Підбірка дитячих українських книжок до Міжнародного дня «Почитай мені»

Фото: Day Today

Щороку 19 березня у світі відзначають Міжнародний день «Почитай мені» (International Read To Me Day). Це глобальна ініціатива, створена у 2018 році Еммою Мактаггарт,засновницею австралійського фонду «Child Writes Foundation», яка нагадує про важливість читання вголос як для дітей, так і для дорослих. Головним її завданням є формування культури читання серед дітей, підвищення їхньої грамотності та боротьба з неосвіченістю дорослих, що все ще залишається серйозною проблемою.

Меседжем кампанії є гасло: «Кожен день – Міжнародний день “Почитай мені”»! Це означає, що важливо читати не тільки раз на рік, а щодня, зробивши цей процес своєю корисною звичкою. Волонтери, батьки, вчителі та всі небайдужі можуть приєднатися до святкування, присвячуючи на читання разом із дітьми або тими, хто цього потребує всього 10 хвилин на день.

Існує кампанія «International Read To Me Day», яка має своїх амбасадорів у США, Канаді, Великобританії (включно з Англією), Німеччині, Греції, Ірані, Бахрейні, Індії, Шрі-Ланці, Індонезії, Китаї, В’єтнамі, Панамі та Танзанії. За даними, які розміщені на сайті проєкту, їхньою метою є інформування суспільства про свято та його місію, прищеплення дітям любові до читання, допомога у розширенні словникового запасу малечі та покращенні їхнього інтелектуального розвитку, популяризація творчості талановитих письменників і художників з усього світу, забезпечення вільного доступу до книг незалежно від соціального чи економічного статусу людей.

Чому корисно читати вголос для дітей?

Читання вголос разом з дітьми – це не лише чудовий спосіб проведення часу разом, але й метод, який допомагає їхньому розвитку. Освітній портал «Освіта Нова», посилаючись на переклад статті платформи «Commnsensemedia», виділив основні переваги читання вголос для дітей:

  • Збільшення словникового запасу та формування мовленнєвих здібностей;
  • Формування когнітивних та комунікативних навичок;
  • Розвиток пам’яті, фантазії, критичного та аналітичного мислення;
  • Зацікавлення дітей до навчання;
  • Поліпшення процесу сприйняття та розуміння різноманітних ситуацій;
  • Обговорення складних тем на конкретних історіях з книг;
  • Зміцнення родинного зв’язку між дітьми та батьками;
  • Створення прикладу для наслідування.

Як святкують Міжнародний день «Почитай мені» в Україні?

Наразі в Україні Міжнародний день «Почитай мені» мало поширений. Для того, щоб змінити цю тенденцію та доєднатися до святкування, пропонуємо вам добірку з 5 дитячих книжок, написаних українськими письменниками, які можливо сподобаються вам та вашій дитині.

  1. Я вірю в себе. Корисні казки. Автор: Тетяна Клапчук

Як допомогти дитині повірити в себе? Тетяна Клапчук у книзі «Я вірю в себе. Корисні казки» пропонує зробити це, ознайомивши її з історіями головних героїв цих казок. Вони, як і багато дітей, стикаються зі страхами, сумнівами та невпевненістю, але поступово вчаться долати їх. На прикладі персонажів маленькі читачі можуть побачити, що помилятися – не страшно, а будь-яку невдачу можна перетворити на цінний досвід. Авторка передає через свої тексти турботу і тепло, для того, щоб дитина не просто слухала казку, але й відчувала підтримку та віру у власні сили.

Фото: yakaboo.ua

  1. Яблучна шарлотка, спечена в горах. Авторка: Саша Войцехівська

Саша Войцехівська у книзі «Яблучна шарлотка, спечена в горах» показує війну очима дитини – через гру, уяву та мрії. Головна героїня Катруся живе у звичайній родині, але їхнє життя змінюється – настає війна. Щоб захистити дітей від страху, батько вигадує гру: їхня має сім’я готуватися до походу в гори. Він перетворює укриття на імпровізований табір, куди приносить туристичне спорядження, вчить запасатися продуктами та жити без світла. Катруся пристосовується до нового життя, мріючи про день, коли вона разом з сім’єю зможе спекти бабусину шарлотку у горах, що є символом настання миру.

Фото: Видавництва Старого Лева

  1. Хто робить сніг. Автори: Мар’яна Прохасько та Тарас Прохасько

Тарас і Мар’яна Прохаськи створили теплу й затишну історію про сім’ю кротів, у яких народжується аж тринадцятеро допитливих дитинчат. Разом із батьками вони відкривають для себе світ, досліджуючи його через гру та сімейні традиції. У цій родині панує довіра й турбота: вони всі разом снідають, діляться планами та підтримують одне одного. Але найбільше малюків цікавить хто ж насправді робить сніг? Мудру й несподівану відповідь на це питання вигадує тато-кріт, а яку саме – ви зможете дізнатися прочитавши книгу.

Фото: yakaboo.ua

  1. Зірка шукає море. Автор: Ростислав Попський

«Зірка шукає море» Ростислава Попського – це історія про маленьку Морську зірку, яка мріє вирватися з міського океанаріума та побачити справжнє море. Вона вирушає у ризиковану подорож, сповнену випробувань і несподіваних зустрічей. Ілюстрації, якими щедро прикрашена книга, додають атмосфери та оживляють сюжет. Історія на прикладі подорожі Морської зірки вчить дітей наполегливості, дружбі та важливості підтримки у досягненні мети.

Фото: Синичка

  1. Сміховисько. Авторка: Світлана Ройз

Книга «Сміховисько» Світлани Ройз розповідає про дівчинку про Дару, яка після втрати дому та переїзду втрачає і свої емоції. Її світ стає сірим, до тих пір, поки сусідка з фіолетовим волоссям не допомагає їй віднайти внутрішню силу та повернути радість життя. Книжка поєднує художній сюжет із практичними порадами психологині, які навчають дітей долати страх, тривогу та злість. Вона допомагає зрозуміти власні емоції й знайти спосіб впоратися з ними.

Фото: Видавництва Старого Лева

Міжнародний день «Почитай мені» нагадує про те, як важливо знаходити час для спільного читання з дітьми. Ця корисна звичка може стати не лише інструментом для розвитку дитини, але й теплою сімейною традицією, яка залишиться з нею на все життя та буде передаватися крізь покоління.

Авторка Любов Кольвах