжці, за словами авторки, немає жодного вигаданого слова. Лише відкрита правда, як відкрита рана. І велика віра в життя.
Коли визначать переможця?
Фінал конкурсу Книга року ВВС-2024 відбудеться 12 грудня 2024 року.
Переможець у кожній номінації отримає грошову премію в розмірі гривневого еквівалента £1 000.
Видавці книг-переможців у трьох номінаціях отримають право використовувати логотип премії Книга року ВВС на наступних виданнях.
Довгі списки «Книги року BBC» нагадують нам, що сучасна українська література має чим вразити, захопити і надихнути. Тож читайте, підтримуйте авторів і обирайте своїх фаворитів серед претендентів на перемогу.
джерело використаної інформації та ілюстрацій
підготувала: Кисельова Олександра