Відвертість та іронія: Що ви могли не знати про життя Оскара Уайльда

джерело ілюстрації

Блискучий, іронічний та трагічний. Оскар Уайльд не просто автор «Портрета Доріана Грея», він людина, особистість якого можна напряму розгледіти у всіх його художніх роботах. Його життя, як і його натура, були яскравими, гучними та скандальними. Він вражав людей не лише своєю майстерністю письма, а й своїми поглядами, стилем та вчинками. Давайте розглянемо декілька фактів з його життя та відкриємо нові грані особистості цього великого поета та драматурга.

Мати поета

Протягом всього життя Оскар Уайльд віддавав велику шану своїй матері, Джейн Уайльд. Саме від неї він перейняв поняття естетизму та загалом став таким яким він є. Вона була драматичною та романтичною особою, часто могла закривати очі на реальні речі. При цьому вона була політично активною ірландською поетесою та журналісткою, завжди виступала за звільнення Ірландії. Тож не дивно, що вона брала участь у повстанні в Ірландії 1848 року. Джейн написала сумнозвісну редакційну статтю в Nation, в якій закликала країну повстати проти британського колоніалізму. Вона нагадала британському уряду, що католики також мають право на права людини. Загалом у своїй статті вона наважилась висловити те, що на той час можна було важко уявити – що імперіалізм не може вижити, оскільки він експлуататорський та корисливий.

Лекції в Америці

Оскар Уайльд був відомим представником культури денді. Насправді як ми вже зазначили, що любов до вишуканого зовнішнього вигляду та манер передалась йому від матері. Вона дуже любила свого сина, та часто вдягала його у різні вишукані вбрання. Такий стиль образу письменника не завжди добре був сприйнятим у суспільстві. У свої 20 років Оскар Уайльд поїхав до Америки, щоб читати лекції з естетики. Численні американські ЗМІ висміювали його за одяг та за його витончені манери. Проте таке ставлення ніколи не хвилювало естета, він був безстрашним до цього. Насправді він завжди використовував яскраві погляди преси на свою користь. Тому він і зміг привернути до себе увагу своєю красномовністю, дотепністю та театральністю. Існує історія, що в одному з містечок студенти хотіли пожартувати та висміяти його та прийшли на лекцію одягнутими у його стилі. Проте, самого Оскара попередили про це, тож в цей день він прийшов у незвичному для себе, простому костюмі, тож весь жарт перевернувся навпаки і всю лекцію він висміював студентів. Його лекції почали набувати популярності, їх почали відвідували різні впливові люди того часу. Додому Оскар повернувся з упевненістю суперзірки, навіть своїм матері він писав, що повернеться відомим, кожен буде знати хто Оскар Уайльд. Він справді прославився не чим іншим, як самим собою.

Сімейне життя

Після повернення з Америки, Оскар Уайльд, тоді ще навіть не поет, а лише естет, веде веселе світське життя не одруженого чоловіка. Він відвідував численні вечірки та зустрічі. Проте з часом люди починають його обговорювати його спосіб життя, адже для вікторіанського часу дорослий чолові повинен бути одруженим. Сам Оскар про це навіть не задумувався, проте про це починає говорити і його мати. Тому він все ж таки почав шукати собі пару. Перша жінка, якій він запропонував одружитись відмовила його, після чого Уайльд написав їй листа, в якому зазначив «Дуже шкода, адже з вашими грошима та моїм розумом, ми б звернули гори». Але, все ж таки, він одружився з красунею Констанс Ллойд, англо-ірландці, як і він сам. Оскар навіть сам придумав для неї сукню до їх церемонії. Після цього суспільство заспокоїлось, почало частіше приймати його у будинках, адже ж він тепер став сімейним чоловіком. У шлюбі Констанс народила йому двох хлопчиків, Сиріла та Вів’яна.

Написання «Портрета Доріана Грея»

Письменством Оскар почав займатись лише на початку 90-х років. Він пише «Портрет Доріана Грея», свої п’єси, і тепер він становиться відомим не лише як естет, а і як письменник. Цікава історія стоїть за тим, як саме був написаний найвідоміший твір естета. Оскар Уайльд був присутнім на зустрічі з одним американським видавцем та редактором. Серед гостей також був присутнім Конан-Дойл. Видавець їм запропонував угоду, що якщо кожен з них за пів року зможе написати по роману то він їх опублікує. Хоч не через пів року, але через рік кожен з них написав по відомому роману. Видавець, як і пообіцяв, опублікував романи у своєму журналі, а вже після цього вони почали видаватись як книги. На «Портрет Доріана Грея» спочатку отримав неоднозначні відгуки. Було надано приблизно 200 рецензій, проте лише декілька з них було позитивними. Багато критиків почали звинувачувати роман Оскара в аморальності. Але сам письменник стверджував, що всі, хто не здатен побачити моралі в романі, – дурні та лицеміри, а сам роман розповідає про неможливість безкарно вбивати власну совість.

«Віяло леді Віндермір»

«Віяло леді Віндермір» одна з найвідоміших п’єс Оскара Уайльда. Цікавий факт, що відображає жартівливу натуру письменника, коли відбувалась прем’єра п’єси він позвав на неї абсолютно всіх своїх друзів та родину, та наполегливо попросив всіх причепити до костюмів квітку зеленої гвоздики. А на запитання, що це значить, він відповів, що нічого, але хай всі ламають голову над цим.

Оскар Уайльд – одна з найбільш осквернених постатей свого покоління

Як ми вже зазначали перед цим, американська преса часто могла дозволяти собі вкрай негативно висловлюватись на адресу письменник та на пряму називати його виродком. Напевно, одна з найжорстокіших ситуацій відбулась тоді, коли у Washington Post у 1882 році була опублікована карикатура, на якій Оскара порівнюють з мавпоподібною фігуру, що була ідентифікована як Дика Людина з Борнео. Оскар був відомим своєю любов’ю до соняшників, тож на карикатурі він був з цією квіткою, а мавпа з кокосом. У супровідному фрагменті іронічно запитується: «Якщо містер Дарвін правий у своїй теорії, чи не досягнуто кульмінаційного моменту еволюції, і чи не прямуємо ми вниз по пагорбу до вихідної точки аборигенів?» Прочитавши таке у виданні, мало хто б міг уявити, що зображена людина є одним з найкращим класиків свого покоління. Проте, добре, що сам Оскар мав достатньо поваги до самого себе, щоб не звертати уваги на такі провокаційні речі.

Оскар Уайльд залишив за собою незабутній та яскравий слід у світі літератури та естетизму. Його твори, його особистість досі продовжують надихати сучасного читача, а сам він став блискучим символом боротьби за індивідуальність та свободу. «Будь собою, всі інші ролі вже зайняті», – Оскар Уайльд.

авторка: Вікторія Волкова

Додаткові джерела інформації: publishersweekly

hroniky.com